nová elektroinstalace

Vložil Eda (bez ověření), 2. Duben 2013 - 19:19 ::

V rámci rekonstrukce elektroinstalace v bytě chceme převést stávacící ohřev teplé vody karmou na elektr. boiler a také plynový sporák vyměnit za elektrický. Povolení od dodavatele elektřiny a povolení k navýšení jističů máme. Ovšem SVJ nechce povolit zásah do rozvodné skříně ve společných prostorách domu. Má na to právo? Děkuji za odpověď. Eventuálně budu ráda,jestli má někdo podobnou zkušenost, aby poradil řešení.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Lachim Nilz (bez ověření), 2. Duben 2013 - 20:34

    Změnu způsobu vaření a přípravy TUV je nutno nejprve posoudit z hlediska rozvodů elektro dle norem podle kterých byly rozvody navrženy, zde zejména ČSN 33 2130 platná 01/1985 – 08/2011 respektive ČSN 33 2130 ed.2 platí aktuálně.

    Pokud by i ostatní vlastníci chtěli takovou změnu realizovat, může zatížení vedení překročit povolené hodnoty.

    Bez úprav hlavního domovního rozvodu, v mezním případě bez komplexní rekonstrukce elektroinstalace v domě i v bytové jednotce, nelze změnu akceptovat.

    Je třeba si uvědomit že hlavní domovní vedení (stoupačky elektro) nepatří vlastníku bytové jednotky.

    Pokud má SVJ svůj názor technicky podložen, má povinnost Váš požadavek zamítnout.

    Vložil eda (bez ověření), 2. Duben 2013 - 21:03

    A jak může SVJ zamítnout tento požadavek jen na základě prohlášení „když to nemůžou mít všichni, tak ani jeden“? Co když o to nikdy nikdo jiný nepožádá? Problém by se měl řešit až nastane a ne zamítnout něco, co zatím prosazuje jen jeden. A pak by to měl řešit distributor na základě nabídky a poptávky. Přijde mi to docela logické.

    Vložil eda (bez ověření), 2. Duben 2013 - 20:45

    Předpokládám, že Vámi uvedené normy posuzoval distributor elektřiny a na základě toho povolil navýšení stávajícího jističe. Samozřejmě v bytě je kompletně nová elektroinstalace.

    Vložil Lachim Nilz (bez ověření), 2. Duben 2013 - 21:21

    Předpokládám že distributorovi el.energie (E-on, ČEZ …) jste doložili revizní zprávu a žádost o změnu připojení a navýšení příkonu… . Normy měl vzít v úvahu projektant elektro a revizní technik kteří na rekonstrukci spolupracovali.

    Vy se ale s největší pravděpodobností připojujete na hlavní domovní vedení které je ve vlastnictví SVJ včetně domovní skříně. Uvedenou změnou by jste zasáhli do společného vlastnictví. Platí tedy stále Pokud má SVJ svůj názor technicky podložen atd..

    Možný postup

    1. vypracovat odborné posouzení změny vaření/přípra­vy TUV,
    2. pokud si plošná změna vyžádá změny v hlavním rozvodu předjednejte s ostatními vlastníky tyto úpravy zda také nemají zájem
    3. pokud budete úspěšní svolejte se zájemci o změnu shromáždění SVJ (předpokládám že Vaši žádost zamítl výbor) a hlasujte
    Vložil eda (bez ověření), 2. Duben 2013 - 21:31

    A pokud nemá tento názor technicky podložený? My jsme samozřejmě všechny potřebné podklady distributorovi předložili a za povolení zaplatili cca 5000 Kč. A co se týká elektrického rozvodu, myslela jsem, že až k elektroměru je ve vlastnictví majitele bytu a elektroměr je ve vlastnictví distributora. Děkuji za odpověď

    Vložil Viktor_SVJ, 2. Duben 2013 - 23:27

    A co se týká elektrického rozvodu, myslela jsem, že až k elektroměru je ve vlastnictví majitele bytu a elektroměr je ve vlastnictví distributora.

    Zalezi na konkretni instalaci. Zatim jsem se nesetkal s domem, ve kterem by elektromer byl v kazdem byte nebo tesne u nej. V predchozim bydlisti byly elektromery v prizemi a 2. patre, v soucasnem jsou vsechny ve sklepe. SVJ delalo rekonstrukci domovnich rozvodu. Ze sklepa od elektromeru je vedeni tazeno spolecne, v kazdem patre je pak pojistkova skrin pro kazdy byt. V ni konci spolecne vedeni, zbytek je majitele bytu.

    Kdyby melo byt vedeni az k elektromeru majitele bytu, mohl by se kdykoliv rozhodnout, ze si ho chce vymenit, a rozkopat pri tom cely barak, to by bylo silenstvi.

    Odpoved na Vas dotaz tedy bude prevazne zalezet na technickych podrobnostech. Umozni stavajici kabelaz od elektromeru k bytu vyssi prikon? Pokud ne, pujde vymenit snadno? (v panelaku by mohla, ve zdenem dome to spis nepujde).

    Vložil lake, 3. Duben 2013 - 9:38

    Odpověď vůbec nezáleží na tom, co si myslí tazatelka, ani na „technických podrobnostech“. Záleží pouze na obsahu Prohlášení vlastníka budovy. To určuje jednoznačně které části elektrického rozvodu v budově jsou společné a které jsou vlastnictvím vlastníka jednotky. Podle toho je pak třeba dále postupovat.

    Je možno například zesílit společné vedení v budově, nebo (méně vhodné řešení) si vlastník jednotky provede vlastní přívod od hlavního jističe budovy do svého bytu. Tím bude zajištěno, že jeho zvýšený příkon nebude přetěžovat stávající společný rozvod.

    lake

    Vložil Viktor_SVJ, 3. Duben 2013 - 10:49

    Záleží pouze na obsahu Prohlášení vlastníka budovy

    Neni to pravda. Urceni vlastnika rozvodu je pouze prvni nutny krok. Dalsi postup bude zalezet prave na tech technickych podrobnostech.

    Teoreticky by mohlo dojit k zajimavym kombinacim:

    1. vedeni uvnitr domu je soucasti jednotky, ale je zazdene. Pak by mel vlastnik mit moznost kdykoliv se ke svemu majetku probourat a delat si s nim, co uzna za vhodne, ale predpokladam, ze zasahy do spolecnych casti, aby se dostal ke svemu majetku, si bude muset nechat odsouhlasit a na svoje naklady vsechno uvest do puvodniho stavu
    2. vedeni uvnitr domu je spolecne a ostatni vlastnici nedaji souhlas k jeho zmenam. Kdyz si pak vlastnik bude chtit udelat vlastni privod, muze ostatni nejak donutit, aby mu to dovolili, kdyz ten vlastni privod bude muset tahnout opet skrz nejake spolecne casti domu?

    Nicmene v tomhle konkretnim pripade jde tazatelce asi o to, jestli ji muzou ostatni branit v nainstalovani silnejsiho vykonu bez technickych duvodu – tj. v situaci, kdy by stavajici vedeni vyssi prikon uneslo a tazatelka by zrejme na svoje naklady musela uhradit vymenu (nejspise spolecneho) jistice v rozvodne skrini. A SVJ ji v tom chce branit „protoze by to pak chtel kazdy“. A otazka tedy je, jestli se tomu lze nejak vyhnout.

    Pokud by to Shromazdeni zamitlo, lze si jiste stezovat u soudu. Ale jak to vubec dostat na program Shromazdeni? V jine diskusi padlo, ze cokoliv neni na pozvance, je z principu napadnutelne, – da se tedy vubec bez spoluprace vyboru vyvolat hlasovani o cemkoliv?

    Vložil eda (bez ověření), 3. Duben 2013 - 11:05

    Děkuju všem za názory. Jenom upřesňuji, že kabel pro zvýšený příkon – nevím, jestli je to správný termín – se elektroinstalační firmě podařilo protáhnout ve stávajícím „husím krku“ na společné chodbě a co se týká elektroměru, bude umístěn do stávající rozvodné skříně. Čili žádné zásahy do společných prostor. Jde jen o to, že v průběhu montáže bude nutné asi na 2 hodiny vypnout proud, což samozřejmě dáme každému vědět. Myslela jsem si, bohužel asi naivně, že vše záleží na domluvě, ale někomu jde opravdu jen o to, jak co nejvíc znepříjemnit tu krátkou dobu, co jsme na světě. Hlavně mít na všechno razítko. Ale pořád věřím, že těch rozumnějších je víc. Tak všem rekonstruujícím pevné nervy a příjemné sousedy!

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".