Nová stanovy-kvóra
Dobrý den,rád bych se seznámil s názorem či radou k problému naší SVJ ohledně nových stanov podle NOZ.V našem domě je jen 6 bytů.Předseda rozdal návrh nových stanov koncem srpna2016 ačkoliv ho ze správy nemovitostí kde je připravovali,uháněli nejměně od května2016 aby je vyzvedl.Jde hlavně o kvóra v nových stanovách.V návrhu jsou kvóra podle NOZ a to v něčem nadpoloviční většina.Podle toho by to v našem SVJ znamenalo,dle velikostí podílů,že by o všem mohli rozhodovat dva členové výboru a vlastně by bylo zbytečné svolávat schůze.To také jeden z nich nahlas řekl:Stejně si odhlasujeme co budeme chtět.Dva členové jsme s novými stanovami nesouhlasili a tudíž nejsou dodnes schváleny.Byla o tom doposud jedna schůze,kde tedy nebyly stanovy schváleny,a neviděli jsme ani zápis o schůzi.Předseda jen sdělil že nás tlačí čas a hrozí nějaká pokuta.Myslím že tím bude na poslední chvíli apelovat abychom to schválili.Myslím že případná pokuta by měla jít za ním když to zdržuje.A já přece nemohu souhlasit s tím aby o mém majetku rozhodovali dva členové,hlavně předseda,když si to tak planují.Jako návrh jsme dali kvóra 3/4,s čímž samozřejmě zase nesouhlasí ti dva.Takže je to teď patová sutuace.Jde vlatně i o to,že když budu byt prodávat,takové zneužitelné stanovy mohou snížit cenu bytu. Děkuji za názor L.
ve smyslu ustanovení § 3028 odst. 3 zák. 89/2012 Sb. se řídíte stávajícími stanovami pokud si je dobrovolně nezměníte. Co je předmětem nutné změny zde bylo několikrát diskutováno. Čas Vás netlačí a pokuta nehrozí pokud nedostanete výzvu krajského soudu k úpravě stanov, určenou lhůtu a určenou částku pokud lhůtu nedodržíte. (Samozřejmě je možné požádat o její prodloužení.) Požadujte změnit jen kogentní ustanovení a tam kde není shoda platí původní stanovy. Nechte si to dát do zápisu s tím, že pokud, jak tvrdí předseda hrozí pokuta zaplatí ji ti co nechtějí schválit dodatek jen s nutnými úpravami. Nejste povinni přijmout nové stanovy.
Děkuji za radu.Nemám právní vzdělání,a tak si to mohu vysvětlit tak že stačí napsat dodatek ke stávajícím stanovám ve znění:Pokud jsou některá ustanovení NOZ kogentní oproti ustanovení těchto stanov je nutné řídit se jimi.Ostatní ustanovení platí beze změn.Asi to zjednodušuji,ale příjde mi že by to šlo.
Dodatek stanov nestačí, na katastr dnes musíte předložit celé stanovy nově přepracované. Tak navrhněte, že odsouhlasíte stanovy pouze v tom případě, když v nich budou ponechány schvalovací kvóra podle dosavadních stanov, protože ty neodporují NOZ. Když neustoupí ani jedna strana a nové stanovy si neschválíte, budou platit dosavadní stanovy mimo donucujících ustanovení NOZ tzn., že budou platit hlasovací kvóra podle dosavadních stanov. Tento stav by mohl vydržet až do chvíle, kdy by SVJ vyzval Katastr nemovitostí. Pokud byste se ani potom nedomluvili, pak byste se museli obrátit na soud, aby rozhodl.
Hlasovací kvóra si můžete nastavit přísněji nad požadavek zákona. Pokud je ve vašem konkrétním případě kvórum >50 % „nebezpečné“ vůči menšinovým vlastníkům, je požadavek na minimální kvórum např. >75 % oprávněný.
Jakákoliv sankce vůči SVJ (např. ze strany rejstříkového soudu) jde k tíži všech členů podle spoluvlastnického podílu.
Právě o to jde.Podle našich dosavadních stanov je k odhlasování nových potřeba 3/4 a to nedá dohromady ani jedna strana.
„Jako návrh jsme dali kvóra 3/4“
To je rozumné. Kvorum >1/4 ze zákona je příliš měkké.
Mne zaujalo, že je připravovala správa nemovitostí. Žádný čas vás netlačí, abyste schválili stanovy se kterými nesouhlasíte.
Správě nemovitostí jsme si to zadali protože jsme to považovali za formalitu a nechtel se tím nikdo zabývat,až teď když se to někdo snaží využít.
Nevěděli jsme o jaké nutné změny půjde.Kvóra 3/4 v dosavadních stanovách zabraňují rozhodovat v důležitých věcech jak se hodí předsedovi-Myslím že hlasováním jen nadpoloviční většinou si chce taky zajistit do budoucna neodvolatelnost.
Tady se dozvídám novinky (od ukřivděné osoby?): Odkdy je odvolání kvórem 50% vlastníků obtížnější, než předsedu odvolat kvórem 75%?
U nás shromáždění vlastníků při skončení funkčního období zvolí tři členy výboru a ti si zvolí předsedu – vlastně si rozdělí funkce: Druhý člen výboru se stará o ekonomiku a pokladnu domu včetně styku s bankou, třetí o vše ostatní v domě. Předseda u nás svolává a vede schůze výboru, svolává a vede shromáždění vlastníků, kontroluje činnost členů výboru a je schopen zastoupit kteréhokoliv člena výboru, pokud onemocní. U elektronického bankovnictví stačí na zadávání příkazů bance jediný člen výboru – pokladník. Právo zadávat příkazy bance má i předseda, ale proč by to dělal, když má na to pokladníka? Při podpisu smluv kromě předsedy musí být podepsán ještě jeden člen výboru. Suma sumárum – předsedovi odjakživa stačilo získat jednoho ze zbývajících dvou členů výboru na své zvolení, to odpovídá kvóru 50%. Když uvážíte, že každý z členů výboru ručí svým bytem za řádný výkon funkce, tak se nedivím, že byl u nás problém zvolit nový výbor – nikdo se do práce nehrne, když roční odměna všech tří dohromady je necelých 13000 Kč za rok hrubého a je jen na výboru, jak si mezi sebou tu částku rozdělí. Jaké jsou stanovy, tak vypadá chod SVJ – to je můj názor. Revizora u nás nemáme, každý vlastník má volný přístup ke všem informacím a je klid. Práce ve výboru je u nás vlastně službou ostatním vlastníkům. Členové výboru jsou rádi, když je někdo ve službě vystřídá.
Tak to máte asi ideální stav,jenže to o čem jsem psal je úplně jinak.Byl jsem členem výboru a odešel toho tříčleného výboru a skončil jsem právě proto že jsem nemohl mít na nic vliv a proto se teď snažíme aby tomu tak nebylo při celém schromáždění SVJ.Je nás 5 členů,ale to už jsem psal.
Poslední komentáře