Osvětlovací telesa na chodbách vs záložní zdroj energie
Rád bych otevřel diskuzi ohledně svítidel na chodbách které mají v sobě záložní zdroj energie baterii pro případ výpadku proudu. Protože životnost baterie je 3 roky musí se specializovanou firmou vyměňovat což tvoří nemalé náklady společenství. Otázka – může výbor rozhodnout v tom smyslu že by stávající baterie dojely svou životnost a nebyly obněňovány? Jako laik si představuji, že v případě že by vypadl proud při nějaké katastrofě natrvalo tak nás žádné baterie nezachrání. A při krátkodobém výpadku svítí do chodeb městské osvětlení z ulice takže je dobře vidět. Ohrozíme rozhodnutím nějakou vyhlášku? Díky předem za odpovědi.
S dovolením do toho vstoupím z pohledu požární ochrany…
- jedná se o požárně bezpečnostní zařízení, tudíž 1*12 měsíců kontrola provozuschopnosti dle zákona o PO(133/1985 Sb…). Závady máte samozřejmě povinnost odstraňovat.
- délka svitu je spočítaná dle norem v PBŘ(požárně bezpečnostním řešení) nelze tedy paušálně říci že to bude půl hodiny. Není-li PBŘ, bude to v projektu na elektro – přeci někdo neřekl čárymáryfuk nouzové osvětlení, muselo to být podle projektu.
- vyměňovat baterie po skončení jejich teoretické životnosti je nesmysl, stářím se snižuje kapacita, pokud to tedy zvládne svítit po dobu viz. odstavec výše, neměnit. Po té samozřejmě ano.
poznatek: nová baterie stojí téměř to samé co celé svítidlo, zpravidla vydrží cca 5–6 a více let dle typu a výrobce. Dále pozor – nejčastěji kupodivu odchází zářivka ve svítidle, není vyjímkou že odejde po pár letech.
fungují vám světla při výpadku alespoň 30 minut, pokud ano, tak nic neřešte. Pouliční lampy svítí i při výpadku energie v celé čtvrti, to bych se divil. Jinak pěkně popsáno třeba zde http://www.proprojektanty.cz/…etleni-2-dil http://www.proprojektanty.cz/…der-electric
Poslední komentáře