netopeni v zimnim obdobi
Dobry den,prosim o radu,bydlime v pronajmu bytu 3+1,ostatni jsou majitele.Mame v dome plynovy kotel ktery vyhriva vsechny byty a po ukonceni topne sezony prijde vyuctovani ktere se rozpocita na pocet bytu,jelikoz jsou vsechny rozmerove stejne.Problem ktery resime je ten ze se netopi kdyz je zima.Vcera v noci bylo –15 a v dome se netopi,topeni se zapina rano od 6 do prumerne 11hod pak odpoledne do 20hod a v noci vubec,bez ohledu na venkovni teplotu.Je mozne se neak branit?Je neaka vyhlaska?dekuji za odpoved
Máte v domě kotel s automatickou regulací? Podle toho co píšete to vypadá, že automatický režim máte a že je nastavený tak, jak uvádíte. U kotlů s automatickou regulací je to otázka nastavení režimu vytápění. Obraťte se na osobu, která na kotelnu dohlíží. Ta bude mít informace, proč je nastavený režim, který uvádíte. Nezapoměli to přestavit?
Co o topení praví Vaše nájemní smlouva? Řešit to musíte s majitelem, případně se přestěhovat.
Nesmysl, Jandusi. Vytápění neřeší nájemní smlouva. Teploty v místnostech řeší celostátně platná vyhláška č. 194/2007 Sb., kterou se stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody.
Možnost přerušit vytápění v době mezi 22:00 a 6:00 je pouze při dodržení podmínek daných v ustanovení § 2 odst. 9 vyhlášky. Přerušení vytápění je přípustné pouze do té míry, aby teplota vnitřních povrchů stěn a jejich komponent (okna) neklesla v době přerušení pod teplotu rosného bodu. Doba snížení či přerušení vytápění závisí na tzv. tepelné setrvačnosti budovy.
Tazatel se tedy může domáhat dodržení minimálních zákonných teplot a dodržení parametrů nočního útlumu. Za dodržení ukazeatelů vytápění odpovídá pronajímatel. Obsah nájemní smlouvy s tím nijak nesouvisí.
lake
„…Teploty v místnostech řeší celostátně platná vyhláška …“
- jj. Vyhlášek tu máme všude hafo.
- Kongtrolní otázka: kdo tu Vyhlášku 194/2007 podle „zkontroluje“ a případně zesankcionuje když žádná sankční ustanovení nemá? Podle mne je bezzubá.
Neználek
NeznáIek napsal: „Podle mne je [vyhláška] bezzubá.“
Samozřejmě že se mýlíte. Vyhlášky, jak možná neračte vědět, jsou podzákonnými normami a mohou stanovit povinnosti na základě zákonného zmocnění obsaženého v zákoně. Je to tedy zákon, nikoliv vyhláška, kdo danou povinnost ukládá. Doporučuji k přečtení příslušnou pasáž zákona, k jehož provedení byla vyhláška vydána.
To je taková právní abeceda. Doporučuji ke čtení také Ústavu (čl. 2 odst. 4) a Listinu základních práv a svobod (čl. 2 odst. 3).
lake
„…NeznáIek napsal… …Samozřejmě že se mýlíte…“
- samozřejmě, jak jinak. Moje chyba: použil jsem zde „personalizovaného hodnocení“(=vyjádření názoru). Proto odpověď nebyla na otázku KDO vyhlášku zkontroluje – i když právě to je odpověď pro toho konečného spotřebitele (=tazatele) na jeho otázku „…Je mozne se neak branit?…“ – ale jak ten Neználek nezná právní souvislosti. Jen jak rejt.
- ano, existují sankce (§12a/6/a zák. 406/2000), jenže „bezzubost“ není jen v tom, zda je někde psáno že se to musí „nějak“, a proč se to nesmí „jinak“ a jaká je odměna za „jinak“ – ale musíte najít někoho kdo vymůže dodržování jak vyhlášek tak zákona
- zastáncům škvořích-filipik bych navrhnul aby místo problémů hledali řešení – např. uvádět jak konkrétně postupovat (nikoli tak, jak zde v minulosti opakovaně vychytrale radil nějaký IQ-77 a to obracet se na advokáta za 10.000)
„…Problem ktery resime je ten ze se netopi kdyz je zima…“
- tazateli „ostbull“ doporučil bych nejprve prozkoumat zda je prováděný způsob vytápění v souladu s Vyhláškou 194/2007. bez uvedení zda v něčem spatřujete objektivně chybu se musíte začíst hlouběji na tomto Portálu
Neználek
V nasi najemni smlouve se o topeni nepise vubec nic,kdyz jsme se nastehovali bylo nam receno ze se topi na 23st,v realu je to sotva 21,coz pprez den je v pohhode ale vecer kdyz teplota klesne na –15 a netopi se celou noc,ja v byte 2lete dite a do konce roku se mi ma narodit druhe je skutecne k nasr.Duchodci se mezi sebou dohodli ze si vecer k televizi vezmou deky a my jsme sami proti 16ti bytum.Co znamena teppelna setrvacnost budovy?,nebo rosny bod?Jsou to neaka konkretni cisla?
Tepelnou setrvačnost (správněji tepelnou stabilitu) vypočetl projektant budovy. Je to schopnost zdiva udržet teplo i po vypnutí vytápění. Pokles smí být nanejvýš 3°C. Podle toho se stanoví maximální délka přerušení vytápění. Psal jsem o tom např. zde: http://www.portalsvj.cz/…vubec-platna#….
Rosný bod má spojitost se srážením vzdušné vlhkosti na stěně nebo na skle. Povrchové teploty by vám musel vypočíst a změřit odborník. Nemá cenu zacházet do podrobností, sama nic z toho nezměříte. Můžete se pouze obrátit na specialistu.
Jediné co si můžete zkontrolovat svépomocí, je teplota vzduchu podle vyhlášky a její pokles v průběhu přerušení vytápění. Jak a kdy se měří je ve vyhlášce popsáno.
lake
Poslední komentáře