odměny výboru, pojištění odpovědnosti výboru
Je možné, aby výbor SVJ uzavřel bez odsouhlasení shromážděním vlastníků pojistku „Na odpovědnost členů výboru“ s limitem 5 miliónů Kč (bez uvedení zdroje financování) u firmy, která zajišťuje pojištění vrcholným manažerům bohatých obchodních společností? Je možné, že pojištění, stejně jako mobily, náhrady jízdenek atd se pravděpodobně hradí z prostředků SVJ? Výbor si měsíčně, zcela pravidelně na DOHODU o provedení práce aniž platí ZP, rozděluje měsíčně 16650 Kč ( z toho předsedkyně 6100 hrubého a místopředseda 4400) ? Děkuji Povinná členka SVJ
To, o čem tu píšete, je samozřejmě nesprávné. Pokud si zadáte do hledáčku slovo „odměny“, zjistíte, že se na činnost orgánů SVJ žádná dohoda o provedení práce nevyhotovuje a že se z odměn členů statutárních orgánů musí od roku 2008 odvádět ZP.
Pojištění odpovědnosti členů výboru by mohlo být hrazeno z příspěvků na správu, pokud by byla tato částka zahrnuta do rozpočtu SVJ mezi ostatními náklady, a pokud by byl rozpočet nákladů schválen.
Prakticky všechny náklady SVJ mají být schváleny předem. Z nich má být odvozena výše příspěvků na správu viz ZoVB § 15 odst. 2. Slovo rozpočet v ZoVB nenajdete, zákon používá místo toho označení „předpokládané náklady“.
N. Klainová
Někdy žasnu nad dotazy. To znamená, že některá SVJ mají nedbale schválené stanovy? Vždyť dle vzorových a)odměny lze poskytnout, schválit shromážděním; b)nejvyšším orgánem SVJ je shromáždění; c)výbor oprávněn ke zřízení účtu a hospodaření s prostředky vlastníků, s povinností oprávněných osob s nimi disponovat s péčí řádného správce a podle pokynů schválených vlastníky". Pokud se tak neděje (prakticky mohou členové výboru s podpisovým právem vybrat účet a pláchnout s ním), podat na ně žalobu, co jiného. Také se má schvalovat hospodaření 1× ročně, takže neschválit.
Ten konec mě zajímá. Co se stane když se neschválí účetní závěrka. Doteď jsem přesvědčen o tom že NIC. Nebo je to někde popsané?
P.L.
Podle § 5 zákona o účetnictví může SVJ pověřit vedením svého účetnictví jinou právnickou nebo fyzickou osobu, ale tím se nezbavuje odpovědnosti za vedení účetnictví.
Za správnost vedení účetnictví odpovídá výbor SVJ. Účetní závěrka předkládaná výborem ke schválení, musí být podepsána všemi jeho členy.
Pokud ji shromáždění neschválí, zůstává odpovědnost za správnost účetnictví na výboru. Ten by měl zaplatit případné pokuty za nesprávně vedené účetnictví.
Pokud ji členové SVJ na svém shromáždění schválí, znamená to, že jsou přesvědčeni, že je účetnictví správné. Potom už za vykazované údaje odpovídají všichni.
Členové SVJ by měli schvalovat údaje, které jim byly vysvětleny. Je lhostejné, jestli jim je vysvětlí někdo z účtárny nebo některý člen výboru.
Pro zájemce z řad členů výborů SVJ je na www.klaiex.webnode.cz uvedeno několik lekcí základů účetnictví. Připraveny byly s cílem poskytnout členům výborů SVJ základní informace, aby mohli účetní závěrku nejen vysvětlit, ale předtím i alespoň částečně zkontrolovat.
N. Klainová
Z čeho, prosím, soudíte, že pokud shromáždění schválí účetnictví, pak za účetnictví odpovídají členové společenství, a pokud shromáždění neschválí účetnictví, pak za účetnictví odpovídá statutární orgán?
Pokud by tomu tak bylo, pak by pro členy společenství bylo vždy výhodnější účetnictví neschválit…
Také mi to přijde spíše jako ničím nepodložený osobní názor. Ale rád se nechám poučit. Velice mě to zajímá, protože u nás také lidé „schvalují“ účetnictví. Píšu uvozovky, protože 90% lidí z domu nemá šanci reálně o tom rozhodovat, protože nemají příslušné vědomosti. Často ani výbor není „účetně vzdělaný“ a tak by si asi správně měl výbor každý rok zaplatit nějaký účetní audit a ten předložit při schvalování závěrky.. Jenže to zase lidi budou nadávat že audit stál peníze.. Je to začarovaný kruh.
P.L.
Pane P.L., když jsem výše ve svém příspěvku uvedla ustanovení § 5 zákona o účetnictví, měla jsem pocit, že jsem své tvrzení o odpovědnosti výboru za správnost účetnictví podložila docela obstojně.
Členové výboru, kteří mají zájem účetní závěrku pochopit tak, aby ji mohli vysvětlit, mají možnost si vzdělání rozšířit. V základech určených právě pro účetní laiky, jsem všechno popsala „polopatisticky“. Stačí nahlédnout do rubriky Základy účetnictví na výše uvedené webové adrese.
Další možností je požádat účetní(ho), aby účetní závěrku členům SVJ vysvětlil(a) přimo na shromáždění.
Skutečnost, že podle ZoVB ručí za závazky všichni členové SVJ, by pro ně měla být dostatečně motivující k řadě dotazů. Každou korunu závazků SVJ by měli mít vysvětlenou. Zajímat by je měly ale i pohledávky po lhůtě splatnosti a činnost, kterou vyvíjí výbor pro to, aby byly co nejdříve uhrazeny.
Náklady by měli dostat vlastníci jednotek vysvětleny už proto, že je hradí ze svých příspěvků. Měli by vědět, jak byl dodržen nebo překročen schválený rozpočet nákladů atd…
Vyhledání závazků, pohledávek a nákladů v účetní závěrce zabere pár minut. Potom stačí zeptat se účetní, když něco nechápete, nebo si něco málo přečíst a můžete vysvětlovat.
Daleko horší, než to, že ve většině výborů jsou účetní laici, je nepochopitelný nezájem vlastníků o informace, jak někdo cizí hospodaří s jejich majetkem. Členům výborů, kteří mají zájem si vzdělání rozšířit takovou „lehčí“ formou, než ve škole, se snažím pomáhat. Ale vlastníkům jednotek, kterým je jedno, na co jsou vynakládány jejich peníze, pomůže občas až zjištění, že je o ně někdo obral – viz i některé příspěvky na tomto Portálu.
N. Klainová
Vážená paní Klainová,
se zájmem jsem si přečetl Vaši obsáhlou reakci na můj dotaz, z čeho plyne, že odpovědnost za účetnictví závisí na jeho schválení či neschválení. Vaše odpověď se dá shrnout tak, že doporučujete žádat vysvětlení každé koruny.
Dovolím si ještě jeden dotaz. Co poradíte řadovému členovi společenství, který:
- když se obrátí s žádostí o vysvětlení každé koruny na účetního, je mu sděleno, že partnerem účetního pro komunikaci je statutární orgán, nikoliv člen společenství,
- když se obrátí na společenství, statutární orgán mu odpoví, že účetnictví nerozumí, a proto je smluvně zajištěno u účetního, který jistě vše vysvětlí,
- když si z vlastních prostředků zakupí publikaci Neplechová: Účetnictví pro bytová družstva a společenství vlastníků jednotek, zjišťuje, že ač má středoškolské vzdělání (neúčetního směru), text je pro něho psán zcela cizím jazykem.
(O Vašem webu člen ví.)
Vážený pane, Ad 1: Vysvětlení paní účetní chápu. Některé účtárny účtují desítkám domů a komunikaci s jednotlivými vlastníky by nemusely zvládnout.
Ad 2: Členům výboru bych sdělila, že nejsem povinna schvalovat údaje, kterým nerozumím a že navedu ostatní, ať nic neschvalují, dokud nedostanou odpovědi na své dotazy. Ty mohou být laické, např. kolik dlužilo SVJ k poslednímu dni roku a komu a kolik dluží dnes a za co konkrétně, jaké náklady byly hrazeny z prostředků na správu, má SVJ nějaké nedobytné pohledávky a co s nimi výbor dělá atd.
Jestli se kvůli tomu naučí někdo z výboru, kde ty částky hledat a najít nebo jestli pozvou na shromáždění účetní, je jejich věc.
Ad 3: Vy jste investoval peníze a čas. To je moc sympatické. Ta knížka paní Ing. Marty Neplechové je výborná, ale není pro účetní začátečníky. Zkuste ještě zainvestovat trochu času a přečtěte si souvislý příklad v Poradně pro mini SVJ, případně pár lekcí pro začátečníky. Pokud tam bude něco, čemu neporozumíte, hned tam napište, že to je nesrozumitelné. Vysvětlím Vám úplně všechno. A potom se vraťte ke knížce paní Ing. Neplechové.
Já ji mám v několika vydáních. Z ní jsem se dovídala poprvé, co to je účtovat v SVJ. Přestože jsem normální (podnikatelské) účetnictví studovala na školách celkem 9 let, potom 20 let učila, potom přednášela na seminářích, provozovala účetní poradenství atd., musela jsem se naučit myslet úplně jinak. Dalo mi to hodně zabrat.
Účetnictví SVJ je totiž plné zvláštností, právní úprava chybí nebo je mizerná. Popsala jsem to ve své knížce SVJ (nakladatelství Bilance) a v řadě článků.
V postupech účtování se s paní Ing. Neplechovou většinou shodneme, s autory návrhů ZoVB ne, protože ignorují potřeby účetnictví.
Nevím, co dodat. Snad abyste to opravdu ještě jednou zkusil s těmi lekcemi pro začátečníky. Nenechejte se odradit. Držím Vám palce, abyste logiku účetnictví zvládnul co nejdříve. Stojí to za to.
N. Klainová
Z § 5 zákona 563/1991 Sb. naprosto neplyne, že by snad odpovědnost za účetnictví na někoho přecházela či nepřecházela v závislosti na schválení či neschválení účetnictví někým jiným.
Odpovědnost za správnost účetnictví má výbor SVJ. Schválením účetní závěrky odpovídají členové SVJ za údaje v ní obsažené, tedy i za závazky (podle ZoVB).
Za závazky vykázané v účetní závěrce, která nebyla schválena shromážděním členů SVJ, by členové SVJ odpovídat neměli. Tohle podloženo skutečně nemám. Vím jen, že bych se takové odpovědnosti bránila a myslím si, že by mi dal soud za pravdu.
N. Klainová
Poslední komentáře