Nikdo nechce být předsedou SVJ - jak se tato situace řeší?

Vložil balkap, 8. Květen 2021 - 23:42 ::

Přeji dobrý den. Zvažujeme převod bytu z družstevního do osobního vlastnictví. V domě je 12byrových jednotek. Zájem o převod má více členů družstva z domu. Nikdo ovšem nemá zájem přijmout funkci předsedy. Proto bychom se chtěli dotázat na: 1.) kdo je ze zákona povinen funkci přijmout a vykonávat ji? 2.) je možno aby funkci předsedy přijmul a vykonával někdo nebo subjekt, co není členem SVJ? 3.) V případě, je – li možné aby funkci převzal a vykonával nečlen SVJ (nebo jiný subjekt), a členové SVJ tuto variantu neodsouhlasí, je nějaká zákonná povinnost, kdo by měl převzít a vykonávat funkci předsedy SVJ?

Děkujeme za info. Luděk Ballon 777 70 80 34 ballon.bal­kap@gmail.com

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr registrovaný, 11. Květen 2021 - 21:29

    Předně nezabýváte se „předsedou“, ale statutárním orgánem (výborem). K otázkám: ad 1) nikdo není povinen vykonávat funkci člena výboru ad 2) ano, funkci člena výboru může vykonávat i nečlen SVJ, ale toto výchozí nastavení být vyloučeno stanovami SVJ ad 3) stejná otázka a odpověď jako 1), tj. nikdo není povinen být členem výboru

    Vložil Platil (bez ověření), 10. Květen 2021 - 3:43

    Nic Vám nebrání zvolit předsedou SVJ družstvo. Ve správě se orientuje, dům zná.

    Vložil 456 (bez ověření), 9. Květen 2021 - 21:22

    protože asi ví, co je SVJ za paskvil. Ani nikdo z těch aktivistických „více členů družstva“ to nechce dělat. Tito exoti jenom touží po osobním vlastnictví, aniž by tušili, že nic takového v ČR neexistuje.

    Vložil ik (bez ověření), 9. Květen 2021 - 20:50

    Můžete mě vysvětlit, proč si chcete převádět byty do osobního vlastnictví a zakládat SVJ, když nejste jako vlastníci mezi sebou najít někoho, kdo bude ochoten se nechat zvolit do výboru SVJ, či být předsedou SVJ, a zajišťovat chod společenství? To opravdu můžete zůstat členy bytového družstva (kdy ten byt je také de facto váš) a mít možná jistotu, že budete dál dobře fungovat, za předpokladu, že vše dosud fungovalo dobře. Když si zvolíte cizí firmu či soukromou osobu, aby se stala vaším předsedou, tak se dobrovolně zbavíte toho, abyste věděli, jak vaše svj funguje. A že tak dopadnete, tak tomu věřte. Moje kolegyně poté, co to jejich výbor položil (protože už je nebavilo si nechat pořád nadávat) mají druhý rok jako předsedu právnickou osobu, která se tímto byznysem živí. Od té doby nikdo z domu neví, co se během roku děje s jejich financemi, dům funguje vlastním životem, jednou za rok přijde zvolený předseda a rovnou sdělí, za co se utratí peníze, protože je to potřeba opravit. A ti největší kritici na shromážděních teď čučí a zase si stěžují, že nic pořádně nefunguje. A jak moje kolegyně říká, dobře jim tak.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 10. Květen 2021 - 15:00

    Jste pouhým nájemníkem.

    Vložil Platil (bez ověření), 9. Květen 2021 - 16:15

    „Zvažujeme převod bytu z družstevního do osobního vlastnictví.“

    Dobře si to rozmyslete. Co Vás k takovému kroku vede? Jaké výhody očekáváte?

    Vložil 456 (bez ověření), 9. Květen 2021 - 12:16
    Vložil Petr, 9. Květen 2021 - 12:17
    1. „je možno aby funkci předsedy … vykonával … subjekt, co není členem SVJ?“
    2. v případě, … členové SVJ tuto variantu neodsouhlasí, je nějaká zákonná povinnost, kdo by měl převzít a vykonávat funkci předsedy SVJ?"
    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    Nejste první ani poslední, kdo toto řeší, takže hledejte zde nebo na netu

    ad a)tuto možnost byste museli mít (pokud vím) ve stanovách

    ad b)nevím, zda ještě existuje možnost, že vám bude (soudem) ustanoven správce

    viz

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    www.portalsvj.cz/…atrovnik-svj

    Soudem stanovený opatrovník SVJ

    Vložil Jaromír (bez ověření), 24. Leden 2018 – 11:09

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    www.nemovitostprofi.cz/…NGPqS2pVAd4/

    25.8.2017, Zákonné zastoupení a opatrovnictví, prokura

    Problematika zastoupení je dnes upravena v § 436 a násl. NOZ, kdy úvodní paragrafy se věnují zastoupení obecně, pak následuje smluvní zastoupení, prokura jako zvláštní druh smluvního zastoupení (nově zařazena do občanského zákoníku, dříve upravena v § 14 ObchZ) a zákonné zastoupení a opatrovnictví.

    Institut zastoupení slouží především k řešení situací, kdy osoba, ať už fyzická nebo právnická, nemůže nebo z nějakého důvodu nechce sama jednat.

    Zástupce a zastoupený

    Zastoupeným i zástupcem může být jak fyzická osoba, tak právnická osoba.

    /Mgr. Klára Svobodová, Zdroj: Verlag Dashöfer/

    Vložil Zora (bez ověření), 11. Květen 2021 - 9:27

    Soudem stanovený opatrovník nedělá nic jiného, než že svolává schůze, aby se našel někdo ochotný vykonávat funkci statutára – říkám z vlastní zkušenosti.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".