nová kotelna
Dobrý den, SVJ si bude zřizovat ve sklepních prostorách novou kotelnu na vytápění svého panelového domu o 36 byt.jednotkách. Kotelna bude financována z FO. Bude správné účtování 511/321, 955/648 nebo se účtuje o majetku SVJ včetně odpisů? Je nutné vést technické zhodnocení společných částí domu v podrozvahové evidenci? Děkuji moc
Dobrý den, Váš dotaz nedává smysl.
Uvádíte … bude financována z FO, což předpokládám je „FOND OPRAV“
O řádek níže máte předkontaci 955/648.
Fondy jsou účtová sk. 91. Dlouhodobá záloha (DZ) účt. sk. 95.
Použití předkontace 955/648 svědčí o čerpání DZ.
Takže je nutné jednoznačně určit, z jakých zdrojů bude financována výstavba kotelny.
Má-li Vaše SVJ opravdu fond (účtová sk. 91) v takové výši, aby mohl uhradit tuto investici, pak bude „kotelna“ (soubor movitých věcí) majetkem SVJ a v souladu s ust. § 28 ZoÚ lze tento majetek odepisovat.
Pokud jste pojem FO použila pro dlouhodobou zálohu, účtová sk. 95, pak bude „kotelna“ ve spoluvlastnictví členů SVJ a odpisy nelze u SVJ uplatnit.
Pro tvorbu ceny vyrobené tepelné energie je nutné do ní zahrnout i odpisy, avšak nebude o nich, v případě, že „kotelna“ bude pořízena z dlouhodobých záloh, účtováno, neboť nejde o majetek SVJ jako právnické osoby.
Technické zhodnocení společných částí domu bych sledoval v podrozvahové evidenci.
Použití účtu 511 je nesprávné, neboť nejde o opravu.
Předpokládám, že pořizovací cena bude vyšší jak 40 000 Kč a tudíž
půjde, jak sama uvádíte, o technické zhodnocení. Z tohoto důvodu bych
účtoval přijetí fa na TZ 31×/32×
a čerpání DZ 95×/31×. karelh
Karelh napsal: „Pokud jste pojem FO použila pro dlouhodobou zálohu, účtová sk. 95, pak bude „kotelna“ ve spoluvlastnictví členů SVJ a odpisy nelze u SVJ uplatnit.“
Toto tvrzení je nepravdivé. SVJ si může pořídit zařízení kotelny do svého vlastnictví a může uplatnit odpisy. To nemá naprosto nic společného se skutečností, že finančním zdrojem byly přijaté příspěvky na správu domu.
Dlouhodobá záloha se vybírá ke správě domu a pozemku, a ta zahrnuje i pořízení různého hmotného a nehmotného majetku do vlastnictví SVJ, ba i nemovitostí (§ 9 odst. 1 ZoVB). Opačné tvrzení nemá oporu v žádném právním předpisu.
Zařízení kotelny splní podmínku uvedenou v § 9 odst. 1 ZoVB, jestliže pořízené zařízení bude sloužit ke správě domu a pozemku. K tomu postačuje, aby SVJ mělo ve stanovách uvedeno v předmětu činnosti také „výroba a dodávka tepla pro dům“.
Kotelna se tedy bez jakéhokoliv problému může pořídit z vybraného příspěvku na správu, nebo se na ní budou čerpat prostředky ze složených záloh. Možný je jistě i další zmíněný scénář (pořízení do spoluvlastnictví vlastníků jednotek).
lake
SVJ si nemůže pořídit vlastní „kotelnu“. Může si pouze pořídit technické zařízení a umístit je do cizí místnosti – kotelny. Společné místnosti v domě patří vlastníkovi domu.
Pokud SVJ bude nejen vlastníkem, ale i provozovatelem zdroje tepla, nebude vytápět „svůj“ dům, nýbrž bude vytápět cizí dům. Je třeba neplést si správce, provozovatele a vlastníka věci.
A pochopitelně SVJ bude svůj majetek odepisovat, neboť jinak by nebylo schopno vyčíslit skutečné náklady na výrobu tepla podle cenové metodiky Energetického regulačního úřadu.
K technickému zhodnocení společných částí domu nedojde, neboť vlastník domu a vlastník technického zařízení kotelny budou dvě různé osoby. Je vyloučeno, aby pořízením majetku do vlastnictví jedné osoby-došlo ke zhodnocení majetku druhé osoby. Dojde naopak k znehodnocení společných částí domu, pokud dosavadní společná sklepní místnost bude přeměněna na kotelnu (u níž je vyloučeno jiné využití).
lake
„Je vyloučeno, aby pořízením majetku do vlastnictví jedné osoby-došlo ke zhodnocení majetku druhé osoby.“
Nejen, že je možné, aby pořízením majetku do vlastnictví jedné osoby došlo ke zhodnocení majetku druhé osoby, ale dochází k tomu zcela běžně. Stejně tak je možné a rovněž běžné, že dojde ke znehodnocení majetku.
Oceňování zjevně není Vaše parketa.
Poslední komentáře