Vážený pane, Ad 1: Vysvětlení paní účetní chápu. Některé účtárny účtují desítkám domů a komunikaci s jednotlivými vlastníky by nemusely zvládnout.
Ad 2: Členům výboru bych sdělila, že nejsem povinna schvalovat údaje, kterým nerozumím a že navedu ostatní, ať nic neschvalují, dokud nedostanou odpovědi na své dotazy. Ty mohou být laické, např. kolik dlužilo SVJ k poslednímu dni roku a komu a kolik dluží dnes a za co konkrétně, jaké náklady byly hrazeny z prostředků na správu, má SVJ nějaké nedobytné pohledávky a co s nimi výbor dělá atd.
Jestli se kvůli tomu naučí někdo z výboru, kde ty částky hledat a najít nebo jestli pozvou na shromáždění účetní, je jejich věc.
Ad 3: Vy jste investoval peníze a čas. To je moc sympatické. Ta knížka paní Ing. Marty Neplechové je výborná, ale není pro účetní začátečníky. Zkuste ještě zainvestovat trochu času a přečtěte si souvislý příklad v Poradně pro mini SVJ, případně pár lekcí pro začátečníky. Pokud tam bude něco, čemu neporozumíte, hned tam napište, že to je nesrozumitelné. Vysvětlím Vám úplně všechno. A potom se vraťte ke knížce paní Ing. Neplechové.
Já ji mám v několika vydáních. Z ní jsem se dovídala poprvé, co to je účtovat v SVJ. Přestože jsem normální (podnikatelské) účetnictví studovala na školách celkem 9 let, potom 20 let učila, potom přednášela na seminářích, provozovala účetní poradenství atd., musela jsem se naučit myslet úplně jinak. Dalo mi to hodně zabrat.
Účetnictví SVJ je totiž plné zvláštností, právní úprava chybí nebo je mizerná. Popsala jsem to ve své knížce SVJ (nakladatelství Bilance) a v řadě článků.
V postupech účtování se s paní Ing. Neplechovou většinou shodneme, s autory návrhů ZoVB ne, protože ignorují potřeby účetnictví.
Nevím, co dodat. Snad abyste to opravdu ještě jednou zkusil s těmi lekcemi pro začátečníky. Nenechejte se odradit. Držím Vám palce, abyste logiku účetnictví zvládnul co nejdříve. Stojí to za to.
N. Klainová
Poslední komentáře