Odstoupení z výboru ve funkci jeho předsedy
Dobrý den,
chci odstoupit z funkce předsedy i z výboru. Ve stanovách máme napsáno, že „Členové výboru jsou voleni a odvoláváni shromážděním.“ Co to znamená? Můžou mě tedy odvolat přímo na shromáždění, aniž bych musel čekat 2 měsíce, jak tu někdo psal? Děkuji.
Na předsedu výboru slabý výkon. ;)
1. Neznáme vaše stanovy, tam to máte napsané, pokud ne, platí ust. občanského zákoníku – tedy 2 měsíce pro odstoupení. 2. Samozřejmě vás může shromáždění odvolat, ale musí to být uvedeno na pozvánce (pořad zasedání). 3. Odstupujete-li z funkce člena výboru, logicky zaniká i funkce předsedy výboru
Svoje odstoupení z funkce oznámíte výboru. Jako předseda svoláte výbor a tam předložíte písemné odstoupení. Dále si na výboru dohodnete kdo za Vás převezme podpisové právo u banky a kdo zajistí změnu zápisu v rejstříku. Výbor až do řádných voleb bude fungovat i bez předsedy.
člen výboru ani předseda není vazal. Když nechce být ve výboru tak odstoupí hned, když nemáte nic ve stanovách. Proč by měl čekat dva měsíce. Nebo odstupte přímo na shromáždění. Oznamte, že ke dni konání končíte ve výboru. Když shromáždění skončí, pak už nebudete členem výboru. K odvolání z výboru musí být důvod. To, že vy nechcete být ve výboru není důvod, aby vás shromáždění odvolalo. Napadá mě otázka, jak vůbec můžete dělat předsedu.
Čistě technická, komu rezignaci oznámí, když se výbor ani shromáždění nesejde ? Do vlastní schránky / rukou ?
Jestliže je jako předseda výboru SVJ, osobou oprávněnou k převzetí listovních zásilek určených právnické osobě SVJ,pak si opravdu sám fyzicky převezme a samozřejmě i potvrdí datum ukončení členství ve výboru SVJ.Od data převzetí dopisu se pak počítá zmiňovaná dvouměsíční lhůta uvedená v
§ 160/89/2012 Sb.,
„Odstoupí-li člen voleného orgánu ze své funkce prohlášením došlým právnické osobě, zaniká funkce uplynutím dvou měsíců od dojití prohlášení.“
Pokud toto SVJ, má ve svých stanovách ještě jiná kritéria, pro ukončení funkce ve statutárním orgánu, pak se jimi samozřejmě řídí,ale nesmí být v rozporu s výše uvedeným zněním zákona.
.Přeji hezký den.JaVa
tzn. na adresu společenství doporučeně s dodejkou. Od dodání běží lhůta 2 měsíce – pak funkce zaniká, pokud nepřijme shromáždění rezignaci dříve.
Můžou mě tedy odvolat přímo na shromáždění
Pokud chcete čekat na shromáždění a tam oznámit že odstupujete, je to
vaše vůle (a program?). Nebo ho svolejte s tím, že se bude volit nový
předseda. Vypadá to solidněji než „prchnout“.
že můžete být odvolán shromážděním. Jestli s tím ale chcete seknout hned, nikdo Vám v tom bránit nemůže.
Který chytrák vám ty stanovy psal ?
I ve starých vzorových bylo uvedeno, že
„-člen orgánu může během funkčního období odstoupit. Odstoupení oznamuje … písemně orgánu, jehož je členem. Odstoupeni je účinné ode dne, kdy … Pokud orgán nevezme odstoupení na vědomí do 30-ti dnů ode dne doručení …“
O odstoupení z funkce se v NOZ bytové spoluvlastnictví nepíše, v části věnované spolku taktéž ne. Pouze v (viz hlavička zákona) § 118 – § 418 Právnické osoby se v § 160 píše „Odstoupí-li člen voleného orgánu ze své funkce prohlášením došlým právnické osobě, zaniká funkce uplynutím dvou měsíců od dojití prohlášení“.
SVJ je právnická osoba, na odstoupení nemá svůj extra paragraf.
Poznámka – zato máme speciální paragraf o nemožnosti „přehlasovaného vlastníka“ se bránit diktátu mlčící většiny.
Poslední komentáře