odpočty vody - vodoměr
Dobrý den, jsme dům se 13 bytovými jednotkami a jednou nebytovou. Všichni máme v bytech vodoměry a provádíme si odpočty vody. pouze v nebytovém prostoru ale vodoměr není a tak by měl jeho vlastník platit ten zbytek. Nicméně tvrdí, že naše odpočty nejsou přesné a že by na nás doplácel, takže neplatí nic. Můžeme nějakým ho nějakým způsobem donutit, aby si namontoval vodoměr, či jestli ho tam můžeme namontovat )společenstvo) a pak mu to dát k úhradě?? V nebytovém prostoru je totiž kadřnictví a my ostatní neděláme nic jiného než že jim dotujemem vodu. Faktura na cca 3 měsíce činí 20 tis, podle našich odpočtů má každá jednotka nastaveny zálohy ok, takže veškeré naše peníze, které platíme do fondu oprav atd, jdou za faktury za vodu a pan majitel nebytového prostoru neplatí nic. on je totiž bývalý předseda společenství, kterého jsme museli odvolat kvůli špatnému hospodaření a už na něho máme kvůli minulému hospodaření podáno trestní oznámení. te´d ale od července máme nové společenstvo a nové rozpisy služeb, s tím, že má stanovené opravdu malé zálohy na vodu (dělaly se dle počtu hlášených osob v jednotce, a on tam má jednu) ale od července nám stejně nic neplatí a nemůžemem mu stanovit ani větší zálohy. Je nějaká cesta – vyhlásit ho už neplatičem, či zkusit konkurz? prosím o radu.
Jestliže jste pronajali váš nebytový prostor někomu kdo jej využívá jako provozovnu, měl by tento nebytový prostor být, změnou užívání, rekolaudován jako provozovna – stavební odbor, kadeřnictví – odbor obchodu a služeb, živnostenský odbor. Jako provozovna by tento nebytový prostor měl mít vlastní fakturační elektroměr,vodoměr případně plynoměr se zcela samostatnými smlouvami znějícími na předmětnou firmu. Jak jinak by mohla předmětná firma vykazovat náklady v účetnictví na uvedená média. V případě pronájmu jiné firmě si tato sama zajistí nové smlouvy na energie (se souhlasem vlastníka nebyt. prostor tedy vámi).
Dobrý den, podle mého názoru je situace jednoduchá – vlastník nebytové jednotky je povinnen strpět instalaci vodoměru a umonit jeho odečty. Platit bude stejným způsobem jako ostatní vlastníci jednotek.
Představa, že bude platit „zbytek“, je zásadně nesprávná, neboť odečty vodoměrů jsou poměrové.
dodávám – je samozřejmě potřeba dohledat, jaká pravidla máte v SVJ pro rozůčtování těchto náhladů stanovena
G.X
Vážení, opět chyba v nastartování SVJ a nepřijetí-stanovení pravidel pro cokoliv dle potřeb domu-SVJ. Postupuji vzor pro váš dům. Podle odstavce č.4 lze řešit vaše kadeřnictví. Máte problém, zpětně můžete požadovat úhradu maximálně za 3 roky dle OZ.
PRAVIDLA PRO ROZÚČTOVÁNÍ VODNÉHO A STOČNÉHO
na jednotlivé jednotky (byty a nebyty) v domě s podružnými poměrovými vodoměry SV
- Podklad pro rozúčtování vodného a stočného je faktura, případně souhrn faktur od dodavatele za dané zúčtovací období, které stanoví množství odebrané (fakturované) vody, jednotkovou cenu a fakturovanou cenu celkem za dané období.
- Rozúčtování fakturovaných nákladů dle odstavce č.1. na jednotlivé jednotky se provede podle údajů podružných poměrových vodoměrů SV v jednotkách. Je-li v jednotce instalováno více podružných poměrových vodoměrů SV určí se spotřeba jednotky jako součet údajů všech podružných poměrových vodoměrů SV dané jednotky.
- Je-li zjištěno při odečítání údajů podružného vodoměru SV v některé jednotce, že podružný vodoměr je porouchán či jeho údaje jsou prokazatelně nevěrohodné, použije se k určení spotřeby SV údajů předcházejícího zúčtovacího období na základě odborného posouzení s přihlédnutím ke změně počtu osob v jednotce či změně charakteru jejího využívání.
- Není-li v některé jednotce v daném zúčtovacím období instalován podružný poměrový vodoměr SV, určí se spotřeba SV v dané jednotce za zúčtovací období výpočtem dle obecně závazných právních norem, např.: příloha č.12 vyhlášky č.428/2001 Sb., na základě odborného posouzení s přihlédnutím k počtu osob v jednotce a charakteru jejího využívání.
- Spotřeba v bytech, kde nebyl proveden odečet, se určí podle spotřeby v předchozích letech s použitím ustanovením § 27 odst.2, vyhlášky č.428/2001 Sb. Neumožní-li uživatel jednotky opakovaně odečet údajů podružného vodoměru SV za dané zúčtovací období, zpravidla na konci kalendářního roku, případně na základě výzvy bezodkladně neoznámí údaje podružného vodoměru SV, určí se spotřeba SV v dané jednotce za zúčtovací období jako 1,5 násobek spotřeby SV dle vyúčtování předcházejícího zúčtovacího období na základě odborného posouzení s přihlédnutím ke změně počtu osob v jednotce či změně charakteru jejího využívání.
- Je-li zjištěno při odečítání údajů podružného vodoměru SV v některé jednotce, že podružný vodoměr má porušenou plombu či s vodoměrem bylo prokazatelně manipulováno, určí se spotřeba SV v dané jednotce za zúčtovací období jako 2 násobek spotřeby SV dle vyúčtování předcházejícího zúčtovacího období na základě odborného posouzení s přihlédnutím ke změně počtu osob v jednotce či změně charakteru jejího využívání.
- Uživatel jednotky je povinen umožnit instalaci podružného vodoměru SV a provádění jejich odečtů, případně sdělit počty osob v jednotce a charakter využívání jednotky.
- Zjistí-li uživatel jednotky v průběhu zúčtovacího období, že podružný vodoměr je porouchán, neodkladně na tuto skutečnost upozorní vlastníka domu.
- Podružné vodoměry podléhají pravidelnému metrologickému ověřování správné funkčnosti dle obecně závazných právních norem.
Matějka
Dobrý den, Děkuji Vám za podrobný rozpis k rozúčtování, ale mám dotaz .. V případě SVJ s 102 byty, 65 procent má poměrové vodoměry a 35 procent nemá. Musí být podpis všech 102 majitelů souhas k tomu, aby jsme lidem bez poměrových vodoměrů mohli naúčtovat roční měrnou spotřebu vody??? Nebo stačí rozhodnutí výboru SVJ, že se bude účtovat podle vdoměrů a né podle osob nebo se musí svolat shromáždění vlastníků bytů, kde bude stačit nadpoloviční podíl spoluvlastníckého podílu…
Děkuji moc za odpověď
S pozdravem David Prchal SVJ.Wolkerova@centrum.cz
Vážený pane Prchale. Neznám vaše „Prohlášení vlastníka“, ani okolnosti, jak došlo k postupné instalaci podružných bytových vodoměrů. Neznám vaše stanovy, případně ani pravidla rozúčtování vody před vznikem SVJ.
Základní pravidlo je, že se podružné vodoměry instalují ve všech bytech – jednotkách a u všech výtoků ve společných částech domu.
Dalším technickým pravidlem je, že všechny vodoměry musí být stejného typu (výrobce) z důvodu třídy přesnosti (měření).
Všechny vodoměry se musí pravidelně (SV 6 roky, TUV 4 roky) podrobit motrologickému ověřování – většinou se provádí výměnným způsobem (v celém systému za fakturačním vodoměrem najednou).
Rozhodnutí o rozúčtování vody (služeb poskytovaných s užíváním jednotky) je dle ZoVB rozhodnutím společenství. Záleží na skutečnosti, jak máte uvedeno ve vašich stanovách, kdo rozhoduje o rozúčtování krátkodobé zálohy – zálohy na služby spojené s užíváním jednotky – bytu.
Rozhodnutí většiny dle vámi uvedených údajů získáte, pokud nepotřebujete větší podíl souhlasu dle stanov. Dal bych schválit „Pravidla vodného a stočného“ a u těch jednotek, kde není instalován podružný vodoměr bych postupoval dle čl.4 minule postoupených „Pravidel…“ – směrné číslo x počet osob v domácnosti a každý rok nahrával jako fiktivní vodoměr s počátečním stavem „0“ a konečný stav výpočet. Podíl mezi SV a TUV u neměřených odběrů bych stanovil v návaznosti na směrné číslo a počet osob v poměru: 2 díly SV, 1 díl TUV.
Matějka
Poslední komentáře