odpojení vody a topení
Prosím o radu. Máme v domě neplatiče. Podali jsme žalobu a návrh na exekuci. Dluh však stále narůstá. Rádi bychom jim zastavili teplou vodu a topení. Ale jak to udělat, když nás nechtějí pustit do bytu? Předem děkuji za odpovědi. Věra
Nic nemůžete zastavit. Neplatič má právo používat vodu a mít teplo, mít všechny službička na úrovni. Vy nemáte právo mu nic odpojit, jenom za něj platit, platit a platit. Takové je právo v tomto státě.
Věro a Noemi,
vidíte to z nesprávného úhlu. Pokud neplatič dluží pouze pár tisíc, je to takové troškaření a lze to vyřídit srážkami ze mzdy. Pokud jde o pár desítek tisíc, řešilo by se to exekucí na vybavení bytu.
Zajímavější to ovšem začíná být teprve od okamžiku, kdy dluh dosáhne řádově stovek tisíc. Pak je totiž reálné, že soud na návrh věřitelů nařídí prodej jednotky dlužníka. Vy dostanete určitě své peníze, včetně úroku z prodlení a náhrady soudních výloh, kupec přijde levně k bytu (protože jej koupí obsazený) a z vlastníka se stane nájemce v bývalém svém bytě. A nájemci, jak známo, může být ukončena nájemní smlouva - a to bez přivolení soudu - dluží-li částku trojnásobku měsíčních plateb. Z neplatiče se rázem stane řádný platič!
K tomuto postupu je nutno mít ve stanovách, že veškeré přijaté platby od dlužníka použije SVJ přednostně na úhradu záloh na služby (aby jeho dluh na správu domu podle § 15 odst. 1 ZoVB rostl rychleji).
A samozřejmě nutno postupovat podle § 15 odst. 3 ZoVB: "K zajištění pravomocně přisouzených pohledávek vlastníků jednotek z povinností uvedených v odstavci 1 vzniká dnem právní moci rozhodnutí soudu vlastníkům jednotek zástavní právo k jednotce povinného vlastníka."
lake
Mohu se zeptat z čeho usuzujete, že se z neplatiče, kterému byl exekuován byt, stane nájemce? Já se domnívám, že po exekuci bude neplatič bydlet v bytě bez právního důvodu a je potřeba ho z bytu vypudit. Aby s ním kupec uzavíral nájemní smlouvu je sice možné, ale asi nečasté. Nájemní smlouva je dvoustranný úkon. Kolik by např. bylo nájemné?
Poslední komentáře