Nutnost přítomnosti obou manželů při ustavující schůzi SVJ

Vložil Jiří Tlustý (bez ověření), 7. Květen 2014 - 10:16 ::

Dobrý den, v našem domě budeme zakládat SVJ, termín schůze u p. advokátky je již stanoven, ukázalo se ale, že se na dohodnutý termín nebudu moci dostavit. Vlastníkem bytu jsme společně s manželkou formou SJM.

Jakým způsobem se mohu mou manželkou na ustavující schůzi nechat zastoupit? P. advokátka tvrdí, že pouze po sepsání „notářského zápisu“ za 1000 Kč. Je to pravda?

Zdraví a děkuje za odpověď Jiří Tlustý

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 7. Květen 2014 - 10:32

    Pane Tlustý,
    nemusíte být přítomen na „ustavující schůzi“, ani Vaše manželka. Protože žádný zákon nestanoví takovou podmínku. Žádná schůze se (teoreticky) vůbec konat nemusí.

    Podmínkou pro založení SVJ je schválení stanov všemi vlastníky jednotek. K tomu je možno přistoupit i individuálně a žádná schůze k tomu není nutná. Výhoda pořízení notářského zápisu na jednom místě je v tom, že všichni přítomní se podělí o náklady na úkon notáře – sepsání veřejné listiny.

    1. Kdo chce být zastoupen jinou osobou při pořizování veřejné listiny, musí plnou moc udělit alespoň v téže formě, tedy také veřejnou listinou.
    2. Kdo chce přistoupit k dohodě o stanovách dodatečně, zaplatí notáři sám za sebe částku za pořízení veřejné listiny osvědčující toto přistoupení.

    lake

    Vložil Jiří Tlustý (bez ověření), 7. Květen 2014 - 14:05

    Omlouvám se za svou ignoranci v právních záležitostech, nicméně tomu pořádně nerozumím. Tedy:

    Je pro založení SVJ dostačující, aby se k notářskému zápisu dostavil pouze jeden z manželů (čímž, dle mého naivního názoru, projeví souhlas prosté většiny členů SJM)?

    Anebo je třeba, aby k dohodě o stanovách přistoupili OBA manželé?

    Zdraví, děkuje za odpověď a omlouvá se
    Jiří Tlustý

    Vložil JAR (bez ověření), 7. Květen 2014 - 21:17

    Jak uvádí LAKE, přeloženo, Stanovy podepisujete za účasti notáře oba.

    JAR

    Vložil lake, 7. Květen 2014 - 17:52

    Spíše je chyba na mé straně, že jsem Vám rovnou neodpověděl ohledně přítomnosti obou manželů. Založení SVJ v domě je nikoliv běžným nakládáním se společným majetkem.

    89/2012 Sb. § 714
    (1) V záležitostech týkajících se společného jmění a jeho součástí, které nelze považovat za běžné, právně jednají manželé společně, nebo jedná jeden manžel se souhlasem druhého. Odmítá-li manžel dát souhlas bez vážného důvodu a v rozporu se zájmem manželů, rodiny nebo rodinné domácnosti, či není-li schopen vůli projevit, může druhý manžel navrhnout, aby souhlas manžela nahradil soud.

    Není tedy možné, aby jeden z manželů činil právní jednání za oba automaticky. Nepřítomný manžel musí tedy udělit plnou moc, v tomto případě ve formě veřejné listiny.

    lake

    Vložil G.X, 8. Květen 2014 - 7:59

    Dobrý den,

    nevidím to jednoznačně – na základě čeho se domníváte, že schválení stanov není běžným nakládáním se společným majetkem v SJM?

    G.X.

    Vložil lake, 8. Květen 2014 - 8:37

    Pane GX,
    plyne to samozřejmě z rozsahu právních důsledků, které jsou spojeny se vznikem SVJ – právnické osoby. Připomenu Vám, že SVJ se stává okamžikem svého vzniku osobou oprávněnou rozhodovat svým jménem o cizím majetku. Vzdát se (části) práv k nemovitému majetku není možné jinak, než smlouvou (dohodou), nebo vyvlastněním ve veřejném zájmu, nebo výslovným donucovacím ustanovením zákona. To opravdu není rozhodování o běžné záležitosti.

    Ostatně samotný zákonodárce to rozlišuje: k přijetí stanov spolku se nevyžaduje, aby šlo o veřejnou listinu. K přijetí stanov SVJ se využaduje, aby šlo o veřejnou listinu. To má jistě svůj důvod. Spolek totiž rozhoduje pouze o záležitostech spolku. Spolek (na rozdíl od SVJ) nestrká nos do samé podstaty vlastnictví svých členů. Nenařizuje jim, co a kdy mají na svém domě či na svém autě opravit. Nevymáhá po nich povinné zálohy či příspěvky k opravám jejich majetku.

    lake

    Vložil Jiří Tlustý (bez ověření), 7. Květen 2014 - 21:43

    Tak už je to snad jasné i mně :) Děkuji za odpovědi. JT

    Vložil JAR (bez ověření), 7. Květen 2014 - 18:25

    Zdá se, že založení SVJ je ještě důležitější úkon než sepsání závěti.

    Zakládáme SVJ a ty chudáci staré babičky a dědouškové, co se nedobelhali na schůzi, tak si připlatí!

    Stanovy SVJ jsou důležitější než Ústava!

    Na naší schůzi byl šílený zmatek, do toho zástupce MČ navrhoval nějaké změny Stanov, on mohl, ostatní ne, nikdo pořádně podle mne neví jaké, pak na lidi udělal nátlak, že pokud to lidi nepodepíší, tak se nebudou převádět další BJ, byl arogantní, lhal, nakonec se ovce postavily do fronty a podepsaly, co se po nich chtělo. Na můj dotaz notářce, jak zapsala že lidé byli se změnou seznámeni, tak blekotala, že se to tam přece říkalo. Podpis se dával na extra papír, takže znění Stanov může být jakékoli. Že by třeba nahlas přečetl někdo navržené znění Stanov a jasně řekl, toto znění navrhuji podepsat, to tedy rozhodně ne. No taky extra přijela z Kladna na Prahu 10. Paní Podajná!

    Vložil NSS (bez ověření), 9. Květen 2014 - 14:12

    NOZ umožñuje, aby Vás stanovy uvrhly do obdoby otroctví. Váš návrh stanov musíte doložit svolavateli předem, přes jeho podatelnu (dostanete na kopii razítko), prûběh shromáždění si nahrát – to má před notářským zápisem přednost (ten platí,pokud se neprokáže opak – žádný notářský zápis nenahrazuje skutečnost), a po ukončení shromáždění hurá k soudu s předem připravenou žalobou. Vaše rozhodnutí bude doživotní, ze soudních sporû se nevymotáte, protože jedním sporem to nekončí,budou následovat další a další nemravná usnesení.Jednou žalobou se nic nevyřeší.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".