Odečet vody: Plná moc

Vložil Pepe (bez ověření), 14. Prosinec 2015 - 13:08 ::

Zdravím, mám dotaz ohledně zplnomocnění nájemce/vypůjčitele k zastupování vlastníka při odečtech meřidel spotřeby vody, je SVJ, jehož předsedkyně tyto odečty vykonává, oprávněno takovouto plnou moc vyžadovat? Nebo lze toto svolení zakomponovat do nájemní smlouvy respektive smlouvy o výpůjčce nemovitosti? Děkuji N.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pepe (bez ověření), 14. Prosinec 2015 - 17:18

    Zajímá mě, zda předsedkyně může odmítnout provést odečet bez přítomnosti vlastníka nebo oné plné moci. Vlastník je rodinný příslušník. Jak já, tak on máme i jiné povinnosti než běhat ověřovat nesmyslné a zbytečné plné moci.

    Vložil ivanq, 14. Prosinec 2015 - 19:49

    Vážený/á Pepe,

    nabízím psychologické řešení. Zkuste předsedkyni vysvětlit, že se nemusí bát podvodu, protože přece náměr z vodoměru odečítá ona vlastníma očima. Pro autentičnost odečtu je totiž jedno, jestli ji k vodoměru pustíte vy, nebo vlastník. Kapric je tudíž na straně paní předsedkyně; ledaže by neznala arabské číslice a odečet se jí musel diktovat.

    Přesto s paní předsedkyní soucítím. Je možné, že jí někdo nad ní nutí, aby si odečet nechala pro jistotu ověřit od vlastníka, aby nemohl mít později námitky. Třeba ten vlastník je také problémový.

    Teprve kdyby to nepomohlo, tak použijte metodu žaves, kterou doporučuje lake. Ale tu Merkelovou vynechte, to sem nepatří.

    ivanq

    Vložil Toma, 15. Prosinec 2015 - 12:01

    Možná ten „problém“ je podán zjednodušeně. Nezastávám se předsedkyně, ale… Náměry se používají k vyúčtování a rozúčtování spotřeby. Co když někdy(?) narazila ona (nebo výbor, správce) na problém, že si vlastník stěžoval nebo neuznal vyúčtování (nebo ho zpochybnil) – právě proto, že ten odečet „neautorizoval“ ? (I taková skutečnost mohla nastat.) Pěkné Vánoce Tm

    Vložil lake, 15. Prosinec 2015 - 13:39

    Vážený Toma, směšujete práva a povinnosti vlastníka jednotky.

    1. Vlastník má právo zkontrolovat si jaké náměry byly odečteny na vodoměrech v jeho bytě a zapsány do odečítacího protokolu. Jestliže dobrovolně podepíše odečítací protokol, vzdává se tím možnosti později napadnout správnost zapsaných hodnot.
    2. Vlastník však nemá povinnost podepsat odečítací protokol. Takovou povinnost mu neukládá žádný celostátně platný právní předpis. Jedinou jeho povinností je umožnit, aby si rozúčtovatel provedl odečet.

    Takže přestaňte mudrovat o tom, na co snad někdy narazila předsedkyně či výbor. To je bezvýznamné. Soustřeďte se na to, že vlastník nemá povinnost být osobně přítomen u odečtů, ani nemá povinnost nechat se při odečtech zastoupit. A už vůbec nemá povinnost vystavovat kvůli tomu písemnou plnou moc komukoliv. Veškeré Vaše úvahy jsou tedy zbytečné.

    Je na rozúčtovateli služby, aby si zajistil průkaznost prováděných odečtů. Jak to udělá – to je přece věcí rozúčtovatele.

    Pokud SVJ chce nutit vlastníka jednotky, aby byl u odečtů osobně přítomen, ať si takovou povinnost dá do svých stanov! Je naprosto bezvýznamné, že si něco takového přeje jakási předsedkyně SVJ.

    lake

    Vložil Dejvická (bez ověření), 15. Prosinec 2015 - 16:59

    Dokonce i vodárny dělají odečet bez přítomnosti majitele.

    Vložil lake, 14. Prosinec 2015 - 18:37

    Pepe: samozřejmě, že předsedkyně může odmítnout provést odečet. Lidé jsou různí, a mohou se zachovat jako úplní idioti. Viz například Angela Merkel a její milion „uprchlíků“.

    Překážka odečtu vodoměrů je ale v tom případě pouze na straně SVJ. Vy jste svou povinnost splnil a zpřístupnil jste vodoměr v termínu, požadovaném rozúčtovatelem. Pokud umožníte podruhé provést odečet v náhradním termínu, nechejte si za to zaplatit. SVJ pak může vymáhat škodu na osobě, která škodu způsobila.

    lake

    Vložil Anonymous,, (bez ověření), 14. Prosinec 2015 - 16:33

    Pošlete předsedkyni do blázince, tam patří. Kde vzala oprávnění toto požadovat? Neuvěřitelné. Některá společenství fakt vedou cvoci. A na tom trvám, mám z coky ve statutárním orgánu podobnou zkušenost. Vy nedostáváte o odečtu doklad?

    Vložil Pepe (bez ověření), 14. Prosinec 2015 - 16:55

    Předsedkyně vyžaduje ověřené zplnomocnění k tomu, abychom mohli potvrdit podpisem naměřené hodnoty v odečtovém protokolu. Ten nebo jeho kopie, jak se domnívám, slouží následně jako doklad. Já si ale myslím, že by se jednalo o zbytečnou ztrátu času při vyřizování takové plné moci. Vyžaduje buď plnou moc k tomuto podpisu nebo přítomnost vlastníka, jinak odmítá odečet provést.

    Vložil lake, 14. Prosinec 2015 - 17:20

    Neexistuje zákonem uložená povinnost vlastníka jednotky podepisovat při odečtu vody jakýkoliv papír. Vlastník jednotky má pouze jednu zákonnou povinnost: umožnit provedení odečtu.

    Jak zde už bylo řečeno – horlivá předsedkyně ať si trhne nohou.

    lake

    Vložil gl (bez ověření), 14. Prosinec 2015 - 17:15

    Pokud máte povinnost ověřených plných mocí při odečtech ve stanovách, pak bych se moc nevzpouzel. V opačném případě postačí plná moc s prostým podpisem. Zmocnění může být uděleno i nájemní smlouvou, předpokládám ale, že předsedkyně si plnou moc chce nechat, pak je lepší sepsat samostatnou plnou moc na dobu neurčitou a založit do archivu SVJ (ať nemusíte kopírovat nájemní smlouvu).

    Vložil PavelII (bez ověření), 14. Prosinec 2015 - 17:03

    bez Vašeho podpisu, když ho nechce a ať si vytře. Přítomnost vlastníka ať si zajistí ona.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".