opravy na domě - SVJ - osobní vlastnictví
Dobrý pěkný den, prosím o informaci-v domě máme 4BJ, v roce 2009 v dubnu – jsme se na schůzi usnesli na různých domovních úpravách(které jsou již opravdu nezbytné).Máme zápis podepsaný všemi majiteli a obyvateli domu.V loni na podzim jsme začali intenzivněji řešit novou střechu(což je v zápise) jednu z největším položek a jednáme již tedy celý rok – staráme se o kalkulace (tu nejvýhodnější)s tím,že termín realizace se zdál být dle zápisu tj. do 31.12.2012 pro všechny schůdný a reálný. Ovšem jedna partaj letos v listopadu toto odřekla s tím, že nemají na to peníze. (Každý rok u moře, dvě auta atd.).Na leden 2012 máme domluven podpis smlouvy o realizaci. Co máme nyní dělat – střecha je opravdu špatná cca 100 let. Chtěli bychom tuto nemilou záležitost dotáhnout do konce-neboť náklady neustále stoupají a již se stává,že vlivem špatné střechy různě do bytu zatíká a také se bortí jeden komín(střecha sedá), který je třeba k provozu. Děkuji za informaci a jsem s pozdravem JJ
Tvrzení MartinaII, že se údajně má postupovat podle Občanského zákoníku (40/1964 Sb.), je nesprávné. Samozřejmě že se postupuje podle ZoVB – vždyť jde o dům rozdělený na jednotky!
Z hlediska účetního jde o opravu střechy. Střecha je společnou částí domu. K opravě společné části domu postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek (§ 11 odst. 5 ZoVB). Souhlas s provedením opravy tedy máte.
Je bezvýznamné, že „jedna partaj odřekla“. Takzvané „odřeknutí“ nemá žádný právní účinek. Platí to, co bylo řádně odsouhlaseno kvalifikovanou většinou na vaší schůzi (shromáždění). Nesouhlasící vlastník se musí přizpůsobit, nebo prodat svou jednotku.
Váš problém je tedy pouze ve způsobu financování. Nepíšete ovšem co jste si o tom odhlasovali na schůzi (shromáždění). Nikdo vám nebrání provést opravu střechy a na čtvrtém vlastníkovi pak vymáhat dodatečně jeho příspěvek podle § 13 odst. 1 ZoVB. Samozřejmě bude povinen k tomu uhradit i úrok z prodlení, nesloží-li alikvotní částku ve stanovený čas.
lake
Nepodepisujte smlouvu, dokud nemáte potřebné finanční prostředky na účtě. Nebo máte další možnost – dohodnout se na havarijním stavu ( soudní znalec, požární technik ) – složit se na neplatiče a potom jejich dluh zdlouhavě vymáhat soudní cestou, což je případ většiny SVJ, kteří mají neplatiče za služby v domě.
1/ Tazatel nepíše, ze jde o neplatiče. 2/ Také asi nejsou SVJ, na to mají málo bytových jednotek dle zákona. Je možné a)pokud je nezbytné, střechu opravit s tím, ze zbylé rodiny (zvláště ty pod střechou) vloží do společné kasy mimořádný vklad, nebo jim vadna střecha způsobí škodu na majetku, b)odhlasovat zvýšení příspěvku do společné kasy, c)potom si vklad postupně vyberou, jakmile bude v kase dost peněz. I když nejde o SVJ, řídí se vše hlasováním dle 40/1964. Nelze tedy „odříci“, co to je za nesmysl ?!
Já vycházím z toho, co bylo napsáno. Pokud nemám připravené prostředky na opravu, nemůžu podepsat smlouvu. Co je na tom špatně MartineII? Jestli je někdo jiného názoru, tak mínusujte, ale v dotazu je nejasností více. Já jsem předpokládal, že každý dá na opravu určitou částku a jeden majitel ji nyní nemá a nedá. Nejdříve si musí vyřešit financování a potom můžou podepsat smlouvu. Ó, jak jednoduché!
Poslední komentáře