Nesrozumitelné a neprůkazné zápisy

Vložil Laik (bez ověření), 21. Červenec 2015 - 15:19 ::

Teprve 2 roky se zabývám v podniku účetnictvím takže těch praktických zkušeností mám málo. Podle vyjádření účetnictví je věda. Snažím se proto získat co nejvíce zkušeností. Jsem členem menšího SVJ a účetnictví nám vede pověřený správce stejně tak i několika dalším SVJ. Mám pouze několik málo dotazů. Je pověřený správce SVJ povinen při roční závěrce použít účty 961 a účet 962? Použití těchto účtů zaručují přesnou návaznost konečných stavů účtů jako počáteční stav v novém účetním období.Tato praxe není u SVJ uplatňována.

Pokud jsem měl možnost si ověřit v našem podniku, tak celý převod koneč- ných stavů do nového účetního období je plně automatizován.

Při závěrce se ovšem nejedná pouze o účty HK, ale současně je automaticky zpracován převod údajů z neúčetních sestav (navazují přímo na účetnictví) jako je např. saldokonto dodavatelů či odběratelů a to pouze údaje o nevyrovnaných pohledávkách či závazcích. Stejný způsob je uplat- ňován u mnoha dalších neúčetních sestav vycházejících z účetních zápisů.

Bohužel náš správce takto nepostupuje.Do HK zapisuje všechny účetní operace položkově a přitom používá i zápisy do účetního deníku takže velká většina všech zápisů je duplicitní. Nejhorší v účetním deníku je to,že převážná část účetních zápisů nemá uvedený protiúčet takže jakákoliv kontrola správ- né souvztažnosti účetních zápisů je značně komplikovaná, ne-li zcela nemož- ná. Způsob zpracování účetního deníku neumožňuje převzít obraty jednotli-vých účtů do HK protože obraty účtů jsou rozdílné v porovnání s HK.

Nepovažuji za nutné pokračovat o dalších nepřesnostech účetního zpracování protože když se o nápravu nepostará výbor, tak moje snaha je zcela zbytečná. Výbor SVJ a ani žádný z členů SVJ nemá nějaké zkušenosti z oboru účetnictví. Pak jako jediné východisko je předat kontrolu celého účetnictví odbornému pracovníku. Kdo však tyto vícenáklady bude hradit nevím. Laik

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil AsiTak, 21. Červenec 2015 - 23:31

    1. otevírání a uzavírání účetních knih je upraveno ČSÚ č. 402 Otevírání a uzavírání účetních knih a účetní závěrka. Účty knih se otevírají a uzavírají účetními zápisy kde se používají citované účty. O použití ČSÚ můžeme přečíst „Nejde o právní normy, které musí být bezpodmínečně respektovány. Podle § 36 zákona o účetnictví se použití standardů účetními jednotkami považuje za plnění ustanovení o účetních metodách podle zákona.“ časopis Účetnictví únor/2002, Klainová Naděžda, Ing. Budeme od 1.1.2004 účtovat, nebo evidovat?
    2. další „nedostatky “ je projevem rozdílů mezi zpracováním účetnictví ručně do účetních knih a aplikačním programem počítače. Při ručním zpracování účetnictví záznamy do každé účetní knihy zapisujeme zvlášť. Při počítačovém zpracování data záznamu o účetním případu se pořizuje pouze jednou a veškeré výstupy se shodným obsahem nějaké účetní knihy se zpracovává z tohoto datového zdroje operací výběrů, tříděním a součtováním. Pokud je ověřeno, že pořízena data všech účetních případů jsou kompletní a jsou bezchybná, budou i veškeré výstupy z těchto dat v pořádku.
    Jsem toho názoru, že i saldokonto je třeba považovat za účetní evidenci, zejména když tato evidence vychází z pořízených účetních dat. V počítači nemáme žádnou účetní knihu deník, hlavní kniha, …ale máme datovou základnu aplikace účetnictví a z toho programem lze zpracovat výstupní sestavy takto pojmenované. Počítač též neumí „zaúčtovat“ předávat/převézt z jedné účetní knihy něco do jiné účetní knihy – to jsou činnosti které vykonává pouze člověk při ručním vedení účetnictví. Aplikační programy pro účetnictví jsou značně rozdílně koncipované, podle toho jakou technologii ručního zpracování napodobují. Proto jsou programy neporovnatelné a to, že v jedné aplikaci je něco, co v jiné není ještě nemusí být projevem nedostatku. Např. účetní deník může ale nemůsí obsahovat data účtovacího předpisu. Faktem je, že starší aplikace saldokontní evidenci obvykle vede odděleně od ostatní účetní evidence a pouze agregáty změny stavů účtů převádí do hlavní knihy. Převažující účetní výstupy pak vytváří z těchto agregovaných zdrojů, což je ovšem pro sledování ekonomiky SVJ nepostačující, neboť je třeba sledovat zejména saldokonto (kdo co má platit a neplatí). Je to pozůstalost minulosti, kdy nedostatek výpočetní mohutnosti (diskových kapacit a rychlost procesorů) nedovolil zpracovávat datovou základnu účetní agendy v jedné integrované agendě. Takový software již je potřeba inovovat a nahradit moderní aplikací.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".