Odvolání členů výboru

Vložil Verunka, 31. Květen 2011 - 12:38 ::

Dobrý den, v našem společenství vznikl problém s uzurpováním moci.Vznikla složitá situace, kdy v r.2006 byl zvolen „výbor“ + 1 náhradník několika osob najednou, což podle mne nebylo správné. V r.2009 prodal byt vlastník zvolen do výboru, v loňském roce odstoupili z výboru písemně další dva členové (změny nebyly předsedou zaslány na rejstřík). Ve stanovách je uvedeno, že výbor je zpravidla 5 členný. Místopředsedkyni odvalolal sám výbor na což má právo, ale dále ji již na schůzky nezval. Ve výboru zůstali pouze 2, předseda a našeptávač, který předsedu „řídí“, našeptávač řídil také poslední Shrom.VJ, kde byl vznesen návrh na jednoho z členů na změnu projednávání bodů tj. posunout bod č. 4 což byla volba nového výboru (členů výboru) na bod č. 1, kde byla uvedena oprava balkonů. Našeptávač, coby řídící Shrom.VJ sdělil, že ze zákona nemá nikdo z členů dávat žádné návrhy, že to zákon nedovoluje a že on nejlépe ví, co má dělat. Všichni přítomní svorně tvrdili, že chtějí nechat hlasovat o návrhu, našeptávač nedbal.Výbor podle zápisu ze Shrom.VJ z r.2006 by měly tvořit po odstoupení členů 4 osoby,přičemž náhradník ani nevěděl, že má ve výboru figurovat, tudíž nebyl nikam zván, taktéž odvolaný místopředseda. Výbor tedy tvořili pouze dva, předseda a jeho našeptávač, kteří si uzurpovali moc.Když svolá 25% členů SVJ Shrom.VJ může ji řídit někdo ze svolavatelů nebo ji musí řídit předseda?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Verunka, 1. Červen 2011 - 7:03

    Zapomněla jsem podotknout, že ve stanovách máme uvedeno, že shromáždění řídí předseda nebo jím pověřený člen. Nedá se předpokládat, že by současný předseda projevil vůli někoho ze svolavatelů pověřovat. Jelikož našeptávač již několik let vyhrožuje soudy, tak bychom měli pro případ, že by tak učinil měli mít svolané shromáždění legislativně „čisté“, aby je případný soud nemohl znevěrohodnit.

    Vložil jardaparda, 1. Červen 2011 - 8:34

    Svolejte shromáždění, kde prvním bodem bude (v takovém případě pozvánku sestavujete/doručujete a tudíž i body určujete vy) změna stanov (kde se poučit: čl. VII odst. 9 vzorových stanov, jak píše nick lake) a druhým bodem odvolání výboru - kdo bude v tu chvíli žvanit na stupínku je bezpředmětný, následně po schválení stanov pro nemožnost žvanícího svými skřeky protahovat shromáždění určete nového řídícího shromáždění a odvolejte výbor.
    Pokud máte ve stanovách, že při jejich změně musí být přítomen notář (v nových vzorových to již není), pozvěte notáře.

    Vložil Verunka, 1. Červen 2011 - 6:47

    Děkuji všem za názory. Správně se tážete, proč jsme nezvolili nové členy na posledním shromáždění. Byla to nestandardní situace, kdy řídící schůze odmítl návrh přesunout volbu nového výboru na bod 1 a tvrdošíjně trval na opravě balkonů. Všichni přítomní členové se shodli, že o balkonech nechtějí hlasovat, nakonec se hlasovalo s tím, že 98% se zdrželo hlasování a 3 byli proti a předseda s našeptávačem byli 2 pro.Následoval bod č.2 schválení výše úvěru na akci oprav balkonu, což bylo nesmyslné, když oprava nebyla schválena.Nato se většina přítomných odešla demostrativně na chodbu s tím, že se vrátí až se bude projednávaná volba výboru toho ale řídící (našeptávač) využil a přesto, že se všichni vraceli do sušárny, rychle shromáždění ukončil.Volby tudíž nešlo provést.

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 1. Červen 2011 - 6:54

    Verunko, jak předseda tak zbytek osazenstva jste pěkný berani. Nechápu, proč jste způsobili neusnášeníschopnost shromáždění a donutili předsedu, aby shromáždění ukončil. A pak tu roníte slzy. Pokud máte takovou většinu, tak stačilo odhlasovat jednotlivé body (zamítnout opravy a úvěr, zvolit výbor) a nemusela jste zadávat toto zbytečné vlákno.

    Vložil Verunka, 1. Červen 2011 - 7:22

    Pane Kolemjdoucí, vlastníci nechtěli zamítnout opravu balkonů se kterou souhlasí. Našeptávač vyhrožoval vlastníkům, že když budou proti bude se s nima soudit,z našich financi zaplatil statika a tomuto nařídil aby vyjádření dal na MěÚ odbor výstavby, aby nás tímto „donutil“ opravu balkonů schválit. Balkony jsou lodžie, které v žádném případě nehrozí narušením statiky (špatnou izolací u některých zatéká krajní dlažbou). Našeptávač,když na něj byl vznesen dotaz ohledně technologie, tak nebyl schopen odpovědět a mlžil, že je to v kompetenci výboru a ostatní se o to nemusí zajímat. Vybíral ze tří firem, které předložili nabídky jeden sklo, druhý beton a třetí železo, tedy nabídky, které nejdou cenově srovnat, bez referencí na tyto firmy.

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 1. Červen 2011 - 8:12

    Verunko, každý mluvíme o něčem jiném. Uvedl jsem „Nechápu, proč jste způsobili neusnášeníschopnost shromáždění a donutili předsedu, aby shromáždění ukončil.“ Když tu uvádíte, že máte 98% hlasů, tak stačilo u jednotlivých bodů hlasovat v pořadí tak, jak byly navrženy. Neschválili byste znění usnesení předložené výborem a schválili byste znění usnesení, které je podle Vás lepší (např. shromáždění ukládá, aby výbor zajistil nové porovnatelné nabídky do měsíce a předložil je na shromáždění, nebo cokoliv jiného). Místo toho jste rozbili shromáždění a donutili předsedu shromáždění ukončit.

    Vložil Verunka, 1. Červen 2011 - 9:52

    Pane Kolemjdoucí, jak se říká po bitvě ja každý generál.Schopnost a neschopnost nás jako vlastníků nekomentuji, v dané situaci jsme zareagovali stresově pod vlivem emocí. Řídící schůze by žádné navržené usnesení přítomných vlastníků nepřipustil, stejně tak jako nezapsal protesty a výhrady vlastníků, kteří sdělovali, aby jejich připomínky byly v zápisu uvedeny.Navíc slovně napadl vlastníka ve smyslu pomatenosti, který podal návrh týkající se přesunutí bodu programu s požadavkem aby o něm bylo hlasováno. Teď je třeba stav věci „narovnat“. Svolání shromáždění je jediným možným řešením. Ať už na něm provedeme odvolání členů výboru a volbu nových členů nebo budeme delegovat další členy do výboru tak aby nově navolení členové výboru provedli změny.

    Vložil svjvmt, 31. Květen 2011 - 19:27

    Začněte někteří uvažovat, vy chcete shodit výbor (to ovšem v případě, že nebude svoláno shromáždění regulérní), svoláte si správně 25 % hlasů opozice a necháte tomu velet původního předsedu? Tak proč si to vlastně svolávat?? V tom případě je rozumné když to řídí zmocněný člen.

    Vložil znalec (bez ověření), 31. Květen 2011 - 15:06

    Co to je? Kdybystě měli pořádná pravidla, k žádnému uzurpování moci by nemohlo dojít.

    Vložil vladan, 31. Květen 2011 - 14:21

    Shromáždění řádně svolané výborem nebo 25% vlastníků vždy řídí předseda SVJ ( pokud je přítomen ). Pokud je nepřítomen řídí schůzi místopředseda. Jinak nelze a shromáždění je neplatné. To by to vypadalo, kdyby řídil shromáždění kde kdo. To by pak byla „cochcárna“ a ne seriozní jednání.

    Vložil lake, 31. Květen 2011 - 14:28

    Pane vladane, pokud to takto máte uvedeno ve stanovách vašeho SVJ, pak to jistě platí – jenomže právě pouze pro Vaše SVJ. Pro nikoho jiného.

    Jenže my zde řešíme dotaz jiné přispěvatelky, takže co platí u vás je mně i jí i ostatním šuma fuk. Nezatěžujte nás s tím. Co obsahují v této věci vzorové stanovy si přečtete výše.

    Jestliže vlastníci jednotek musí přistoupit k mimořádnému způsobu svolání shromáždění, bylo by absurdní, kdyby se jim tam za předsednický stůl natřepal předseda SVJ, jehož chtějí odvolat z funkce. Myslete hlavou, pomáhá to.

    lake

    Vložil vladan, 31. Květen 2011 - 14:34

    Pane lake nechcete mě namluvit, že shmáždění může řídit kdokoliv z vlastníků? Od toho je předseda a pokud někdo bude na mé schůzi něco takového tvrdit dlouho na ní nezůstane. asi zřejmě netušíce čeho jsou vlastníci bez kontroly schopni? Byl jste někdy na takovém shromáždění, kde předseda je benevolentní? Nikdy se na ničem nedohodnou a je to blábolení a urážení ne shromáždění. Bohužel zákony jsou na některé lidi krátké.

    Vložil Broucajz, 24. Červen 2011 - 0:31

    Na začátku schůze se volí m.j. kdo bude schůzi řídit, takže opravdu schůzi bude řídit kterýkoliv vlastník.

    Vložil plov (bez ověření), 31. Květen 2011 - 15:02

    Lake je skvělý teoretik. Ale jinak dobrý.

    Vložil lake, 31. Květen 2011 - 14:49

    Takže na závěr a v tomto vláknu už končím:

    Pro platnost shromáždění a pro platnost na něm přijatých usnesení je zcela bezvýznamné kdo shromáždění řídil.

    I na řádně svolaném shromáždění mohou vlastníci jednotek předsedovi sebrat předsednickou židli pod zadkem a rozhodnout, že shromáždění bude dále řídit jiná osoba. Takové shromáždění nelze z tohoto důvodu soudně napadnout, ani usnesení na něm přijatá.

    Místní Neználci tedy mudrují o bublině u nosu.

    lake

    Vložil vladan, 1. Červen 2011 - 7:10

    Tentokrát pan lake zaperlil. Již to zde bylo řečeno několikrát, realita a teorie je trošku někde jinde. Sebrat předsedovi židli nejde bez většiny vlastníků a tu si předseda dobře ohlídá. Dále něnit program svolaného shromářdění nelze a pokud se má jednat o změně ve výboru, mazaný předseda se mu vyhne. Vždy je to běh na velice dlouhou trať, což Vám teoretik nikdy nepřizná.

    Vložil Verunka, 1. Červen 2011 - 8:27

    Pane Vladane, nešlo o změnu obsahu programu, šlo pouze o přesunutí bodu volby výboru, který byl uveden na programu jako bod č.4 za bod č.1, kde byla oprava balkonů. Což si myslím, že lze.

    Vložil vladan, 1. Červen 2011 - 10:45

    Paní Verunko, jen nechápu proč jste opustili jednání. Dali jste tím pravomoc předsedovi ihned ukončit shromáždění. To byla školácká chyba, která Vás teď bude stát spoustu času a možná i peněz. hlavně pořád nevím zda máte dostatečnou většinu pro odvolání předsedy? Pokud ne, se hlasování zbytečné.

    Vložil Antilak (bez ověření), 31. Květen 2011 - 14:53

    Lake právě napsal, že kdokoli může kdykoli přijít k předsednickému stolku, vytrhnout předsedovi z ruky mikrofon, přednést svůj návrh, nechat o něm hlasovat, o tomto hlasování vyhotovit zápis a zápis zaslat na Obchodní rejstřík, je-li to podle povahy hlasování na místě.

    Takto přijaté rozhodnutí je podle Lake, s odvolávkou na Ústavní soud, po právní stránce v pořádku.

    Vložil Broucajz, 24. Červen 2011 - 0:36

    Kdokoliv má právo se přihlásit – není důležité, zda to bude v diskusi nebo ve fázi, kdy se projednává návrh usnesení – a navrhnout doplnění usnesení, které připravil výbor. Každému účastníku shromáždění vlastníků MUSÍ být takový úkon umožněn. Nevidím důvod,m proč by měl předsedajícímu „vytrhnout mikrofon“. Že bude takový návrh správně zapsán včetně rozhodnutí pohlídá ověřovatel zápisu.

    Vložil lolek (bez ověření), 31. Květen 2011 - 16:00

    „Antilaku“ takhle to Lake nenapsal.
    Může se ale zřejmě navrhnout další hlasovací bod „volba členů vvýboru“ – záleží na Stanovách co kdo má (u nás třeba Výbor odvolat-„bez důvodu“ nelze ale lze dovolit dalších X-členů kteří pak v rámci Výboru vyřadí dosavadní členy Výboru – moc se tak přenese kam je třeba i když za cenu zdvojení). Jinak si přečtete

    Vložil lake, 31. Květen 2011 - 13:09

    Nerozumím. Měli jste svolané shromáždění. Podle programu byla na pořadu jednání volba výboru (správně „členů výboru“). Shromáždění bylo usnášeníschopné. Nic vám tedy nebránilo provést volbu.

    Volba neproběhla a nyní chcete svolávat opět další shromáždění pomocí 25% podílů vlastníků jednotek. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě …

    Schůzi shromáždění bude řídit ten, koho řízením schůze pověříte.

    lake

    Vložil Topič (bez ověření), 31. Květen 2011 - 13:24

    „Schůzi shromáždění bude řídit ten, koho řízením schůze pověříte.“

    Schůzi shromáždnění zpravidla řídí předseda výboru.

    Vložil lake, 31. Květen 2011 - 13:49

    Topiči, neuvádějte tazatelku v omyl. Přečtěte si na co se zeptala. Jasně uvedla, že chce svolat shromáždění s pomocí vlastníků jednotek, kteří mají alespoň 25% podílů. Je výhradně jejich věcí, koho pověří vedením této schůze shromáždění.
    Ve vzorových stanovách je to článek VII odstavec 9.

    lake

    Vložil Topič (bez ověření), 31. Květen 2011 - 13:49

    Laku, neuvádějte tazatelku v omyl. Přečtěte si, na co se tázala.

    I při svolání schůze shromáždění z podnětu vlastníků s alespoň 25 procenty schůzi shromáždění řídí předseda.

    Vámi zmíněná situace může nastat, ale ani tazatelka, ani Vy jste ji nezmínil.

    Vložil lake, 31. Květen 2011 - 13:57

    Topiči, přestaňte s tím blábolením. Soustřeďte se a čtěte alespoň úvodní dotaz.

    Tazatelka přesně tuto situaci zmínila v úvodním dotazu - jde o svolání shromáždění vlastníky kteří mají 25% podílů. Já jsem se zmínil o tomtéž a také jsem jí podle toho odpověděl.

    Pokud trváte na svém nesmyslném názoru, uveďte tedy celostátně platný právní předpis, podle něhož by schůzi shromáždění měl v tazatelkou uvedeném případě vést předseda SVJ.

    lake

    Vložil Ahoj! (bez ověření), 31. Květen 2011 - 14:08

    Na tahu jste Vy.

    Uveďte celostátně platný předpis, který říká, že schůzi shromáždění řídí ten, koho určí vlastníci s podílem 25 %. Já pouze ostatní upozorňuji, že tomu tak není.

    Vložil jardaparda, 31. Květen 2011 - 14:30

    Ano, ve stanovách můžete mít, že shromáždění svolané samotnými vlastníky řídí sněhurka a 7 trpaslíků. Pokud si to na shromáždění při změně stanov odsouhlasilo 75% asi poněkud společensky unavených jedinců, může to tak být.

    Nejde o sarkasmus, jen pokus o odlehčení zcela jasné situace... Ve skutečnosti by za takového stavu, i za stavu definovaného nickem Ahoj!, bylo shromáždění třeba při nuceném odvolávání výboru nebo obecně třeba při rozhodování o věcech, které výbor k projednávání a hlasování blokuje, nepoužitelná fraška.

    Vložil lake, 31. Květen 2011 - 14:23

    Topiči, přestaňte psát o věcech, o kterých víte prd.
    Zákon o vlastnictví bytů je soukromoprávní předpis. Není-li toto v něm výslovně upraveno, pak platí, že co si vlastníci jednotek mezi sebou určí, to bude. Naopak Vy jste povinen prokázat co bez důkazu tvrdíte: že údajně existuje nějaké zákonné omezení jejich svobodné vůle. Tak do toho.

    Mimochodem, chcete-li mermomocí něco písemně, pak cituji ze vzorových stanov SVJ, článek VII odst. 9:
    "... v případě svolání shromáždění svolavatelem podle odstavce 4 věta druhá, nebo podle odstavce 6, řídí jednání shromáždění člen společenství zmocněný tímto svolavatelem."
    A odstavec 6 právě řeší případ, kdy shromáždění svolávají členové, jejichž počet hlasů činí alespoň jednu čtvrtinu všech hlasů.

    Dnes je tu natvrdlých Neználků více než v jiných dnech. Snad je to tím sluníčkem ...

    lake

    Vložil Topič (bez ověření), 31. Květen 2011 - 14:55

    „Naopak Vy jste povinen prokázat, co bez důkazu tvrdíte: že údajně existuje nějaké zákonné omezení jejich svobodné vůle.“

    Co že jsem to podle Vás tvrdil o svobodné vůli?

    Podle Vás lze svobodnou vůli omezit zákonem? Jakým zákonem? Božím? Přírodním? Novým?

    Vložil tpd, 31. Květen 2011 - 19:41

    vedete tady žabomyší válku…i když zrovna p.Lakeho nemusím…v tomto má jednoznačně pravdu…schůzi muže řídit kdokoliv z vlastníků…či správce nebo třeba notář…záleží pouze na přítomných čí svolávajících koho určí…když použijete selský rozum tak vám to musí být jasné…nebo se vám snad zdá logické aby řídil shromáždění člověk který má být odvolán přítomnými…jistě je to možné ale ve v praktickém životě nepravděpodobné…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".