Odměny statutárnímu orgánu - zdravotní pojištění, DPP a úklid
Dobrý den, předem bych se chtěl omluvit za svou neznalost finanční sféry, ale snad mi to prominete a pomůžete mi objasnit některé věci.
Vznikli jsme jako SVJ a nyní probíhá přepis smluv atd. a mimochodem řešíme smlouvu s paní úklízečkou a odměny členům výboru SVJ.
- podle toho co jsem se dočetl tady na portále nebo různě na webu, tak členové výboru nesepisují DPP nebo DPČ, protože podléhají odměně statutárního orgánu – zajímají mě další podmínky, co musím udělat, abych mohl dál a v pořádku vykonávat funkci ve výboru. Mám hlavní pracovní poměr mimo SVJ, kde mám i podepsanou slevu na dani, a zajímá mě, jestli musím mít zdravotní pojištění pro svou roli v SVJ.
- s paní uklízečkou chceme uzavřít DPP tak, aby měsíčně nepřekročila 10000 Kč a zároveň nesmí překročit 300 ročně. Když dodržíme tyto dvě části, tak může být DPP na celý rok s měsíčním vyplácením mzdy a pouhým odvodem daně z příjmu 15 %?
Děkuji za objasnění
Pavle,
celkem dobré odkazy. Ale v případě prvního odkazu je slabinou to, že není uveden datum zveřejnění článku. Z toho důvodu není článek ve všem aktuální. Upozorňuji na jeden odstavec uvedený v článku, který již neplatí:
„Pozor!! V §3 odst. 1 bod 16 zákona č. 589/1992 se píše pouze o „kolektivních orgánech právnické osoby.“ Z toho vyplývá, že se toto ustanovení nevztahuje na individuální orgán předsedu společenství vlastníků, případně revizora (pokud byl ustanoven)!“
Citované ustanovení zákona hovoří o členech statutárního orgánu. Podle právní úpravy od r. 2014 platí, že i když je orgán tvořen jedinou osobou, je tato osoba vždy členem orgánu a tudíž se citované ustanovení vztahuje i na předsedu společenství vlastníků nebo revizora, takže se sociální pojištění vztajuje i na ně, stejně jako na členy vícečlenného statutárního orgánu.
Poslední komentáře