Neplatiči a možnost omezení spotřeby teplé vody
Zdravim,
nezkoušeli jste někdo vyzvat dlouhodobě neplatící vlastníky (7 let ani Kč na služby ani do FO) ke snížení spotřeby teplé vody (ročně 80 m3 na 3 člennou rodinu)?
Má na to Shromáždění vlastníků právo? (Vlastníci jednomyslně souhlasí)
Jak řeší Vaše SVJ takovýto druh „parazitů“? Díky za radu a zkušenosti
„ročně 80 m3 na 3 člennou rodinu“
Ročně 80 m3 na 3 osoby je obvyklá spotřeba v civilizované části Evropy.
V Kalifornii a na Floridě je spotřeba vody několikanásobně vyšší (lake jistě potvrdí).
Patrně se myjete na pracovišti, to je poměrně obvyklý důvod nížší spotřeby vody.
Tak to jsme asi barák prasátek. Průměrná spotřeba teplé vody za rok je kolem 30 m3 na 3-člennou rodinu.
pokud jste je nezažalovali, tak se asi mýlíte – dluží Vám maximálně za 3 roky, zbytek je promlčený. Ale můžete zkusit zažalovat výbor za to že nevymáhal.
Pokud 7 let neplatí, tak si myslím že Vaši výzvu budou brát skutečně vážně :-)
žalovaní jsou, menšinoví jsou, ale po 7 letech se bojí jen toho, že je od teplé vody odpojíme
což neuděláme, protože to udělalo SVJ poblíž a končilo to zničením aut na celém parkovišti… no comment
spíš mne zajímá, jestli by jim nešlo nějak právně pohrozit, aby alespoň odebírali normálně a ne celé příbuzenstvo → měl jsem na mysli nějaký přestupek, že úmyslně odebírají v množství, které nemůžou zaplatit …
Pan Jaroslav nepřesně píše o promlčení.
U záloh na správu domu nemuselo k promlčení dojít. Platba záloh není totéž co úhrada peněžitého dluhu. Naopak platí, u záloh na správu domu, které nebyly dosud použity na schválený účel, k žádnému promlčení ani NEMOHLO dojít. Nezačala totiž běžet promlčecí lhůta.
Stále zde opakuji, že záloha nerovná se příspěvek.
Pamatujte, že promlčení může nastat jedině při prodlení s úhradou peněžitého dluhu. Nezaplacením zálohy (což je závdavek, částka skládaná předem) nevzniká nikomu žádný dluh. Neplatiči mají pouze na svých zálohách složeno méně. Mohou být kdykoliv požádáni o splnění své povinnosti a o doplnění částky záloh na úroveň shodnou s ostatními vlastníky jednotek.
lake
Napište jasně, zda může či nemůže být platba záloh (které dosud nebyly použity na schválený účel) soudně vymáhána. Dluh nevznikl, jak píšete.
Jako další řešení se nabízí vyplatit ostatním vlastníkům jimi složené zálohy tak, aby se zálohy srovnaly na úroveň toho, kdo složil nejméně.
Pane Žibřide,
vymáhat je samozřejmě možno splnění jakéhokoliv závazku (kromě
závazků ze sázek). To je všeobecně známo. Jestliže se zavážete, že
zoologické zahradě ve Dvoře Králové dodáte dva hrošíky liberijské a
jednu krajtu tygrovitou, může ZOO splnění tohoto závazku samozřejmě
vymáhat. Také úhradu záloh na správu nebo na služby je možno vymáhat,
jestliže ovšem takový závazek vznikl.
Upozorňuji, že seznam poskytovaných služeb a povinnost hradit na ně zálohy musí být uvedeny:
- ve stanovách SVJ, které mají platnost příkazní smlouvy (zejména viz § 728 ObčZ), nebo
- v usnesení shromáždění podle § 11 odst. 4 ZoVB, nebo
- ve dvoustranné soukromoprávní smlouvě mezi poskytovatelem služby a jejím příjemcem.
Od 1. ledna 2014 bude platit zákon o službách spojených s užíváním bytů a otázka záloh je řešena v něm.
lake
Pane lake,
děkuji, odpověděl jste částečně, ohledně záloh na služby (přičemž jste nepřihlédl k tomu, že člen SVJ se typicky nezavázal hradit zálohy na služby).
Jak je to se zálohami na správu (dosud nespotřebovanými na schválený účel)?
Pokud jde o zálohy na správu, povinnost k jejich úhradě je dána zákonem, viz § 15 odst. 2 ZoVB. Výše a určení záloh musí ovšem splňovat všechny zákonné podmínky, zejména musí jít o náklady, které bude nutné vynaložit v budoucnu na správu, provoz a opravy společných částí domu.
- Nelze tedy vybírat zálohy bez důvodu na neznámé účely.
- Nelze vybírat „zálohy“ na náklady, které už byly vynaloženy (např. opravy či zateplení)
- Nelze vybírat zálohy na účely nikoliv nutné.
Docela by mne zajímalo, zda předpisy záloh v SVJ tazatele splňují tyto podmínky.
Jen na okraj poznamenávám, že nový Občanský zákoník již neobsahuje žádné ustanovení o povinné platbě záloh na správu domu.
lake
Docela by mě zajímalo kdo určí „nutný účel“. A opět jsme u těch kachliček. Když se 90% lidí v domě shodne že chce nové kachličky do přízemí, nelze na toto vybírat zálohy? No ještě že nežijeme v teoretickém lake-SVJ které naštěstí svět neviděl a doufám nikdy neuvidí.
Předseda
„…Nelze vybírat „zálohy“ na náklady, které už byly vynaloženy…“
U nás Shromáždění usneslo, že se „zateplí“ a že se zateplení uhradí úvěrem „na SVJ“. I spočetla se poměrná část pro úhradu úvěru na m2 a o ten se zvýšila záloha vybíraná dle §15/2. Nemáme žádné separátní smlouvy mezi vlastníky a SVJ. Tak to je tedy podle Vás chybně, protože od chvíle zaplacení faktury dodavateli zateplení je náklad vynaložen a tedy jej nelze vybírat dle §15/2.
není fakticky jedno jak to je? – vlastník platí zálohu neurčeně tj. součtem mu to vyjde třeba na 6000 (služby+správa+alikvótně zvýšená o částku na úvěr) a u Vás zřejmě (služby+správa+alikvótní příspěvky na úvěr) a učetní to pak zaúčtuje. Možná to neříkám jasně ale prostě pokud se teď já u nás rozhodnu, že nebudu platit třeba ten úvěr (namísto 6000 budu posílat jen 4000) tak SVJ bude po mně vymáhat neplacení odsouhlasené výše záloh dle §15/2 – u soudu uspěje a já prohraju, že?.
Co mám tedy uvést – že to není náklad nutný (bod-3) nebo, že již vynaložené náklady nelze předepisovat do záloh (bod-2) ?
To je váš problém. Jak jste si to nastavili tak to máte. Lake jenom upozorňuje myslící vlastníky na to, aby se nenechali tahat ne cezené nudli a neplatili dluhy, které nejsou jejich. Domnívám se, že to nikomu nevnucuje. Volba je svobodná.
díky, sem rád že se našel alespoň někdo kdo ví že já „nemyslím“ protože jsem si to přece „nastavil“ jen tak z prčy. Jo „Anonymuss277“ než jsem se stal vlastníkem bejval sem nájemníkem a tedy truhlíkem, chtěl jsem jen brát a o nic se nestarat. A tak mám co jsem chtěl, že?
Když nerozumíte psanému textu tak s Vašimi „radami pro pitomce“ se odkulte jinam. Rozumíte?
Poslední komentáře