Nový výtah podle NOZ
Dobrý den, jak je to prosím s hlasováním o vybudování nového výtahu podle NOZ? Ve stanovách není uvedeno nic, podle ZoVB bylo nutné odhlasování 100% vlastníků. Jak je to nyní? Děkuji
Dobrý den p. Kerbrová,
ano, je to tak. Stavební úřad před vydáním svého finálního Stavebního
povolení chce a potřebuje znát několik závazných stanovisek. Více
méně se trochu více liší náročnější Praha od ostatních měst v ČR,
ale obecně a zjednodušeně platí:
a) Hlasování v SVJ
100% musí dle NOZ skutečně být. Pozor! Doporučil bych Vám již nyní, před výstavbou, v rámci Společenství, se dohodnout na společné Smlouvě o výstavbě výtahu a v té smlouvě navíc (cena, dodavatel, náklady, atd.) mimo jiné také předem jasně definujete, jak budete výdaje s budoucím provozem výtahu účtovat jednotlivým vlastníkům (po patrech stačí). Předejdete tak pozdějším možným a zbytečným „dohadům“ a tahanicím.
Pokud se stane, že někdo z těch 100% nebude souhlasit, jsou dvě cesty.
První cesta – preferuji dohodu: nějaké kompenzace a úlevy výměnou za
souhlas. Druhá cesta – můžete nesouhlas takového spoluvlastníka
„žalovat“ u soudu, který vám dá nakonec za pravdu (vždy převažuje
zájem většiny – pozor! Neplést si se spory 1. versus 2. vlastník –
zde není nikde vidět „většina“).
b) závazná stanoviska dalších dotčených orgánů Státní správy. Jde zejména o:
ÚMA/Památková péče (architektonické řešení), KHS (hygiena – hluk), HZS (hasiči – požárně bezpečnostní řešení stavby), MĚÚ-odbor Životního prostředí (nakládání se vzniklými odpady z výstavby), případně další, pokud je SÚ bude požadovat..
Každý nově vybudovaný výtah má své klady i zápory, je dobré o nich předem vědět!
1.každý výtah zhodnotí dům i samostatné bytové jednotky. Tzn. kdo byt později prodává nebo pronajímá, je jistě atraktivnější než byt ve vedlejším domě bez výtahu
2.výtah obecně zkvalitní život jako takový (např. koho baví nosit děti po schodech v náručí, tahat těžké nákupy, kola, etc. – v tomto je výtah velkou výhodou)
3.na druhou stranu, pokud nemáte ve Společenství naspořeno, budete muset vyřešit financování výstavby (úvěr?)
4.málo také výtahářské firmy říkají a zdůrazňují, že společně s výtahem budete muset vyřešit další finanční náklady s provozem výtahu spojené (náklady na projekt pro Stavební povolení, finance na výstavbu samotného výtahu a v neposlední řadě také výdaje na nutný servis výtahu a opravy – dle platné zákonné legislativy). Měsíční výdaje za služby ke každé BJ tak o něco málo vzrostou (pokud k tomu ještě nenaskočí např. bankovní úvěr na výstavbu – tam nárůst bude vidět mnohem více).
I s tímto je třeba předem kalkulovat a počítat. Zde dvojnásob opravdu platí: „dvakrát promyslete, než 1× podepíšete“..
Mějte se hezky! S úctou k vám
Petr Piskač, MBA Autor je Projektovým manažerem fy Výtahy Příbram s.r.o.
Výbor SVJ věděl předem, že nezíská souhlas všech vlastníků. Vestavba výtahu se projednala na shromáždění vlastníků, když souhlas vlastníků výbor SVJ získával na Prezenční listině shromáždění vlastníků, kde vlastník napsal buď Souhlasím, Nesouhlasím, případně Souhlasím za podmínek… a podepsal se. Pod nadpisem Prezenční listina byl text: Potvrzuji, že nemám námitek proti realizaci výtahu v domě + naše adresa domu – za podmínek:
1. Náklady na realizaci a provoz výtahu budou hrazeny otevřenou skupinou vlastníků. 2. realizace výtahu nebude mít vliv na změnu vlastnických podílů v domě. 3. Skupina vlastníků podílejících se na nákladech na zhotovení a provozu výtahu je skupinou otevřenou, tzn. že ostatní vlastníci se mohou k právům na užívání výtahu přihlásit dodatečně za předem definovaných ekonomických podmínek.
Tuto prezenční listin výbor SVJ přiložil následně k žádosti o vydání stavebního povolení.
Letos jsme do domu zabudovali nový výtah v rámci modernizační akce – zajištění bezbariérového přístupu do všech bytů v domě – vestavba trakčního výtahu o nosnosti 400 kg (tak to bylo formulováno v Žádosti SVJ o stavební povolení) a jelikož se neměnila výše spoluvlastnických podílů k domu, šlo vestavbu výtahu realizovat jako modernizační akci se souhlasem 75% vlastníků bytů. Dále provozovatelé výtahu museli splnit další podmínky: 1. Na náklady na vestavbu výtahu se v hotovosti složila skupina budoucích provozovatelů výtahu s tím, že pokud některý vlastník neměl dostatek prostředků, jiní složili více a vlastník jim zbytek svého podílu splácí. 2. Provoz výtahu hradí jen provozovatelé výtahu. 3. Evidovala se spotřeba vody i jednofázového a třífázového proudu na vestavbu výtahu 4. Veškeré zpoplatněné listiny, potřebné pro realizaci výtahu např. poplatek za žádost o vydání stavebního povolení, na advokáta, který vypracoval návrh smlouvy o využití společných prostor – výtahu, atd. platili jen budoucí provozovatelé výtahu – jednou větou: Vlastník, který nechtěl výtah používat, tak vestavba ba ani provoz výtahu ho nesměla stát ani haléř. Ve smlouvě o využití společných prostor – výtahu se vlastníci rozdělili do dvou skupin: a) Provozovatelé budoucího výtahu, b) Ostatní vlastníci bytů. V uvedené smlouvě je definováno, jak bude financována vestavba výtahu a jeho následný provoz i jak se řeší případné přistoupení dalšího vlastníka: Zaplatí svůj (ve smlouvě definovaný) spoluvlastnický podíl na nákladech vestavby výtahu, odhlásí se ze skupiny vlastníků bytů skupiny b)a podepíše se k vlastníkům skupiny a).
Jožin
Zde jsem našel úplně jiný názor na výstavbu výtahu: http://www.bezplatnapravniporadna.cz/…omu-svj.html
- stačí souhlas většiny přítomných, pokud stanovy neředknou jinak
- stavební povolení – řídí se hlasováním na Schromáždění vlastníků
Je to tedy zapeklitý právní problém? S různými právními výklady? Nebo je to jednoduší? :) Děkuji za radu.
Poslední komentáře