Odměny výboru
Ve stanovách SV máme uvedeno, že „Shromáždění stanovuje výši odměny členům výboru.“ Dále je uvedeno, že „výbor rozhoduje o odměně předsedy výboru“. Není to ve vzájemném rozporu a nebo vyšší platnost má rozhodnutí Shromáždění? Děkuji za názory.
Mirin06,
uvedu, jak to děláme u nás, text paskvilu NOZ ponechám stranou, protože je vesměs vadný a bude se opravovat. Navíc není jasné, co je kogentní ustanovení a co dispozitivní. Výklad § 1/2 NOZ je velmi sporný. Domnívám se, že mi nějaký teoretik nemůže přikazovat, jak se mám chovat ke svému majetku.
1) shromáždění rozhodlo o výši odměn jednou částkou pro výbor a jednou částkou pro KK
Domnívám se, že z paskvilu NOZ nevyplývá, že by odměna měla být stanovena shromážděním na každého člena jednotlivě. Takovou hloupost může tvrdit jen nějaký teoretik, který v životě nebyl členem orgánu a neví, že někdo může být dlouhodobě nemocný, v jeho „portfoliu“ je ten rok méně (či více) práce, opakovaně se práce neúčastňuje etc.
2) odměna je stanovena v hrubé výši před odvodem daně z příjmů, daně zdravotní a daně sociální
Racionální členy SVJ zajímá, kolik je bude stát výbor a KK celkem a nikoliv, kolik členové dostanou čistého. To si každý může spočítat, pokud má alespoň nějaké znalosti.
3) odměna je stanovena dopředu
Při většině činností se dohodne odměna dopředu. Pokud nebudou členové SVJ spokojeni s prací výboru nebo KK mohou je odvolat nebo jim snížit odměnu do budoucna.
4) odměna je stanovena do odvolání
Považuji za vhodné na shromáždění řešit zásadnější záležitosti, než odměny.
Hezký den!
Pavel
V případě, kdy stanovy odporují donucujícím opatřením NOZ, jsou v příslušném bodě neplatné a je třeba se řídit ustanoveními NOZ.
§ 1208 odst.c) zní: „Do působnosti shromáždění patří volba a odvolávání volených orgánů a ROZHODOVÁNÍ O VÝŠI JEJICH ODMĚN.“ V praxi to znamená, že svému shromáždění předložíte seznam volených orgánů a u každého jména výši navrhované odměny. Shromáždění potom o výši těchto odměn rozhodne tak, že je buď bez připomínek odsouhlasí, nebo si u některých jmen vyžádá zdůvodnění a případně navrhovanou výši upřesní.
Může se stát, že někdo bude argumentovat, že shromáždění rozhoduje o odměnách volených orgánů, a ne o odměnách členů volených orgánů. Shromáždění by potom rozhodovalo o výši odměn např. pro výbor jako celek. Ale i v takovém případě musí u jednotlivých jmen rozhodnout s konečnou platností zase shromáždění, protože sám výbor takovou pravomoc nemá.
§ 1208 nepatří k donucujícím ustanovením. Více viz zde: http://www.portalsvj.cz/…arske-komory#…
Pan Soukup se mýlí ve svých vývodech. V zákoně uvedené „rozhodování o výši odměn členů volených orgánů“ neznamená to, co by plynulo z primitivního výkladu tohoto ustanovení.
Rozhodnout o výši odměn může shromáždění například jedním z uvedených způsobů:
- Shromáždění schválí pouze způsob (postup) jakým bude výše odměny stanovena (např. v závislosti na splnění konkrétních úkolů výborem, v závislosti na vývoji inflace, na výši minimální mzdy).
- Shromáždění schválí celkovou částku pro všechny členy výboru a rozdělení odměn ponechá na výboru samotném,
- Shromáždění schválí celkovou částku pro všechny členy výboru a rozdělení odměn ponechá v pravomoci předsedy výboru,
- Shromáždění schválí vzorovou smlouvu o výkonu funkce, která neobsahuje konkrétní výši odměny, obsahuje však způsob stanovení její výše. Člen výboru při svém zvolení tuto smlouvu podepisuje.
Všechny tyto způsoby jsou v souladu se zákonem. Pokud se to někomu nelíbí, může navrhnout doplnění stanov SVJ o ustanovení, které bude tuto věc řešit jednoznačně.
lake
Že jsou vaše ustanovení o stanovení odměn členům výboru poněkud rozporná či nejasná, je zřejmé. Pokud si je nezměníte, aplikoval bych je takto:
Na úrovni shromáždění přijmout návrh, že celková výše odměn členů výboru je xxx Kč/měsíc. Tato částka se dělí mezi členy výboru rovnoměrně, neurčí-li výbor jinak.
Tím shromáždění určí celkovou (nepřekročitelnou) částku celému výboru, která se rozdělí mezi členy rovnoměrně nebo, rozhodne-li tak výbor, může předsedovi určit na úkor odměn jednotlivých členů vyšší částku.
A rovnou ať si shromáždění při hlasování určí jestli tato celková částka je čistého nebo hrubého. Předejdete tím pak různým výkladům jak to mělo být.
Přesně jak píše Zdeněk 22 , tak se to udělalo u nás. Výbor si pak celkovou částku mezi sebe rozdělil a bylo to. Pokud jeden ve výboru nebude nic dělat, tak si vlastně ty peníze mezi sebou můžou rozdělit zbývající dva členové výboru, ale to už je extrémní řešení.
Poslední komentáře