Odstoupení celého výboru
Dobrý den, prosím o radu. Určitě už podobné téma zde bylo diskutováno, přesto mám pár nejasností. V našem domě odstoupil na Shromáždění SVJ celý tříčlenný výbor (já sám jsem člen). Nebudu popisovat důvody, to by bylo zdlouhavé, faktem je, že pohár trpělivosti přetekl. K zápisu ze Shromáždění byly přiloženy písemné výpovědi členů výboru a to ihned závěrem schůze. První dotaz se týká této výpovědi, zda je platná či nikoliv. Je totiž adresována Společenství. A odpůrci asi správně namítají, že má být adresována přímo Výboru neboť dle stanov člen podává výpověď orgánu, do něhož byl volen. Přesto ale do výboru nás volilo Shromáždění, kterému jsme i ústně odstoupení z funkce ohlásili a písemně stvrdili. Pokud ale odstupuje celý výbor, je to problém. Náhradníky bohužel nemáme, byl vůbec heroický výkon sehnat 3 členy výboru, což nám nyní také dávají za vinu. Jsem ve výboru rok, nemám žádné zkušenosti, předseda a místopředseda vše řeší radikálně, ovšem sám zůstat ve výboru nechci a nemohu a ačkoliv ležím neustále ve Stanovách, dobré rady z nich nevyčtu. Asi budete argumentovat, že jsem „pouhým členem“ výboru, ať dám novou výpověď výboru jako první a ostatní ať si poradí, ale přes veškerá negativa v našem domě zde bydlí i pár hodných lidí, a když ne kvůli nim, tak aspoň kvůli sobě nechci nechat chaos a bezvládí jen tak. Napjatá situace v domě (150 byt.jednotek) pomalu graduje, nadávky, nenávist, pomluvy začínají vítězit. Nejvíce to odnáší předseda, teď zase on nepodepsal Zápis ze schůze Shromáždění SVJ, jsem z toho už dost zoufalý. A ani nevím, zda jsem ve výpovědní lhůtě či nikoliv. Děkuji za každou dobře míněnou radu.
Zřejmě je případ rezignace celého výboru přímo na zasedání nejvyššího orgánu SVJ, který výkonný orgán volil, naprosto legální. Pan Lake a Pavel by Vás nejspíše poučili, že žádnou „výpověď“ jste nedali a dát nemohli, včetně „výpovědní lhůty“, ale jen jste mohli/měli podat rezignaci na svoji funkci člena výboru. Ale asi rozumím co chcete říci… Pokud Vaše stanovy nějak specielně neupravují způsovy rezignací, pak již zřejmě nejste součástí předchozího výkonného orgánu. Nepíšete, zda ta schůze shromáždění vlastníků, která v rámci svého programu zřejmě projednala rezignaci celého výboru současně ihned znolila výbor nový, nebo ne. To je klíčové. Hlavně případ nezvolení nového výboru znamená komplikaci do budoucna spojenou se svoláním dalšího volebního SV. Pro takové svolání budete potřebovat 1/4 hlasů („majetkových podílů“). Pokud chcete mít v nynější situci, kdy není zřejmé ze zápisu (nepodepsaného předsedajícím), zda byla vaše rezignace projednána a pokud ji myslíte váždě nic vám nebrání rezignaci doručit znovu doporučeně na adresu sidla vašeho SVJ. Čtěte znovu vaše stanovy a zápis ze schůze SV.
Děkuji za odpověď. Ano, myslel jsem samozřejmě rezignaci na svoji funkci
člena výboru SVJ, nikoliv „výpověď“. Po podané rezignaci na
Shromáždění SVJ se schůze rozpustila bez volby nového výboru, což je
právě ten problém. Dále zápis ze schůze Shromáždění není podepsán
právě díky této větě, cituji:„…vystoupila paní předsedkyně s tím,
že všichni členové výboru chtějí odstoupit z funkcí.....“ Ale oni
odstoupili, ne že jenom chtějí, proto paní předsedkyně nechce tento zápis
podepsat.Pokud jsem správně pochopil Vaši radu, adresa rezignace není
rozhodujícím faktorem, pokud byla rezignace předtím podána i ústně před
Shromážděním SVJ? K okamžité volbě nového výboru nedošlo z důvodu
považování podané rezignace za neoprávněné a neplatné, tedy nebylo co
volit, když výbor je funkční dál.
Omlouvám se všem, kteří asi kroutí hlavou nad mojí nevědomostí. Situace
v našem domě dospěla do stadia, kdy funkci člena výboru zastává
i člověk, který přes velkou snahu nebude nikdy adekvátně vzdělaný a
zkušený pro tuto funkci, jsem holt člen z nouze, člen do počtu. Ale pokud
jsem na něco kývnul, tak se s tím holt musím poprat. Jen se neorientuju ve
„slovíčkaření“, kdy oponenti jasnou větu ve Stanovách vykládají
i třemi způsoby, to už mi moc hlava nebere. Děkuji za nadhled a
trpělivost.
Pane Jedličko,
pokud paní předsedkyně pouze na shromáždění oznámila, že členové výboru "chtějí odstoupit z funkcí", pak je to z právního hlediska totéž, jako kdyby sdělila, že chce v neděli k obědu upéci kuře.
K platnosti odstoupení člena orgánu SVJ je (podle většiny stanov) nutné, aby odstoupení projednal orgán, jehož je členem. To znamená, že odstoupení člena výboru musí projednat výbor. V zápisu ze schůze výboru musí toto projednání být výslovně uvedeno. Rejstříkovému soudu jste povinni doložit každou skutečnost, která má být zapsána. Soud bude tedy požadovat k návrhu na výmaz členů dosavadního výboru, abyste k prohlášení člena o ukončení funkce doložili tento zápis. Pokud se má jednat o odstoupení po marném uplynutí lhůty 30 dnů, bude rejstříkový soud požadovat písemný doklad o tom, kdy odstoupení bylo výboru doručeno.
Obecně lze říci, že se chováte jako malé děti. Nikdo vás nenutí setrvávat ve výboru, ale každý za sebe se musíte jasně rozhodnout, zda ukončujete funkci, nebo neukončujete. Nezávazné povídání o tom, že chcete (jednou, někdy) odstoupit, nemá žádný smysl ani účinek. Totéž platí, pokud jste jen k zápisu ze shromáždění přiložili nějaké listiny. Jste tedy i nadále členem výboru.
Rozhodntete-li se ukončit funkci - prosím, ukončete ji podle stanov. Před tím se ale chovejte zodpovědně, což znamená: svolejte shromáždění s bodem programu "volba členů výboru SVJ". Dejte vlastníkům jednotek čas a šanci k tomu, aby si v klidu a v dostatečném časovém předstihu zvolili jiné zástupce. Měl by vzniknout nový výbor, kterému je možno předat dokumenty, smlouvy, zápisy ze shromáždění, klíče, revizní zprávy, stavební dokumentaci domu a všechny další listiny.
To jenom italský kapitán nechá klidně loď s pasažéry potápět a odjede si taxíkem pryč. Vy byste se takto zachovat neměli.
lake
Dobrý den chapu docela pána . S problémy které popisujete se potýká sposta společenství. Příklad 4 vlastníci v domě vlastní 5 bytových jednotek. 3 člený výbor kdy pracují dva . Další majitel bytu pouze nadává že se v domě nic nedělá atd . Další vlastník nebydlí v domě, nájemník bytu byl bývalý pověřený vlastník , za kterýho vznikly v domě strašné problémy, finační ztráta společenství atd. Tokové SVJ nemá skoro žádnou šanci – v domě se nemůžou nájemníci shodnout. Prostě patová situace. yslím že naši zákonodárci nepřemýšleli nad tím jaké problémy mohou vznikat v malých SVJ o 5 byt. jednotkách.
Chtěl bych k odpovědím něco podotknout. Vedení družstva odstoupí celé písemnou výpovědí nebo jinak ale správně- aby se to nedalo zpochybnit. Komu ale předat výpovědi, když nikdo neúřaduje??? Komu předat ty šanony, účet, nikdo to nechce. Před lety jsem chtěl předat funkci a nikdo nic nechtěl převzít. Co s touto situací. V běžném státě se to nestává, protože z toho jsou peníze. Pokud to ale někdo vykonává zdarma nebo za skoro nic tak se lidé do toho nehrnou.
Děkuji všem za příspěvek. Pan Lake špatně pochopil, že bylo na Shromáždění řečeno, že výbor „chce“ odstoupit, to bylo v zápisu ze schůze Shromáždění. Předsedkyně řekla, že výbor odstupuje. Přesto děkuji, máte samozřejmě pravdu. Chápu odstoupení člena výboru, o projednání jeho odstoupení na schůzi výboru a následný zápis. Přesto pokud odstoupí celý výbor, tak je to opravdu „bezvládí“, což samozřejmě nechci ani jako člen výboru (nebo bývalý), ani jako majitel bytu v našem domě. Proto jsem zatím nedal novou (a správnou) rezignaci výboru. Ač nejméně znalý věci jsem byl osloven skupinou sousedů a pokusím se zachránit co se dá. Tedy svolání schůze Shromáždění s volbou nového výboru (nebo chcete-li doplnění členů do stávajícího) a dále vše dle stanov společenství. Taky budu muset přijmout rezignaci předsedkyně a místopředsedkyně. Nechci býti kapitánem, co loď opouští, a koneckonců, moje rezignace může následovat až po ustálení situace a plné funkčnosti výboru. Naštěstí se náhle objevilo pár rozumných lidí, kteří již členství ve výboru neodmítají. Děkuji všem za podporu a trpělivost, uvidíme co dál.
Poslední komentáře