Osvětlení na fasádě

Vložil AV (bez ověření), 28. Duben 2016 - 20:24 ::

Dobrý den, marně hledám na internetu, tak bych se za naše SVJ rád zeptal na jednu věc tady: Máme malý paneláček na poměrně odlehlém místě a není tu veřejné osvětlení. To by nám město zatrhlo a tak se to rovnou vyloučilo. Zájem vlastníků je ale na umístění světla na fasádu domu. Zájem je velký – dle stanov potřebujeme 50% vlastníků zúčastněných na schůzi, odhlasovalo to dokonce 75% všech. Máme odhlasován jednak nákup a realizaci a potom provoz, že bude z kapitoly společná elektřina. Jeden vlastník se ale rázně staví proti, že je to protizákonné, že nebudeme osvětlovat společný prostor SVJ a tím, že to nemůže být hrazeno z prostředků SVJ. Fasáda domu je společná konstrukce, s majitelem pozemku (městem), na které bude světlo namířené, bychom to samozřejmě projednali. Z hlediska úhrady reflektoru a dále provozu – opravdu potřebujeme v tomto případě souhlas všech (naše stanovy mají souhlas všech jen při změně podílu rozpočítávání nákladů a změně velikosti jednotek)? Opravdu nejde takové světlo, které většina vlastníků chce, hradit ze společných peněz domu? Narážíme na nějaký zákon? Když se zeptám toho vlastníka, tak mě odkáže na prohlášení vlastníka, stanovy a občanský zákoník. Ale není schopen říct který článek bychom tímto porušovali. Díky za odpovědi! Adam Vostrejž AV

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Svítil (bez ověření), 29. Duben 2016 - 19:33

    Pokud nikomu nemíříte reflektorem do okna, je to v pořádku.

    Vložil Werewolf, 30. Duben 2016 - 9:01

    Za mě, pořízení reflektoru na společné náklady jakožto pořízení společného majetku, proč ne. Pokud se členové svj dohodnou, že na vlastní náklady budou provozovat takovou službu pro okolí, proč ne? Sice by bylo vhodnější, kdyby elektřinu hradila obec, ale to, že lampa bude osvětlovat cizí prostor, nemá podle mě vliv. Kdyby se členové rozhodli vybudovat před domem pódium, na kterém by zdarma hrálo divadelní scénky kolemjdoucím, a platilo by se za stánek s kuřaty u toho, nevidím jediný důvod, proč by tato dohoda neměla být platná :-D

    Vložil Zvídavá (bez ověření), 29. Duben 2016 - 0:25

    Asi bych se už nikoho neptala, když máte souhlas 75% vlastníků. Podívejte se okolo sebe, kolik i rodinných domů a vil má přede dveřmi na fasádě světlo a určitě nemusel vlastník na instalaci světla na fasádu ptát se stavebního úřadu. Naopak Vy osvětlením budete chránit bydlící v domě a lidi, kteří půjdou kolem Vašeho domu. To si myslím, že kromě některých vlastníků v domě, to nikdo nemůže napadnout. Ale pro jistotu zajděte na Vám příslušný stavební odbor a pro klid duše se zeptejte. Asi bych u stavebního odboru udělala maximálně písemné ohlášení drobné stavby-instalace světla na fasádě domu a přiložila bych zápis o souhlasu vlastníků. Pokud se stavební odbor neohlásí, tak po určité době (zpravidla 30 dní) by měla být Vaše instalace světla schválena.

    Vložil AV (bez ověření), 30. Duben 2016 - 8:06

    Děkuji za odpovědi. Ono ale nejde o to, že by to vadilo vlastníkovi okolních pozemků (s tím je to dokonce předjednané). Problém je s jedním vlastníkem v rámci SVJ, který tvrdí, že světlo, které je vně domu a osvětluje cizí pozemek nemůže být hrazeno z peněz SVJ. Ohání se stanovami a zákony, ale není mi schopen říct nic konkrétního – jen že to bude žalovat. Všichni ostatní v domě to chtějí. A mě teď nezbývá než zjišťovat, který že to zákon bychom porušovali… Ve stanovách nic takového nemáme. Napadá vás něco?

    Vložil PavelII (bez ověření), 1. Květen 2016 - 16:21

    a pohybové čidlo. Není důvod aby to svítilo stále. Pak bude spotřeba marginální a pan žalobce těžko prokáže, že v nastal nárůst spotřeby společné elektřiny. On má právo usnesení žalovat ovšem nesmí překročit dobu k tomu zákonně určenou.

    Vložil § (bez ověření), 1. Květen 2016 - 19:12

    U LED bude spotřeba zanedbatelná i kdyby svítil trvale, podle časového spínače nebo podle čidla setmění. Kolik budete osazovat světel? Pro příklad počítejme 4 × 5 W × 4000 hodin/rok × 5 Kč/kWh = 400 Kč/rok.

    Vložil JaVa, 1. Květen 2016 - 16:37

    Doporučuji se domluvit s obcí,které přilehlý pozemek patří,aby zajistila osazení přístupové cesty k vašemu domu sloupem veřejného osvětlení a vy si nechejte instalovat světlo s pohybovým čidlem nad vchodové dveře se zvonky,tak jak to má většina bytových domů v obci.S jeho schválením vám určitě žádný vlastník problémy dělat nebude.Osvětlení veřejných komunikací se řídí určitými závaznými předpisy a normami,které vám na vyžádání jistě zpřístupní váš magistrát,který také provede test, zda je tato komunikace pro chůzi v nočních hodinách bez osvětlení bezpečná.A ne­zapoměňte pravidelně kontaktovat Městskou policii s požadavkem o doprovod k vašemu domu v nočních hodinách.Městu ,které je jejím zřizovatelem se to bude určitě líbit.JaVa

    Vložil AV (bez ověření), 1. Květen 2016 - 19:46

    Situace je o trochu složitější. Jsme sice v Brně, ale vede k nám jen soukromá ulice a chodník je taky soukromý. Brno nám řeklo, že to bude trvat dlouho a ve finále to stejně neschválí, protože tu jsme jediný dům a není to pro ně zajímavé. Proto řešíme soukromé světlo. A není to ani na veřejný chodník, ale na schody od parkoviště k domu. Máme vymyšlenou 10 W LED se soumrakovým čidlem. Spotřeba bude tak 200 Kč za rok = pakatel. Ale stejně to tomu jedinci vadí. No, asi to osadíme a bude. Jak dlouhá je vůbec ta doba, kdy někdo může napadnout usnesení shromáždění?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".