Osvětlení společných prostor po ukončení prodeje žárovek
V bytových domech jsou společné prostory (chodby a schodiště) obvykle osvětleny žárovkami, pokud nedošlo k rekonstrukci osvětlení. Nějteré domy mají tyto prostory bez oken, takže musí zajistit osvětlení 24 hodin, což mnohde řeší lokálním osvětlením patra při využití pohybových čidel. V domech s okny jsou pak obvykle spínačem rozsvícena všechna světla na určitou dobu. Všechna tato světla jsou obvykle osazena žárovkami, což byl doposud jediný zdroj světla, který po zapnutí dával 100 % světla, nevadilo mu opakované zapínání a cena činila cca 10 Kč za kus, takže vcelku nikomu nestálo za to je krást ze společných prostor. Můj dotaz směřuje k tomu, jak spravovat toto společné osvětlení v krátké budoucnosti, kdy dojde zásoba žárovek, prostá náhrada úspornou žárovkou není možná (naprosto nepoužitelná pro opakované krátkodobbé zapínání), halogenové žárovky jsou dočasné a za cenu cca 30 Kč, o LED žárovkách z pohledu ceny nelze ani uvažovat. V této souvislosti si dovolím vyslovit pesimistický názor a dotaz, „Jaké máte zkušenosti s krádežemi žárovek ze společných prostor a co očekáváte do budoucna, kdy již nebude tyto žárovky možné koupit a bude současně ‚výhodné‘ krást dražší zdroje než je kupovat?“. Nejideálnější by bylo použít takové zdroje světla, které nelze doma použít (patice GU, napájení 24 či 12 V, zářivky). Uvažujete již o technickém řešení náhrady žárovek v osvětlení společných prostor? Z technického hlediska bude beze změny rozvodu možné osadit objímky pouze halogenovými či LED žárovkami, případně instalovat LED zdroje po obměně patice na typ GU. Změna osvětlení na zářivková tělesa pak ponese s sebou výrazné pořizovací náklady, přičemž jakékoliv výbojky asi nejsou vhodné pro opakované zapínání. Z hlediska ceny za svícení by skoro nejjednodušší bylo řešení nějakou formou LED zdrojů, které by bylo zapnuté stále pokud je tma (V domě s okny u chodby odhaduji, že se za průměrný roční den svítí 50 minut, žárovka má 40 W. Pokud by se čidlem ovládalo zapnutí světla na dobu tmy, průměrně cca 12 hodin za den, v zimě více a v létě méně, tak by stejnou spotřebu jako dnes zajistil zdroj světla 3 W, což jsou LED zdroje), ovšem zatím jsou tyto zdroje značně drahé – 150 Kč a více a navíc se jedná o „atraktivní“ zdroje, takže s jejich instalací by musela proběhnout i změna patic. Budu Vám vděčný za názory. Děkuji Jan Ptáček
Dobrý den, mě napadá, jako jedna z variant osvětlení, která tady není vůbec zmíněná – světlovody ! My je máme ve sklepě i v garáží. Prvotní investice je sice trošičku vyšší než za LED, ale máte přísun denního světla, designově vypadají dobře, a náklady se vám pomalinku vracejí, protože nepotřebujete elekřinu :-).
Dobrý den, pozor při zásahu do svítidla (např. výměna patice) dochází ke změně původního výrobku a výrobce pak neručí za výrobek, což by mohl být problém při nějaké revizi nebo nebo nějaké nehody (ťuk ťuk). Záměnou klasické žárovky za LED, ale nedochází k žádné změně. To však pochopitelně neřeší ty proklaté krádeže. Holt žijeme v Čechách. Vím, že SVJ řeší při výměně každou korunu a tak stojí tahle diskuze za zamyšlení. Existují LED moduly, jakési prstence o různých průměrech (pro různá svítidla), včetně napájecího zdroje. Toto řešení je v boji proti nenechavým sousedům asi nejúčinnější, protože už to není jen o tom vyšroubování a zašroubování do patice. Nicméně už dochází k té změně svítidla a odpovědnost na sebe bere ten kdo změnu provádí. Případně je možné koupit již hotová LED svítidla, která můžeme dodat. Orientační ceny jsem umístil do připravovaného článku LED svítidla do panelových domů a chodeb (příloha v PDF).
Kontaktujte tento český e-shop www.LEDX.cz s výhradně českými svítidly, kde Vám výtečně poradí a vše zařídí. Žádné žárovky, úspora energie a návratnost investice je samozřejmostí, zpracují i světelný projekt dle Vašich požadavků a potřeb zcela zdarma. Kromě vystavených svítidel dokáží vyrobit jakékoliv jiné a to dle Vašich představ a patří k nejlevnějším na trhu a přitom dosahují vynikající svítivost. Kontaktujte je a již Vás nebudou muset trápit žádné krádeže úsporných i LED žárovek.
Pozor reklamní článek :-) I jiní výrobci mají v nabídce LED svítidla podobného vzhledu, s čidlem i bez. Nejlevnější co jsem našel je svítidlo VICTOR W131 LED EM-4100 které má i vestavěný nouzový zdroj. Možná najdete ještě levnější. Doporučuji volit barvu světla 4000K chladně bílá, ta je dostatečně hnusná pro domácí použití. Protože se kradou i celá svítidla…
Pro pana Richard34: Máte v nabídce svítidlo s pohybovým čidlem, které má zároveň extra svorku pro centrální rozsvícení? Protože centrální rozsvícení je někdy požadováno, např. hasiči.
Musite zvolit typ patice, který prakticky doma nikdo nema. My to resime patici G24, coz ale znamena naklady na zmenu patic a vetsi pocatecni investici do zdroje. Na druhou stranu je tam velka uspora na energii. Pri vetsim odberu ziskate obvykle od dodavatelu zajimavou slevu. Toto je napriklad ekvivalent pro 60 w zarovku http://ledacek.cz/…la-bila227/?…, ktery by mel vydrzet 20 let sviceni a pri prumerne dobe sviceni 1 hod denne usetrite na energii cca 100 Kc, pri sviceni na 12 hod se Vam investice vrati do 1 roku vcetne instalace.
Řešil jsem podobný problém jak nahradit zářivková svitidla ve společných garažích.Použili jsme LED žárovky 5W a obyčejné porcelanové objímky celková investice cca 10000Kč.investice se nám na ušetřené energii vrátila do 1 roku.Zajištění svitidel proti otevření jsme provedli obyčejnými vruty prošroubovanými skrz kraj svitidla.
Pane svjvmt,
nemáte vhodný algoritmus určení velikosti zásoby, tj. počtu nakoupených žárovek do zásoby, dokud to jde?
Ten algoritmus je jednoduchý.
Například: Suma žárovek za posledních X roků děleno počtem X let (získám průměrnou spotřebu za 1 rok), krát Y let na kolik let chci rezervu a zaokrouhlit na celá čísla nahoru. :o)
Tak jsme již učinili, ale to jen pro to, abychom získali čas. Stejně to budeme muset jednou řešit. :o)
Co se týče krádeží zdrojů světla, tak u nás se neustále ztrácely bodové halogeny 50W z výtahu (a nejen to).
Nákupem 10W halogenů, se najednou nikomu nehodí a je pokoj. Původní 50W jsem dokonce označoval, zda opravdu tak často odcházejí nebo je někdo mění. Samozřejmě je někdo měnil. I 35W se ztrácely/byly měněny. Úsměvné bylo, že byly všechny 35W a pak se mezi nimi objevila 50W. :o)
A co se týče problematiky budoucnosti osvětlení chodeb, tak u nás to asi vidím na nějaká menší zářivková tělesa (máme na patře 5 nebo 7 žárovek). LED nepřichází v úvahu, i kdybychom tolerovali cenu, ale prostě krádeže těchto zdrojů nemíním tolerovat. Zářivka je poměrně stálý zdroj (snese i časté rozsvěcení) a asi méně náchylný na krádež. O halogenech ani neuvažuji.
Ještě budu muset okouknout nějaké další alternativy řešení, ale zatím to vidím na zářivky (možná i s trochu netradiční koncovkou, která se v domácnosti neobjevuje).
máme nainstalováno od počátku stavební firmou. Životnost výbojky 18W od Osram nebo Philips (vše vyrobeno v Číně)je maximálně 400 dnů. Nedělám nic jiného než, že je stále měním. Proto u světel instalovaných výše než dosáhne ruka nenechavce jsem vyměnil patici za běžnou E 27 a instaloval všesměrovou 7W LED s SMD čipy za 350 kč/kus. (LED se sice také vyrábí pro G24 d-2, ale cena 1100 kč za kus nás neláká). Výbojkové osvětlení chodeb s časovým spinačem je nejhorší řešení.
Poslední komentáře