Oprava balkonů
Dobrý den,mám byt koupený v SVJ. Polovina vlastníků má balkon, druhá nemá ( kam patřím i já ).V kupní smlouvě balkon uvedený není a mají se opravovat. Jak mám nebo musím přispívat na jejich opravu dle Nového OZ s účinností od 1.1.2014.František Michálek
Pokud balkony dle NOZ jsou ve společné části a ve výlučném užívání
jednotlivých vlastníků:
Společné části, § 1160:
(2) Společnými jsou vždy pozemek, na němž byl dům zřízen, nebo věcné
právo, jež vlastníkům jednotek zakládá právo mít na pozemku dům,
stavební části podstatné pro zachování domu včetně jeho hlavních
konstrukcí, a jeho tvaru i vzhledu, jakož i pro zachování bytu jiného
vlastníka jednotky, a zařízení sloužící i jinému vlastníku jednotky
k užívání bytu. To platí i v případě, že se určitá část
přenechá některému vlastníku jednotky k výlučnému
užívání.
Práva a povinnosti vlastníka jednotky § 1175 (2) Vlastník jednotky
udržuje svůj byt, jak to vyžaduje nezávadný stav a dobrý vzhled domu;
to platí i o společných částech, které má vlastník jednotky
vyhrazeny ve výlučném užívání.
§ 1180
(1) Nebylo-li jinak určeno, přispívá vlastník jednotky na správu domu a
pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech. **
Slouží-li některá ze společných částí jen některému vlastníku
jednotky k výlučnému užívání, stanoví se výše příspěvku i se
zřetelem k povaze, rozměrům a umístění této části a rozsahu povinnosti
vlastníka jednotky spravovat tuto část na vlastní náklad.**
To jste sice něco přečetl, ale úplně špatně jste to pochopil. Tazatele se netýká tato část NOZ, protože dům byl rozdělen na jednotky(1994) podle ZoVB. Rozhodující je obsah Prohlášení vlastníka budovy, nic jiného.
lake
Pane lake děkuji za vysvětlení, vidím že nestačí jen umět číst ale
je třeba i umět chápat.
Kdyby tazatel napsal “Dobrý den, mám byt koupený v SVJ(2014).“, pak jsem
četl dobře, nebo ne?
Máte naprostou pravdu. Domy vzniklé podle ZoVB mají Prohlášení vlastníka s rozdělením majetku podle § 2 ZoVB.
Domy vzniklé podle NOZ mají Prohlášení s rozdělením majetku podle NOZ, tedy podle kogentních (závazných) ustanovení NV č. 366/2013 Sb..
To nelze nijak smíchat dohromady. Jde o samu podstatu vlastnictví a to je chráněno Ústavou. Co bylo jednou rozděleno, nelze dělit nějak jinak jen proto, že později došlo k přijetí odlišné zákonné úpravy.
lake
Záleží na tom, zdali uživatelé balkonů jej mají zapsán v „Prohlášení vlastníka“. Jestliže ne, pak ten je společnou částí všech a vy jste dejure vlastníkem části balkonu, i když to zní absurdně, a měl byste opravu alikvotně hradit.
Je balkon společná část domu, není, nebo jen jeho část (nosná část, izolace, nášlapná vrstva, klandr)?
Koukněte na rozsudek Nejvyššího správního soudu „1 As 2/2004“ a usnesení Ústavního soudu „III.ÚS 23/04 ze dne 8. 12. 2004“ cca 3. strana odstavec začínající" Dle § 2..". Ovšem i přes existenci této judikatury se již dva roky dohaduji s SBD(většinový vlastník a právce…), které balkón považuje za společnou část a basta. Jejich právníci vypracovali čtyř stránkový elaborát proč a nějaké rozhodnutí NSS a ÚS ignorují požadují aby to soud řekl přímo jim. Tak jsem podal žalobu na určení vlastnictví a čekám. MMJ v prohlášení vlastníka je balkón uveden jako příslušenství bytu a v částach určených ke společnému užívání není o něm ani zmínka a stejně mám popsanou jednotku ve smlouvě o převodu do osobního vlastnictví.
Balkon přístupný z Vašeho bytu je Váš ze zákona č. 72/1994 Sb. Co máte o balkonu zapsáno v prohlášení je nepodstatné. Původní vlastník budovy nemohl prohlásit „něco, co neslouží a ze stavebně-technického hlediska nemůže sloužit společnému užívání“ za společnou část domu. V této části by bylo prohlášení neplatné. Toto vyplynulo z rozhodnutí ÚS a tím tato celá diskuse o balkonech skončila. Definitivně.
Zák. č. 72/1994 Sb. neumožňoval, aby se prohlášením původního vlastníka budovy stala např. vana v bytě společnou částí domu.
Vana v bytě nemůže sloužit společnému užívání. Stejně jako dveře a okna do bytu.
K tomu si prostudujte rozsudek NSS ČR 4 As 44/2012
nebo
Městský soud v Praze, 10 A 39/2011
Až NOZ umožňuje, pro byty „prohlášené“ po 31.12.2013, aby vany, okna, balkony a vnitřní dveře v bytě byly společnou částí domu.
Bludy o balkonech rozšiřovala stavební bytová družstva, aby mohla navrtávat polystyren na panely, balkon nebalkon, okno neokno. Družstva s tím nepřestávají, protože se připravuje další vlna zateplování , totiž zateplování na zateplování – kladení dalších vrstev polystyrenu na již stávající. Bude se vrtat ještě jednou nebo dvakrát. Až bude bude vše třikrát provrtáno, tak se začne jiná kampaň, s jiným nesmyslem, abyste pořád přispíval na provize.
Pan NSS si vymýšlí hlouposti. Rozsudek Nejvyššího správního soudu je o něčem jiném, než se pan NSS popleteně domnívá. Viz: http://www.portalsvj.cz/…nym-majetkem#…
Ani nález Ústavního soudu nemá s úvodním dotazem vůbec nic
společného. Viz: http://www.portalsvj.cz/…nym-majetkem#…
http://www.portalsvj.cz/…nym-majetkem#…
lake
Naprosto přeceňujete dopad prohlášení vlastníka budovy na vlastnictví nabyté ze ZoVB, stejně jak činily až doposud katastrální úřady.
Ještě nedávno odmítaly Katastrální úřady převádět jednotky(1966), pokud nebylo vypracováno prohlášení vlastníka budovy. Katastrální úřady musely být poučeny až Nejvyšším soudem.
Byty vzniklé podle zák. č. 52/1966 Sb. lze samozřejmě převádět na katastru nadále, dodnes, i když vlastníci bytů v domě nevypracovali žádné prohlášení vlastníka budovy, přesto že jim zákon tuto povinnost ukládal.
Vesele se převádí byty(1966), které se považují za byty dle ZoVB, bez prohlášení, balkon nebalkon, okna neokna.
Podle Vás ale asi nepřevádí byty, ale jen společné částí, protože v prohlášení, protože neexistuje, nemůže být uvedeno, že koupelna, příčky, vana a okna jsou součástí bytu. Takže je to podle Vás společná část domu. Vlastně i byt samotný by podle Vás musel být společnou částí domu, když prohlášení neexistuje.
Prohlášení vlastníka je takový cár papíru, že jej v některých případech ani není k existenci bytu a převodu bytu třeba.
Nastudujte si NS ČR 21 Cdo 4040/2011 a následně NS ČR NS 26 Cdo 2255/2013.
Jak velký cár papíru prohlášení je, poznáte, když jej budete chtít změnit. Změna totiž neprobíhá vúbec vkladem – není zahájeno žádné správní řízení, nové prohlášení se pouze zakládá do sbírky. Proto tam múžete zapsat jakékoliv zmatky. Postačuje, když tam ten cár papíru donesete jako předseda.
Správně jste napsal, že přinést prohlášení na katastrální úřad je úkol pro poslíčka, pro sluhu vlastníků. Prohlášení jako projev vůle vlastníka nepodléhá totiž žádnému vkladovému řízení. Vy z toho nesprávně dovozujete, že Prohlášení je „cár papíru“. Samozřejmě můžete ve Vaší pokřivené logice považovat každou písemnou smlouvu za cár papíru – ale pak jste vůbec nepochopil co je právní jednání a jaká je závaznost toho „cáru papíru“ pro všechny účastníky.
Ostatně Ústava České republiky je vlastně také jen cár papíru, podepsaný presidentem a předsedou vlády. Nic důležitého, že.
Vaše vývody podkládáte judikáty, které se netýkají předmětu diskuse. Zde se neprobírá případ bytu vzniklého podle zákona č. 52/1966 Sb., kdy Prohlášení pro dům nebylo nikdy vypracováno. Pište raději něco k věci, ano?
lake
Na rozhodnutí ÚS odkázal sám NSS ČR v rozsudku 4 As 44/2012.
V rozhodnutí ÚS je jasně uvedeno, kde začíná a končí pravomoc původního vlastníka budovy v určení společných částí domu.
Dle zák. č. 72/1994 Sb. byl prostor pro původního vlastníka budovy naprosto minimální. Dle tohoto zákona je společnou částí pouze to, co slouží společnému užívání. Pokud něco stavebně-technicky z povahy věci nemůže sloužit společnému užívání, nemůže to být nikdy společnou částí domu. Již ze samotné definice společných částí domu dle zák. č. 72/1994 Sb. je naprosto zřejmé, že prohlášení bude vždy jen příkladmý výčet toho, co je společnou částí domu. V prohlášení tak většinou bude chybět, že společnou částí domu je i klika u vchodových dveří do domu a samozavírač těchto dveří (BRANO).
Původní vlastník budovy nemohl dle zák. č. 72/1994 Sb. určit, že hromosvod je součástí bytu a vnitřní dveře v bytě jsou společnou částí domu.
Oproti tomu dle NOZ může být vše společnou částí domu. Od 1.1.2014 bude mít prohlášení vlastníka daleko větší význam než prohlášení podle zák. č. 72/1994 Sb. Vlastník budovy může od 1.1.2014 určit, že vnitřní dveře v bytech jsou společnou částí domu a že slouží vlastníku jen k užívání.
Dobrý den, nemůžete přispívat na opravu něčeho, co nemáte.Pokud se bude jednat výhradně o opravu (úpravu, rekonstrukci apod.)balkonů musí se náklady rozpočítat jen na majitele balkonů.Apeluji při aplikaci různých předpisů a vyhlášek také na zdravý rozum (i když vím, že je to někdy těžké ).Pokud bude třeba podrobněji viz.info@jinerady.cz (www.jinerady.cz) Hezký den Ing.Hýsek Jiří
Poslední komentáře