Nový Občanský zákoník
Návrh nového Občanského zákoníku prošel Senátem a míří na Hrad. Předpokládám, že bude podepsán a že jeho účinnost bude k 1.1.2014.
Jednou z prvních publikací snažících se přinést základní informace o novém kodexu je Janečková, E., Horálek, V., Eliáš, K. Encyklopedie pojmů nového soukromého práva, Linde, Praha, 2012.
Protože nový ObčZ vychází z návrhu ObčZ z roku 1937 obsahuje řadu obecně nerozšířených pojmů, např.
- dovětek
- fundace
- náhradnictví
- nápomoc při rozhodování
- odkaz
- opatrovnická rada
- pacht
- poukázka
- požívací právo
- přestavek
- přídatné spoluvlastnictví
- rozhrady
- služebnost okapu
- služebnost stezky, průhonu a cesty
- služebnost rozlivu
- smísení
- smíšený přírůstek
- švagrovství
- výprosa
- závdavek
Těch 3081 paragrafů je zajímavé čtení na dlouhé zimní večery. :-))
Hezký den!
Dušane,
já tu encyklopedii kupoval přímo v Linde za 330 Kč.
Ale abych byl správně pochopen, rozhodně zde nepropaguji zmíněnou encyklopedii. Má pouhých 205 stránek a vyjadřuje se k pouhým 117 pojmům nového ObčZ, přitom většina hesel se samozřejmě netýká SVJ.
Pouze jsem chtěl upozornit, že ten nový ObčZ by stálo za to sledovat a nepodcenit ho jako např. režim přenesení daňové povinnosti v DPH k 1.1.2012.
To je celé.
Hezký den!
Pavel
Ježíšikriste, chce se mě napsat na hrad. ObčZ vychází z návrhu ObčZ z roku 1937, jinými slovy zpátky na stomy. Prospěšnější by rozhodně bylo zpátky do reality. Každý normálně myslící člověk ví, že nelze vstupit do stejné řeky, natož tak vrátit se do roku 1937. 3081 paragrafů. Od 1.1.2014 ve společenství bez poradce neuděláte ani ránu. Počin kolektivu Janečková a spol. je skutečně k nezaplacení. Kolikpak stojí výklad toho paskvilu?
Zrovna část týkající se SVJ nijak složitá není.
Jak tu již bylo psáno kdysi, problematický je např. § 1177 odst. 2, naopak explicitní § 1179, § 1192 odst. 1 a § 1220 budou jistě kvitovány hodně vlastníky.
§ 1192 (1) Má-li některý vlastník jednotky na společných částech podíl větší než poloviční, stává se správcem. Není-li takový vlastník jednotky, zvolí vlastníci jednotek správce většinou hlasů. Na návrh některého vlastníka jednotky soud správce odvolá a jmenuje nového správce, pokud je pro to důležitý důvod. (2) Správce může samostatně činit, co je nutné k zachování spravovaného majetku; pokud je určeno něco jiného, nepřihlíží se k tomu. To neplatí pro rozhodování o záležitostech, které podle tohoto zákona náleží do působnosti shromáždění To už nebude správu domu vykonávat společenství? Většinou se na některé činnosti uzavírá smlouva se subjektem, kterému se nyní také říká správce. Jak tedy předchozímu mám rozumět.
Poslední komentáře