Odstoupení z funkce předsedy SV

Vložil Anonymous, 8. Březen 2010 - 19:10 ::

Dobrý den, prosím Vás o radu. Dle našich platných stanov podává člen výboru – předseda písemně odstoupení z funkce výboru SV. Odstoupení je účinné ode dne, kdy jej vzal výbor na vědomí. Je však možné toto odstoupení oznámit před Shromážděním a poté výpověď podat i výboru písemně? Děkuji Macík

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Linda1 (bez ověření), 15. Leden 2024 - 16:23

    Dobrý den,

    prosím o radu. Chci odstoupit z funkce místopředsedy SVJ. Dle stanov mám písemně oznámit odstoupení orgánu, orgán je výbor ale i shromáždění. Mám tedy písemně doručit výboru i shromáždění? Nebo stačí jenom výboru a následně svolat shromáždění kvůli nové volbě, kde to oznámím a uvedu jako bod programu i na pozvánce? To mi není moc jasné. Další věc je, že chci odstoupit i z pozice člena výboru. Stačí tedy formulovat tak, že odstupuji z funkce místopředsedy i člena v jednom dokumentu? A ještě, jak je to pak z výmazem mého jména z obchodního rejstříku? Dojde k výmazu, když SVJ doručí žádost o vklad nového člena? Moc děkuji za radu.

    Vložil Justitianus, 15. Leden 2024 - 22:06
    • Vložila Linda1: „Dle stanov mám písemně oznámit odstoupení orgánu, orgán je výbor ale i shromáždění.“

    Nesmysl!!! Máte vadné stanovy.

    Orgán není osoba! Orgán nemá nožičky, ručičky, ani očička. Orgán nemá adresu ani dopisní schránku. Nemůže si dojít na poštu, nemůže otevřít obálku, nemůže si přečíst obsah. Udělejte to tak, jak Vám předepisuje zákon:

    § 160
    Odstoupí-li člen voleného orgánu ze své funkce prohlášením došlým právnické osobě, zaniká funkce uplynutím dvou měsíců od dojití prohlášení.

    Odstoupíte z členství ve výboru. Tím automaticky skončí Vaše funkce místopředsedy. O nic dalšího se nemusíte starat. To už zařídí členové výboru.

    Justitianus

    Vložil lake, 9. Březen 2010 - 10:28

    Oznámit může kdokoliv cokoliv komukoliv, a to kdekoliv a kdykoliv.
    Má-li Vaše výpověď být platná a účinná, je pouze nutno dodržet postup podle vašich stanov:
    - oznámíte odstoupení písemně výboru SVJ,
    - uskuteční se schůze výboru,
    - při ní výbor vezme Vaše odstoupení na vědomí.
    Tím okamžikem se stáváte členem výboru bez funkce.

    lake

    Vložil Herri (bez ověření), 16. Březen 2010 - 7:14

    Dal jsem jako předseda písemnou výpověď ze své funkce výboru dne 22.1.2010 a dal toto rovněž na vědomí ostatním spoluvlastníkům. Dodnes se nic nedělo (žádná schůze atd.) jsem tedy stále předseda nebo je nějáká zákonná lhůta ? Rád bych už byl vymazán z obchodního rejstříku.

    Vložil František Strapina (bez ověření), 9. Únor 2023 - 15:28

    Z důvodu nemoci chci odstoupit s funkce předsedy výboru SVJ.
    Jak mám postupovat.

    Vložil JarynR, 16. Březen 2010 - 10:53

    Když se změní předseda v SVJ, stačí poslat žádost na rejstříkový soud, žádost o změnu právnické osoby nebo se musí zaplatit notář, který tyto změny provede?

    V jednom SVJ u nás co rok mění předsedu (střídají se), tak mi není jasný jestli musejí neustále něco někam posílat nebo ne?

    Vložil lake, 16. Březen 2010 - 11:13

    K vymazání SVJ z obchodního rejstříku nemůže nikdy dojít, neboť SVJ se do obchodního rejstříku nezapisuje.

    K vymazání z rejstříku SVJ může dojít při zániku domu nebo při převodu všech jednotek na spoluvlastnictví či vlastnictví budovy podle Občanského zákoníku.

    Při změně předsedy SVJ právnická osoba zůstává samozřejmě tatáž. Změny neprovádí notář, můžete však zmocnit nějakou osobu (právníka), která za vás vše vyřídí.

    Pokud se mění funkce členů statutárního orgánu: K tomu je rejstříkovému soudu třeba přiložit zápis ze schůze výboru, na níž byl zvolen předseda. Jde-li o změnu ve složení statutárního orgánu, dokládá se zápis ze shromáždění, na němž bylo hlasováno. V obou případech i písemný souhlas osoby s výkonem funkce. Zda si na volební shromáždění musíte pozvat notáře, závisí na vašich stanovách.

    lake

    Vložil Herri (bez ověření), 16. Březen 2010 - 13:27

    o vymazání SVJ z rejstříku ale nebylo vůbec řeči pane ! Jde mi o vymazání mých iniciálů (jméno, adresa, r.č.) coby předsedy výboru. Z vlastního zájmu svolám schůzi ohledně hlasování nového předsedy a je to.

    Vložil JarynR, 16. Březen 2010 - 14:18

    No já to myslel přesně tak. SVJ je přeci vedena jako právnická osoba pod IČ a jde mi právě o to když se předseda mění (ta právnická osoba zapsána u soudu), jestli stačí teda zápis ze schůze poslat na RS a oni to všechno změní s tím, že zachovají IČ?

    Vložil Eda (bez ověření), 16. Březen 2010 - 10:49

    Ještě doručte svoje písemné odstoupení ze funkce do rejstříku se žádostí o zapsání. A je to. Pokud jste ale neodstoupil z výboru jste pořád jeho členem. Pokud nechcete být ani ve výboru musíte mu Vaše stanovisko (vystoupení) doručit podle stanov a opět to nechat zapsat. Po uplynutí doby podle stanov jste mimo, jste běžným členem společenství.

    Vložil Herri (bez ověření), 16. Březen 2010 - 13:31

    to že jsem po 30 dnech automaticky pryč z funkce už jsem pochopil. Ale kdo přebírá v tom momentě „volant“ ? Podle mě přechází funkce na místopředsedu.

    Vložil Míla (bez ověření), 19. Březen 2010 - 10:32

    Herri, podívejte se do stanov, tam je to popsané. Pokud jste odstoupil jenom jako předseda a zůstal jste členem výboru, výbor si musí zvolit ze svých členů předsedu nového. Pokud jste odstoupil i z výboru, musí se výbor doplnit – buď náhradníkem nebo se musí svolat schůze, aby se zvolil další člen. Je tam pamatováno i na to, když nikdo nechce být ve výboru. Jinými slovy někdo musí i když nechce.Taky je pravda, že důvod na odmítnutí se dá vždycky najít. Co by se dělo, kdyby nikdo nechtěl a všichni měli důvod nevím, tím jsem se zatím nezazabýval. Tvůrci zákon asi předpokládali, že o tuto atraktivní funkci se lidi budou přímo prát. Míla

    Vložil Petr, 16. Březen 2010 - 9:31

    Kdo jiný by měl schůzi svolat, než předseda.

    Vložil mirek_2 (bez ověření), 16. Březen 2010 - 9:49

    …. kdokoliv podle přísl.ustanovení platných stanov pane Petr.
    Jak víte, že ten bývalý předseda není např. natolik vážně nemocný, že prostě dělat víc už nemůže a celý barák z toho má akorát legraci a ten zbytek ještě alespoň trochu slušných je raději zticha a nechce si komplikovat život?
    Osobně znám případ předsedy, který se prostě zhroutil, protože po téměř ročním snažení o revitalizaci a získání dotace z prog.ZÚ stačilo, aby se na závěr domluvila skupina odpůrců a původně již odsouhlasený záměr shodila ze stolu… a pokud si náhodou přečtou interpretaci práva podle vás a zn.lake mohou se bavit dál… mirek.

    Vložil Petr, 16. Březen 2010 - 10:05

    Máte pane třeba pravdu. Bychom mohli uvažovat ale ještě o mnoha jiných okolnostech, které nejsou v dotazu uvedeny. Základní odpověď, kterou by měl předseda znát, je to co jste napsal v předešlé odpovědi.

    Vložil lake, 16. Březen 2010 - 10:12

    Pane mirek_2,

    Váš názor je subjektivní a v tomto případě nesprávný. Podle vzorových stanov "Předseda výboru organizuje, svolává a řídí činnost výboru, organizuje běžnou činnost společenství."

    V tomto případě předseda dal od společných věcí ruce pryč a nepostaral se o hladký přechod odpovědnosti. Pouze čeká a diví se nyní, že se nic neděje. Vaše teze o těžké nemoci nemají opodstatnění, z dotazu nic takového neplyne. Naopak z dotazu plyne, že bývalý předseda nezná dokonce ani stanovy svého SVJ, jinak by se takto neptal.

    lake

    Vložil Herri (bez ověření), 16. Březen 2010 - 13:37

    trošku doplním, že předseda má právo kohokoliv pověřit ve věcech SV a já pověřil našeho místopředsedu. Ten je tak časově vytížen a frustrován situací ve SV, že neudělal ve věci volby nového předsedy vůbec nic. Skutečně již nemám zájem o záležitosti v našem společenství, neboť nejsem spokojen s přístupem společníků k nemovitosti a rozhodl jsem již nedělat nikomu blbce.

    Vložil mirek_2 (bez ověření), 16. Březen 2010 - 9:10

    …aby jste se vyhnul poučování od jiných (viz. níže zn.lake)co máte ve vašich stanovách a co jste všechno způsobil svou nečinností, stačí si to znění pořádně přečíst a pokud máte stejné znění jako ty vzorové, pak: „funkce končí dnem, kdy tento orgán odstoupení na své schůzi projednal, nejpozději však uplynutím 30 dnů ode dne doručení oznámení o odstoupení. „ , takže vaše funkce podle těchto stanov již skončila a máte obecně zodpovědnost a pravomoc stejnou jako kterýkoliv člen společenství. Interpretace právních předpisu podávané zde zn.lake bývá často trochu subjektivní a zavádějící. mirek

    Vložil herri (bez ověření), 16. Březen 2010 - 13:22

    díky za podporu, taky jsem ze stanov pochopil, že moji funkce přešla po 30 dnech na místopředsedu. Arorát bych konečně zmizel z obchodního rejstříku, kde se uvádějí proti mé vůli rodná čísla.

    Vložil lake, 16. Březen 2010 - 7:51

    Herri,

    postupy a lhůty máte ve vašich stanovách. My je neznáme, vy však určitě ano. Jsou-li vaše stanovy shodné se vzorovými, pak Vaší povinností bylo svolat výbor, aby vzal odstoupení předsedy na vědomí a provedl novou volbu předsedy. Pokud odstupujete z výboru, měl jste svolat výbor, aby kooptoval na uvolněné místo náhradníka a zvolil ze svého středu předsedu. Neučinil jste tak.

    Pokud nemáte náhradníky a počet členů výboru je dán pevným číslem, Vaší povinností vůči vlastníkům bylo svolat shromáždění k doplňovací volbě člena výboru. Ani to jste zřejmě neučinil. Uvedl jste svou nečinností SVJ do zbytečných potíží. Nadále musíte postupovat podle vašich stanov.

    Uvědomte si, že bez zápisu ze schůze výboru, popř. bez zápisu ze shromáždění, vám rejstříkový soud odmítne zapsat jakoukoliv změnu.

    lake

    Vložil hartigova, 18. Březen 2010 - 0:01

    píšete to moc krásně ale ve výboru jsou 3 popř. více (předseda, místopředseda a členové…) pokud nemůže předseda zastávat svoji funkci přebírá „štafetu“ místopředseda. Jenže pokud se najdou ve výboru nečinní tak co potom. Ve vzor. stanovách se neuvádí že je předseda „povinnen svolávat schůz“ nýbrž že se a to cituji: část třetí čl VI. (8) Člen voleného orgánu společenství může před uplynutím funkčního období z funkce odstoupit. Odstoupení musí písemně oznámit orgánu společenství, jehož je členem. Jeho funkce končí dnem, kdy tento orgán odstoupení na své schůzi projednal, nejpozději však uplynutím 30 dnů ode dne doručení oznámení o odstoupení. Pověřený vlastník musí své odstoupení z funkce písemně oznámit shromáždění. Účinky jeho odstoupení nastávají dnem následujícím po nejbližší schůzi shromáždění, nejpozději však uplynutím 60 dnů ode dne doručení oznámení o odstoupení.

    (9) Shromáždění může volit náhradníky členů volených orgánů společenství v počtu rovnajícím se nejvýše počtu zvolených členů orgánu, spolu s určením jejich pořadí. Náhradník nastupuje na místo člena orgánu, jehož funkce skončila před uplynutím funkčního období, dnem skončení funkce. Pro náhradníky platí ustanovení odstavců 3 a 4 obdobně. Ustanovení o náhradnících členů volených orgánů se nepoužije u pověřeného vlastníka.

    nikde nejí uvdeno že to spadá na předsedu!

    Vložil Herri (bez ověření), 16. Březen 2010 - 13:16

    ok a děkuji za informace, povinnosti ohledně nové volby apod. jsem převedl na svého zástupce-místopředsedu. Naše stanovy jsem nikdy neviděl. Do jakých konkr. potíží jsem uvedl SV svou nečinností. Pokud vím, tak celé naše SV je jedna velká nečinnost a pasivita vůči nemovitosti. Z důvodu bezvýchodné situace jsem také z funkce, do které jsem byl pod tlakem zvolen, odstoupil.

    Vložil lake, 18. Březen 2010 - 7:23

    Herri napsal: "Do jakých konkr. potíží jsem uvedl SV svou nečinností?"

    K odpovědi postačí podívat se do Zákona o vlastnictví bytů. Podle § 9 odst. 13 ZoVB za výbor jedná navenek jeho předseda, kterého výbor zvolí z řad členů výboru. Jde-li o písemný právní úkon, musí být podepsán předsedou výboru a dalším členem výboru.

    Vždy existuje možnost havárie, nenadálé přírodní kalamity, nutnosti opravy. Bez předsedy nelze podepisovat objednávky, smlouvy a další dokumenty. Kdo podepíše daňové přiznání?

    Utéci z klíčové funkce a nepostarat se o náhradu je totéž, jako kdyby předseda vlády odjel na Kanáry a vzkázal, že se do funkce už nevrátí, ani nepodá demisi k rukám presidenta, zkrátka že ho to už celé nezajímá.

    Nemá cenu si stěžovat, že je Herri stále zapsán v rejstříku. Způsobil si to sám a nyní to řeší svoláním výboru a volbou nového předsedy (počítám, že místní teoretici mu káravě oznámí, že jako bývalý předseda už nemá pravomoc svolávat výbor ...). Tak vidíte, jaký je to průšvih.

    lake

    Vložil Herri (bez ověření), 19. Březen 2010 - 8:15

    Hlavně to tak neprožívejte ! od dubna 2008, kdy jsem byl zvolen do předsedování jsem nepodepsal jedinný dokument. Veškeré papírování obstarává místopředseda –2 včetně podpisů (ve spolupráci člena výboru). Naše malé SV (8 rovnodílných spoluvlastníků) těch dokumentů zas tolik nevede. Hlavně je všechno v režii místopředsedy-starousedlíka, já bydlím v domě teprve 2 roky-byl jsem hned na začátku zvolen jako předseda. Paradoxní a riskantní čin vlastníků, že ?! Žádnou praxi s bydlením ve spol. domě natož s předsedováním jsem tehdy neměl. Proto tomu rozumím jako koza petrželi. Tu schůzi ohledně volby předsedy samozřejmě ve svém zájmu svolám, resp. dám podnět výboru ke svolání. Kdybych tehdy věděl, že budou moje soukromé údaje jako je r.č. volně přístupné na internetu, tak mě do funkce nedostane ani pistole u hlavy.

    Vložil Nika (bez ověření), 22. Duben 2010 - 16:21

    Pane Herri,docel chápu vaše rozhořčení,ale to , že mám někde r.č. by mi asi tak nevadilo,jako že mám zodpovědnost a ručím defacto svým majetkem a nemám přehled,tak jak uvádíte.Pokud bude nějaký průšvih,tak policie přijde za váma a vy budete vysvětlovat.Nez­nalost stanov si troufám říct, že je hazard.Není to ve zlém,takových předsedů znám spoustu.

    Vložil Petr, 15. Leden 2024 - 19:14

    Odstoupení z funkce místopředsedy

    Vložil Linda1 (bez ověření), 15. Leden 2024 – 16:23

    Chci odstoupit z funkce místopředsedy SVJ.

    Další věc je, že chci odstoupit i z pozice člena výboru.

    Moc děkuji za radu.

    • – – – – – – – – – – – –

    Odstoupení statutára spolku (vč. spolku SVJ) řeší § 160. Zadejte zde „§ 160“, „Odstoupení výboru, … statutára, … předsedy, … místopředsedy, … člena výboru“.

    Vyjde to asi nastejno.

    na internetu

    www.magazinvybor.cz/…e-ve-vyboru/

    Jsem členkou výboru SVJ, ale z funkce bych chtěla odstoupit. Prosím o radu, jak mám správně postupovat.

    Odp.:

    … vyplňte písemné prohlášení o odstoupení z členství ve výboru dle vzoru:

    V případě, že Prohlášení zašlete poštou, a SVJ poštovní zásilku nepřevezme / nevyzvedne, lze aplikovat domněnku § 573 NOZ, 3. prac. dnem od odeslání.

    www.bezplatnapravniporadna.cz/…-funkce.html

    … platí lhůta, kterou máme uvedenou ve stanovách nebo zákonná lhůta 60 dnů ?

    Dopis budu muset vyzvednout pravděpodobně sama, …

    ODPOVĚĎ: Pokud máte ve stanovách stanovenu lhůtu 30 dní od doručení, pak platí tato lhůta. Dopis byste měla zaslat na adresu sídla SVJ nebo do datové schránky

    /Mgr. Hana Wernerová (právník)/

    www.homepartner.cz/…-vyboru-svj/

    www.svjaktualne.cz/…A0RTvqtRunY/

    nebo

    www.nemovitostprofi.cz/…A0RTvqtRunY/

    9.3.2023, Odstoupení z funkce člena statutárního orgánu SVJ

    … mnohdy definovány stanovami … článek řeší zákonnou úpravu.

    Neupravují-li stanovy SVJ jinak, … může … ze své funkce odstoupit (zpravidla) písemnou formou − Prohlášením. Jeho funkce zaniká uplynutím dvou měsíců v souladu s ust. § 160 NOZ ve spojení s ust. § 1221 odst. 1

    Prohlášení o odstoupení se zasílá přímo SVJ na adresu sídla.

    Odstoupení … bude řádně doručeno SVJ převzetím Prohlášení, tedy na straně odesílatele i adresáta bude fakticky figurovat tatáž osoba.

    /Mgr. Adriana Kvítková, Mgr. Jakub Hrček/

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".