Pane P.L., když jsem výše ve svém příspěvku uvedla ustanovení § 5 zákona o účetnictví, měla jsem pocit, že jsem své tvrzení o odpovědnosti výboru za správnost účetnictví podložila docela obstojně.
Členové výboru, kteří mají zájem účetní závěrku pochopit tak, aby ji mohli vysvětlit, mají možnost si vzdělání rozšířit. V základech určených právě pro účetní laiky, jsem všechno popsala „polopatisticky“. Stačí nahlédnout do rubriky Základy účetnictví na výše uvedené webové adrese.
Další možností je požádat účetní(ho), aby účetní závěrku členům SVJ vysvětlil(a) přimo na shromáždění.
Skutečnost, že podle ZoVB ručí za závazky všichni členové SVJ, by pro ně měla být dostatečně motivující k řadě dotazů. Každou korunu závazků SVJ by měli mít vysvětlenou. Zajímat by je měly ale i pohledávky po lhůtě splatnosti a činnost, kterou vyvíjí výbor pro to, aby byly co nejdříve uhrazeny.
Náklady by měli dostat vlastníci jednotek vysvětleny už proto, že je hradí ze svých příspěvků. Měli by vědět, jak byl dodržen nebo překročen schválený rozpočet nákladů atd…
Vyhledání závazků, pohledávek a nákladů v účetní závěrce zabere pár minut. Potom stačí zeptat se účetní, když něco nechápete, nebo si něco málo přečíst a můžete vysvětlovat.
Daleko horší, než to, že ve většině výborů jsou účetní laici, je nepochopitelný nezájem vlastníků o informace, jak někdo cizí hospodaří s jejich majetkem. Členům výborů, kteří mají zájem si vzdělání rozšířit takovou „lehčí“ formou, než ve škole, se snažím pomáhat. Ale vlastníkům jednotek, kterým je jedno, na co jsou vynakládány jejich peníze, pomůže občas až zjištění, že je o ně někdo obral – viz i některé příspěvky na tomto Portálu.
N. Klainová
Poslední komentáře