Nevyzvednutý doporučený dopis s dodejkou - je doručeno ano nebo ne?
Poslal jsem doporučený dopis s dodejkou na úřední adresu SVJ, ale nebyl vyzvednut a proto se mi vrátil zpět. Jako doklady mám podací stvrzenku a vrácený dopis s přilepenou dodejkou. Teď již vím, že jsem měl na obálku uvést „NEVRACET, VLOŽIT DO SCHRÁNKY" nebo poslat v obálce se zeleným pruhem, ale stalo se. Zajímá mě, zda i v tomto mém případu je možné považovat dopis za doručený?
Ve stanovách máme také toto:
Má se za to, že písemnost odeslaná s využitím provozovatele poštovních služeb došla členu společenství třetí pracovní den po odeslání.
Dobrý den, to je případ, který se nám taky právě stal. Tušili jsme, že bude shromáždění tak jsme napsali předsedovi SVJ ať zařadí do programu nejbližšího shromáždění bod, který jsme chtěli projednat. A stalo se to, že bod, který jsme chtěli projednat se na pozvánce neobjevil. Předseda nejspíš zamítnul. Shromáždění teprve bude, tak jsme zvědavi co nám na to řekne. Jak to zdůvodní. Dopis se nám vrátil zpět. Děkujeme za rady.
Myslím, že podstata vašeho dotazu je jiná. Nepíšete totiž, že se dopis vrátil nepřevzatý. Pro vás je spíše vhodná jiná diskuse
Já zde po zadání „doplnění programu“ (a lze zadat i jinak), našel toto:
www.portalsvj.cz/…omazdeni-svj
www.portalsvj.cz/…ovat-program
www.portalsvj.cz/…-shromazdeni
www.portalsvj.cz/…-shromazdeni
www.portalsvj.cz/…ni-vlastniku
Po tom co jsem zde dal svůj příspěvek tak mi kolega poslal SMS, že předseda na doporučený dopis napsal, že poštu nepřijímá a poslal jej zpět odesílateli. Ale děkuji za odkazy v diskuzi, vždy se budou hodit. Samozřejmě, že to byl doporučený dopis s dodejkou abych upřesnil situaci.
Na stanovách nezáleží. Vše se řídí podle NOZ:
§ 570 odst. 1/Právní jednání působí vůči nepřítomné osobě od okamžiku, kdy jí projev vůle dojde; zmaří-li vědomě druhá strana dojití, platí, že řádně došlo.
§ 573 Má se za to, že došlá zásilka odeslaná s využitím provozovatele poštovních služeb došla třetí pracovní den po odeslání, byla-li však odeslána na adresu v jiném státu, pak patnáctý pracovní den po odeslání.
Když SVJ nepřevzalo = zmařilo dojití, platí že řádně došlo třetí pracovní den.
Není to tak jednoduché. Občas se mi stává, že ve schránce najdu poštu pro někoho jiného. Pokud bylo oznámení o uložení zásilky vloženo do jiné schránky než schránky SVJ, tak SVJ „vědomě nemařilo dojití“. Potom záleží na dokazování a soudu.
Nezlobte se na mě ale pokud by soud takovýhle pochyby o fungování nejoficiálnějšího poskytovatele poštovních služeb připustil, pak by byly podací lístky od doporučenýho dopisu navěky dobrý tak akorát k utření pr*ele.
Já se nezlobím. Vycházím z vlastní zkušenosti. Doručovateté u ČP s.p. jsou často velmi nekvalitní. Po návratu z dovolené jsem našel lístek na doporučený dopis pro souseda. Byl jsem ochoten u soudu dosvědčit, že dotyčný se vědomě nebránil převzít zásilku. Různé časopisy na jméno si předáváme v domě běžně. Stížnosti u ČP s.p. či regulátora jsou k ničemu. Ale když věříte, že je to jednoznačné, tak prosím.....
Ano, může se stát, že oznámení o uložení zásilky vhodí doručovatel omylem do jiné schránky. Ale oznámení o zásilce doručuje pošta poprvé (když zásilka přijde a je připravena k vyzvednutí), ale pokud není vyzvednuta a blíží se konec úložní doby, tak pošta opět vloží oznámení o zásilce.
Ve stanovách máte: „došla členu společenství“ nikoli došla SVJ, v tom je rozdíl, ne? Položte výboru dotaz, proč nepřebírá poštu. Pošlete jim so znovu, jak uvádíte.
Máte pravdu, že je uvedeno „došla členu společenství“, ale pokud by to platilo pouze jednostranně,tak by mohlo jednat o omezování práv jednoho ze zúčastněných.
Nic znovu neposílejte. To že si dopis SVJ nevyzvedlo/nepřevzalo je jejich problém. Pokud např. u soudu budete prokazovat, že jste se něčeho dožadoval písemně, stačí že jste se pokusil jim dopis doručit a k tomu máte podací lístek. To Vám stačí i u soudu.
Pokud pán poslal doporučený dopis s dodejkou a tu správně vyplnil má k dispozici vrácený dopis s uvedením důvodu nedoručení s podpisem a razítkem pošty + datumovka. Ve věci vyplněno meritum věci nebo č. jednací a teprve toto je rozumný důkaz soudu co posílal a jak se k tomu postavil příjemce. Samotný podací lístek totiž není důkazem co bylo předmětem písemnosti.
Předpokládám, že jde o jedno z těch nešťastných SVJ, které jsou ovládány SBD.
Pozor na zavedenou praxi. Pokud SVJ 15 let koreponduje z adresy pověřeného vlastníka a členové SVJ to tiše akceptují, pokud členové SVJ 15 let korespondují na adresu pověřeného vlastníka, tak bych pro 100% jistotu, už jen proto, abych se při soudním jednání vyhnul zbytečnému protahování a teoretizování nad doručováním, poslal dopis znovu na adresu pověřeného vlastníka s tím, že sám dopis netřeba měnit, prostě ho jen vložte znovu do obálky, ale na obálku napište adresu SBD.
Jsme SVJ, které bylo založeno v roce 2016 podle NOZ. Jako správce sice máme SBD, ale nevidim důvod, proč bych měl něco posílat SBD, protože osobou zodpovědnou za zprávu domu je SVJ.
Asi jste se ještě nesoudil a nestál v soudní síni. Já ano a mluvím z praxe několika řízení :-) Překvapuje mě, že když někdo nabídne praktickou zkušenost, tak ji odmítnete jen s argumentem, že „sídlo SVJ“ je na této adrese a jen na tuto adresu budu doručovat…
Zkuste nálezy ÚS o doručení jednateli, namísto společnosti.
Vaší zkušenost neodmítám, ale zde jste doporučil, abych poslal dopis na adresu pověřeného vlastníka, ale my žádného pověřeného vlastníka nemáme.
Doporučujete, abych nevyzvednutý dopis pro SVJ zaslal na adresu správce (SBD)? Jakou radu dáte, pokud si dopis nevyzvedne ani správce (SBD)?
Jednou je tady SVJ a já jako člen SVJ svoje práva a povinnosti podle stanov uplatňuji vůči SVJ.
Aha, vy máte výbor. Záleží, o jak důležitou věc se jedná a jestli se chcete soudit. Soudce posuzuje i chování účastníků. Když uvidí, že jste jako žalobce vyvinul maximálně možné úsilí a žalovaný naopak byl pasivní, přičte jim to k tíži (záleží asi na soudci, já mám takovou zkušenost, že soudci je třeba dát všechno s mašličkou, on nic vyšetřovat nebude).
Ve vašem případě bych tedy doporučil tentýž dopis poslat na adresu trvalého bydliště předsedy výboru a také na adresu sídla správcovské firmy. S doprovodným dopisem, „vážený předsedo výboru“ a „vážená správcovská firmo“, „poslal jsem SVJ tento dopis, ale bez odezvy“ a v kopii přicvakl ten původní dopis.
U soudu pak doložíte, že jste psal na adresu sídla SVJ, předsedovi výboru i operativnímu správci.
TN., máte pravdu. Vaše rada je praktická a rozumná. Jsou tu ale i pisálci, kteří za každou cenu musí napadat příspěvky jiných, protože asi neumí číst resp. chápat přečtené. Asi si dotyčný pěstuje pochroumané ego.
Zkuste hledat také na internetu. Pošta m ána to jistě vyhlášku, tak se ptejte také tam.
Já na netu našel
http://www.nasepenize.cz/…epomuze-2422 Nepřevzetí soudní obsílky už nikomu nepomůže 20. 8. 2007 14:00 – autor: Redakce NašePeníze.cz
http://www.zbynekmlcoch.cz/…neni-resenim Pondělí, 02. únor 2009
Poslední komentáře