Nesouhlas jednoho vlastníka s úvěrem

Vložil Anonymous, 28. Listopad 2010 - 15:15 ::

Dobrý den. Prosím o radu,jak postupovat v případě,že jeden vlatník odmítá podepsat smlouvu o úvěru.Jsme SVJ o 22byt.jednotek.Na jaře jsme si odsouhlasili zateplování a lodžie.Máme vypracovanou projektovou dokumentaci,kterou je potřeba uhradit.Jeden vlastník si to rozmyslel a nechce podepsat smlouvu o úvěru,prý si nějaké procenta mám narvat někam,že nic nepodepíše.Nedá se s ním komunikovat.Mám z toho nervy na pochodu,protože teď se nehneme z místa.Ostatní majitelé samozřejmě za něho nic platit nechtějí a taky odmítají zaplatit projektovou dokumentaci s tím,že oni se všem souhlasí,ať si to zaplatí sám,když veškerou práci ničí.Dá se nějak proti tomu bránit? Můžeme ho jako Společenství zažalovat a třeba i pohrozit,že po něm budeme chtít uhradit veškeré náklady,které dosud byly k celé akci vynaloženy?Děkuji všem za radu a za odpovědi.S poz­dravem Andrea

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Vosobně, 29. Listopad 2010 - 10:24

    Podle odst.4 §11 ZoVB je o uzavření smlouvy o zástavním právu k jednotkám zapotřebí tříčtvrtinové většiny přítomných hlasů. Není ovšem ještě poté třeba souhlas každého vlastníka na základě odst.2 §9? §9 odst.2) Se souhlasem vlastníka jednotky je společenství oprávněno sjednat smlouvu o zástavním právu k jednotce včetně příslušných spoluvlastnických podílů na společných částech domu, a to k zajištění pohledávek vyplývajících z úvěru poskytnutého na náklady spojené se správou domu. Vlastníci jednotek ručí až do výše ceny jednotky za závazky vyplývající z této smlouvy. Druhá poznámka. Nedochází při výměně lodžií za balkóny vzhledem k jiným rozměrům podlahové plochy starých balkónů a nových lodžií ke změně velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu? V tom případě by dle odst.5 §11 ZoVB byl potřebný souhlas všech vlastníků.

    Vložil lake, 29. Listopad 2010 - 11:47

    Pane Vosobně,
    Vy tazatelku nějak pletete. Vždyť si ještě nestihla přečíst ZoVB. Přečtěte si jej též, alespoň do § 16.

    Za prvé: v této diskusi nikdo nehovoří o zástavním právu k jednotkám. Tato možnost (i když je obsažena v ZoVB) se prakticky nevyužívá.

    Za druhé: Nikdo zde nepsal o "výměně lodžií za balkony", jen Vy. I kdyby některý dům přikročil k takové stavební úpravě, nebude to mít žádný vliv na spoluvlastnické podíly. Podlahová plocha balkonů a lodžií totiž z hlediska ZoVB neexistuje - nejedná se o místnosti, viz § 2 písm. (i) ZoVB.

    lake

    Vložil lake, 28. Listopad 2010 - 15:59

    Andreo,
    neuvedla jste, proč považujete za nutné, aby smlouvu o úvěru podepsali všichni vlastníci jednotek. Úvěr si tedy berou spoluvlastníci? Proč si úvěr nevezme SVJ? Právní úkony za SVJ činí (a tedy i podepisuje smlouvy) předseda a jeden člen výboru, nebo pověřený vlastník.

    lake

    Vložil Anonymous, 28. Listopad 2010 - 17:04

    Omlouvám se,jestli jsem špatně formulovala můj dotaz.My si budeme brát úvěr na SVJ od České spořitelny,u které máme účet.Ta požaduje souhlas všech majitelů jednotek,zápisy ze schůze atd.Jeden vlastník ale odmítá podepsat tuto smlouvu o úvěru a tím i úvěr splácet.Snad jsem to teď napsala srozumitelněji­.Děkuji ještě jednou za odpovědi.A.

    Vložil Anonymousssss (bez ověření), 29. Listopad 2010 - 8:57

    Nemusíte se omlouvat, ale máte ve Společenství dost velký chaos. A stále jste neřekla z jakého důvodu vlastník nechce podepsat" údajné nesrovnalosti ve vedení správy cizího majetku "

    Vložil lake, 28. Listopad 2010 - 18:54

    Jednoduchá rada: obraťte se tedy na jinou banku. Málokterá chce podpisy ode všech, pokud má SVJ "zdravé" finance a nemá vysoké procento pohledávek po lhůtě splatnosti.

    Píšete, že "vlastník odmítá úvěr splácet", což je ale nesmysl. Poskytnutý úvěr splácí SVJ - právnická osoba. Povinností vlastníka je přispívat zálohově na správu domu, bez ohledu zda něco o úvěru podepsal či ne.

    Zdá se, že ve vašem SVJ máte jakýsi nepořádek: píšete, že vlastníci jednotek "... odmítají zaplatit projektovou dokumentaci". Tomu nerozumím: vlastníci jednotek už nemají právo cokoliv odmítat, zvláště pokud projekt byl objednán a převzat. Statutární orgán SVJ je povinen uhradit cenu díla, pokud na něm nenalezl a nereklamoval nedostatky. Vlastníků jednotek se v této fázi už nikdo na nic neptá.

    lake

    Vložil Anonymous, 28. Listopad 2010 - 19:54

    Pane Lake,já se asi neumím dostatečně psaním vyjádřit.Vy jste to formuloval přesně.Teď se totiž doufám dostanu k mému problému. Tím,že budeme splácet úvěr,musí se navýšit záloha na správu domu a v tom je ten problém.Částka vlastníka se musí zvednout asi o 500Kč a tuto vyšší částku už ten jeden vlastník nechce platit.Trvá na tom,že bude platit jenom to,co platí nyní,že ani o korunu nezaplatí víc. Dá se proti tomuto něco dělat?Můžeme se jako SVJ nějak bránit?Ještě jednou se omlouvám za nedostatečné vyjádření mého problému a děkuji předem za radu.Andrea

    Vložil Šárka1 (bez ověření), 28. Listopad 2010 - 20:44

    Paní Andreo, ke zvýšení záloh na správu nepotřebujete 100% souhlas vlastníků a není tedy třeba, aby vám ten jeden nesouhlasící něco podepisoval. Jak už Vám poradil lake, obraťte se na jinou banku nebo možná bude stačit, když o se o tomto záměru zmíníte v pobočce stávající banky (třeba rychle změní názor).

    Co se týká toho jednoho nesouhlasícího člena Vašeho SVJ, doporučte mu k prostudování zákon o vlastnictví bytů (72/1994 Sb.) a vysvětlete mu, že by o svůj byt taky mohl nakonec přijít, pokud nebude plnit své povinnosti a platit příspěvek na správu v takové výši, jakou jste si určili či určíte usnesením shromáždění vlastníků.

    Tolik k přípravě rekonstrukce a uhrazení projektové dokumentace.

    Před realizací rekonstrukce samotné si však přečtěte své vlastní stanovy a podívejte se, kolik procent potřebujete ke schválení. Podle zákona „postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek“.

    Je však možné, že Vaše stanovy obsahují požadavek na 100% souhlas, jak tomu bývalo původně. V takovém případě nejdříve v řádném termínu a předepsaným způsobem svolejte shromáždění, v pozvánce uveďte změnu stanov (zkontrolujte si také, zda vaše současné stanovy nevyžadují přítomnost notáře) a změňte své stanovy tak, aby vám v souladu se zákonem stačil souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek. Pak můžete rekonstruobvat.

    Šárka

    Vložil Petr, 30. Listopad 2010 - 10:39

    Tazatelka Andrea klade otázky na které jí pomohou skutečně odpovědět stanovy. Nechť se zeptá Spořitelny, proč chce souhlas všech vlastníků. Úvěr je možno čerpat i u jiného finančního domu, jak bylo uvedeno. Také jsou zde vlákna na téma, zda si úvěr bere společenství nebo vlastníci. Viz povzdech jednoho kupce, že nevěděl o podílu na úvěru u koupeného bytu, protože to nebylo uvedeno v katastru.

    Vložil Anonymous, 28. Listopad 2010 - 15:52

    Nepíšete, proč by vlastník měl podepisovat jakousi smlouvu.

    Vložil Anonymou (bez ověření), 28. Listopad 2010 - 16:18

    Sice vařím z vodu díky nejasnému dotazu, ale pokud byl překročen „limit“ který bývá cca 200 tisíc/byt tak často banka chce podepsat záruku/zástavu od každého vlastníka. Tím víceméně banka vynutí 100% souhlas. Nestává se to ale často, protože úvěr se typicky do daného limitu většinou vejde. Pak opravdu podepisuje pouze výbor.

    Předseda

    Vložil Anonymous, 28. Listopad 2010 - 15:54

    Pokud je to úvěrová smlouva vlastníka, pak se nejedná o věc společenství.

    Pokud je to úvěrová smlouva společenství, pak za společenství podepisuje statutární orgán.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".