Nový balkon před okny do sklepa

Vložil MPG (bez ověření), 21. Červenec 2011 - 10:59 ::

Jsme malé SVJ – jeden bytový dům o 4 bytových a 2 nebytových jednotkách. Já a manžel vlastníme 1 bytovou a 1 nebytovou jednotku – sklep. Jeho okna vedou na dvorek a jsou umístěna pod stropem sklepa, zvenčí cca 20 cm nad zemí. Přímo nad tímto sklepem je přízemní byt (který my nevlastníme), který má na dvorek vsazeny balkonové dveře, ale není u nich balkon ani terasa. V Prohlášení vlastníka budovy je u této bytové jednotky uveden balkon. Máme obavu, že v případě vybudování balkonu nebo terasy budou zcela zacloněna naše okna do sklepa a tím se zamezí jak jeho osvětlení, tak i větrání. Můžete mi poradit, jak se máme případně bránit a zda vlastník toho bytu musí mít ke zbudování balkonu nebo terasy stavební povolení a povolení ostatních členů SVJ? Ještě dodám, že jsme zatím neměli první shromáždění. Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 21. Červenec 2011 - 11:52

    MPG,

    Vaše obavy ohledně nedostatečného oslunění by byly na místě, pokud by sklep byl zkolaudován pro bydlení (bytová jednotka). Není-li tomu tak, tuto námitku u Stavebního úřadu nelze úspěšně uplatnit.

    Nepíšete to hlavní – komu patří balkony, včetně toho neexistujícího. Proto nevíme, zda o stavbě balkonu rozhoduje vlastník domu, nebo vlastník jednotky.

    Z hlediska zákona o vlastnictví bytů platí, že pro popis nemovitosti (v Prohlášení vlastníka budovy a v kupních smlouvách) tyto dokumenty musí zachycovat skutečný stav. Kupní smlouva obsahující neexistující „balkon“ může být kdykoliv prohlášena za neplatnou od počátku. Totéž platí u Prohlášení vlastníka, i když nesrovnalosti se běžněji řeší dodatkem Prohlášení schváleným vlastníkem budovy.

    Z hlediska stavebního zákona je tomu jinak: Pro technický stav domu a způsob užívání je směrodatné pouze kolaudační rozhodnutí. Pokud například balkon existoval, avšak byl později odstraněn, jde z hlediska SÚ o technickou závadu a dům je třeba uvést do původního zkolaudovaného stavu – tedy přistavět balkon.

    Jestliže balkon byl v projektu uveden a ke kolaudaci došlo s podmínkou, že bude dodatečně vybudován, pak jeho výstavba je opět pouze naplněním kolaudačního rozhodnutí a je možná i bez součinnosti se Stavebním úřadem.

    lake

    Vložil MPG (bez ověření), 21. Červenec 2011 - 12:26

    Děkuji za odpověď, i když pro nás není příznivá. Balkony jsou dle Prohlášení vlastníka a kupní smlouvy majetkem majitele bytové jednotky. Jak je to v kolaudačním rozhodnutí nevíme, zřejmě je musíme získat od původního majitele. Děkuji.

    Vložil MPG (bez ověření), 21. Červenec 2011 - 12:57

    Omlouvám se, ještě jedna otázka – znamená to tedy, že pokud je v kolaudačním rozhodnutí odsouhlasený balkon, tak nám jej můžou postavit přímo před ta okna, doslova je zvenčí zazdít a my se nemůžeme nijak bránit? Děkuji.

    Vložil lake, 21. Červenec 2011 - 13:16

    Sklep je místnost, která z hygienického hlediska nemusí vůbec mít přirozené osvětlení ani přímé větrání.

    Nevím, z čeho soudíte, že ke stavbě balkonu je nutné zazdít okna pod ním. Balkon je zpravidla nesen kovovou konstrukcí, traverzami nebo železobetonovou deskou s ukotvením do fasády. Pod balkony v jednotlivých patrech přece též nejsou zazděná okna, že ano?

    Nicméně stále nevíte, zda ve schválené projektové dokumentaci bylo či nebylo na tomto místě počítáno s balkonem a zda vůbec je technicky možné provést dodatečně takovou přístavbu. To je pro vás nejdůležitější informace.

    lake

    Vložil MPG (bez ověření), 21. Červenec 2011 - 14:49

    Děkuji za odpověď. Soudím tak z toho, že dveře na balkon a okno do sklepa jsou od sebe vzdáleny na výšku cca 30 cm. Ale jak píšete, nevíme co je ve schválené projektové dokumentaci. Děkuji a přeji pěkný den.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".