Věro a Noemi,
vidíte to z nesprávného úhlu. Pokud neplatič dluží pouze pár tisíc, je to takové troškaření a lze to vyřídit srážkami ze mzdy. Pokud jde o pár desítek tisíc, řešilo by se to exekucí na vybavení bytu.
Zajímavější to ovšem začíná být teprve od okamžiku, kdy dluh dosáhne řádově stovek tisíc. Pak je totiž reálné, že soud na návrh věřitelů nařídí prodej jednotky dlužníka. Vy dostanete určitě své peníze, včetně úroku z prodlení a náhrady soudních výloh, kupec přijde levně k bytu (protože jej koupí obsazený) a z vlastníka se stane nájemce v bývalém svém bytě. A nájemci, jak známo, může být ukončena nájemní smlouva - a to bez přivolení soudu - dluží-li částku trojnásobku měsíčních plateb. Z neplatiče se rázem stane řádný platič!
K tomuto postupu je nutno mít ve stanovách, že veškeré přijaté platby od dlužníka použije SVJ přednostně na úhradu záloh na služby (aby jeho dluh na správu domu podle § 15 odst. 1 ZoVB rostl rychleji).
A samozřejmě nutno postupovat podle § 15 odst. 3 ZoVB: "K zajištění pravomocně přisouzených pohledávek vlastníků jednotek z povinností uvedených v odstavci 1 vzniká dnem právní moci rozhodnutí soudu vlastníkům jednotek zástavní právo k jednotce povinného vlastníka."
lake
Poslední komentáře