Nový výbor SVJ a zápis do OR

Vložil Anonymous, 28. Listopad 2007 - 18:11 ::

Prosím o Vaše stanoviska. Na shromáždění SVJ byl zvolen nový výbor SVJ. Rovněž tak odsouhlasena změna správce dle stanov SVJ. Nový předseda SVJ není ještě zapsán v OR. Původní správce odmítá předat dokumentaci novému správci a novému předsedovi SVJ s odůvodněním, že to není pro něj partner pro předání správy. Otázka: Může nový předseda SVJ po zvolení shromážděním SVJ okamžitě vykonávat svou funkci i když ještě není zapsán v OR ? Kdo je oprávněn převzít dokumentaci od původního správce, nový předseda SVJ ? Nový správce ?

Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 28. Listopad 2007 - 20:37

    Dobrý den, nový člen Výboru je ve funkci okamžikem jeho zvolení. K tomu, aby se stal předsedou musí uskutečnit schůzi Výboru na které bude odhlasován a zvolen do funkce předsedy Výboru SVJ. Bývalý správce nemá nižádné právo zadržovat dokumenty, které jsou ve výlučném vlastnictví SVJ za které jedná Výbor SVJ. Vydat dokumentaci jsou tedu povinni výboru SVJ nebo pověřené osobě či organizaci (novému správci). Pokud jste respektovali výpovědní lhůtu, včetně lhůty pro zpracování uzávěrky při změně správce, domnívám se, že zadržováním Vaší dokumentace bývalý správce se dodtává do rozporu se zákonem. s pozdravem, Petr Vávra

    Vložil Anonymous, 28. Listopad 2007 - 20:55

    To, že statutární orgán nebo člen statutárního orgánu je ve funkci od okamžiku zvolení v danou chvíli odnikud neplyne. V návrhu ZoVB je to takto výslovně upraveno, aniž by byla dána možnost se od této úpravy odchýlit, což je velmi nešťastné řešení.

    Pepa z Depa

    Vložil Anonymous, 28. Listopad 2007 - 21:24

    Dobrý den, jak to myslíte konkrétně, děkuji s pozdravem, Petr Vávra

    Vložil Anonymous, 28. Listopad 2007 - 21:49

    Stávající úprava umožňuje konat volby v předstihu, typicky před skončením běžícího funkčního období s tím, že datum začátku funkce zvoleného bude v budoucnu (typicky k datu ukončení současného funkčního období). Toto je v pořádku a odpovídá to i jiným volbám (na různých úrovních, do zastupitelstev apod.) a umožňuje to připravit předání funkce a připravit úkony s tím spojené (předání dokumentace, případné provedení mimořádné účetní závěrky, změnu osoby zmocněné jednat v bance, oznámení změny osoby jednající za společenství třetím stranám, typicky firmě (firmám) vykonávající pro společenství některé činnosti spojené se správou domu apod.)

    Návrh ZoVB toto neumožňuje, když stanoví, že funkční období začíná okamžikem zvolení. Toto je velmi problematické ustanovení, protože v okamžiku zvolení zpravidla není k disposici zápis, ten bývá vyhotovován s určitým zpožděním, takže nově zvolený se nemá čím prokázat, dokumentaci ještě nemá, v bance jednat nemůže, ale odpovědnost už má.

    Zpravidla se volí s určitým předstihem, tohle zakázat je prostě omyl.

    Pepa z Depa

    Vložil Anonymous, 29. Listopad 2007 - 12:35

    Dobrý den, úplně souhlasím, s pozdravem, Petr Vávra

    Vložil Anonymous, 29. Listopad 2007 - 12:04

    s Vámi, že je nesmysl, aby se muselo nastoupit do funkce okamžikem zvolení (a nešlo to ani změnit např. Stanovami SVJ). Zajímavé je, že podobný nesmysl máme dokonce v Ústavě ČR: mandát poslance taky vzniká zvolením a končí obvykle uplynutím funkčního období sněmovny. Protože volby se konají ještě v předchozím volebním období, máme vlastně nějakou dobu 2× 200 poslanců. Naštěstí se v té době nesvolávají schůze …

    LB

    Vložil Rak, 29. Listopad 2007 - 11:04

    Anonymů je moc,stačí se podepsat.Dík.
    Rak

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".