Neplatič v SVJ
Dobrý den, jsem členem výboru SVJ a máme problém s neplatičem. Když zemřela majitelka bytu, byl byt bez dluhu, ovšem nyní tam žije její dcera s manželem a ti si platí pouze odpojitelné zdroje – plyn a elektřinu. Vodu, topení, fond oprav a služby neplatí. Stále probíhá dědické řízení, které se týká i zmíněného bytu a bylo nám notářkou řečeno, že dluh můžeme vymáhat až po jeho ukončení. To mi ovšem připadá zvláštní, když dluh nezpůsobila majitelka, ale její dcera (dědiců je více) a bojíme se, že na splacení „našeho dluhu“ nikdy nedojde. Dluh je nyní cca 50 000,– Kč a dle našich informací jsou manželé celkem zadluženi částkou zhruba desetinásobnou u různých institucí. Můžete nám poradit, prosím? Má skutečně notářka pravdu? Pokud ano, jakou máme jistotu, že se někdy splacení dluhu dočkáme? Existuje nějaký jiný postup? Předem velice děkuji za radu.
Byt nemůže mít dluhy. Jak by k nim přišel. Má váš baťoh taky dluhy, nemá. Dluhy můžete vymáhat od toho, kdo zdědí byt, tedy od majitele bytu, ne od bytu.
Vymahat v kazdempripade platby za sluzby, podobne jako by se jednalo o pronajem od SVJ??
Netusim zda je to mozne, ale pro ne?
„Proc nevymahat od v byte bydliciho?“
Paní Arveno,
bydlící obecně není vlastník bytu. Děkuji, že už píšete s diakritikou.
protože dědictví může probíhat dlouho, a do skončení je vlastníkem zemřelá, a pokud se notářka brání platit náklady bytu do skončení dědictví. Zkusil bych podat platební rozkaz na zemřelou s doručení (zastupováním) na notářku. Dluh se neztratí a stane se součástí dědictví. Pokud má potenciální majitelka spousty dluhů a zdědí byt, tak na ni naskočí exekutoře ihned po skončení dědictví a musíte mít v tom okamžiku zažalováno aby na Vás něco zbylo.
Děkuji za info, už jsme nechali dluh zařadit do dědického řízení a nyní „jsme ve frontě“. Čekáme tedy na ukončení.
Na zemřelou nelze podat platební rozkaz. Notářka není zástupce zemřelé a to ani ze zákona. Dotaz je poněkud nejasný v části bydlení dcery s manželem. Vzhledem k tomu, že byt nebyl notářkou zapečetěn dovozuji, že dcera tam bydlela už za života zemřelé a má nějaký právní titul k užívání bytu. Tudíž je třeba napřed zkoumat právní titul k užívání bytu jakého je charakteru a jaké povinnosti z něho vyplývají v části plateb za odebrané služby a komu se mají skládat k rukám. Od toho se odvíjí pak další.
Děkuji moc. Dcera má a měla v bytě trvalé bydliště ještě před smrtí matky. Byt ale s největší pravděpodobností nezdědí. Už podruhé se proti závěti odvolala, ale zatím to pro ni nevypadá dobře. Byt by měly zdědit její dvě dcery a přestože jsem jim dala na sebe kontakt, abych se s nimi mohla domluvit, ani jedna se neozvala. Ve stanovách máme sice uvedeno, že poplatky za užívání bytu je povinen hradit člen společenství, ale zároveň je v nich uveden také bod „h) zajistit dodržování pravidel pro správu domu a pro užívání společných částí, jakož i plnění výše uvedených povinností osobami, jimž umožnil vstup do domu nebo bytu“.
Pokud tam má dcera pouze trvalé bydliště, tak to je jen úřední formalita kvůli evidenci, která nezakládá právo byt užívat (bydlet v něm), pokud nemá nájemní, podnájemní smlouvu nebo jiný právní důvod (spoluvlastnictví..). Tudíž dcera byt užívá protiprávně. Totiž je otázka za tohoto stavu, kdy SVJ se nezajímalo nejpozději po prvním nezaplacení co je příčinou, ví že tam někdo bydlí, kdo není členem SVJ, nevyžádalo si od bydlících předložení „papíru jestli tam můžou bydlet“, ví že mají dluhy vůči SVJ, tak prakticky SVJ dobrovolně jim poskytuje služby, na které nemají nárok. Také notářka pochybila, že SVJ neobeslala jak to se sepsaným bytem vypadá, resp. sepsaný majetek nezajistila pečetí do skončení dědického řízení, nesepsaly se stavy měřidel… Jestli je to tak, tak těžko prokážete, kolik dcera vlastně čeho spotřebovala pro vyčíslení škody, bydlí tam bez právního důvodu, ani není členem SVJ, takže stanovy se jí netýkají, matka jí sice umožnila tam bydlet, ale dnem smrti přestala být členkou SVJ jednak a druhak už nezajistí dodržení stanov. Tedy dle dostupných informací to vypadá tak, že Černého Petra z účastníků dcera, SVJ, notářka, mají statutáři v podobě porušování povinností při správě cizího majetku ve výši škody zatím 50 000,–Kč. Dcera jistě v dobré víře užívá byt a neplatí, protože není ničí smluvní strana a nic si ze služeb neobjednala a které užívá, tj. plyn, elektrika tak ty si platí (ač pochybuji, že elektroměr a plynoměr má přepsané na sebe), notářka kdoví z jakého důvodu nedělala co měla a nepochybně se z toho vykroutí, dluh na spotřebovaných službách není dluhem zůstavitele, tak nepůjde do dědického řízení…neřku-li, že to ani nemá charakter dluhu, ale škody způsobené vinou SVJ…jestli nakonec statutáři to nezaplatí ze své kapsy, aby nepadli prokurátorovi pod kosu. Nepropadejte panice, nejsou úplné a podrobné informace, ale myslím, že je na čase popadnout všechny dostupné listiny a ze své soukromé kapsy prokrmit schopného právníka za konzultaci.
To je podle me nesmysl, dcera je neopomenutelny dedic a ma tam trvale bydliste, tudiz lze duvodne predpokladat, ze byt zdedi a nelze ji vystehovat, ostatne k cemu by to bylo proSVJ dobre ji vystehovat?
Ja bych na uzivatele bytu se svedkem zazvonil a predal jim rozpis, co po nich chci zaplatit do 3 dnu a z jakeho duvodu.
Lze duvodne predpokladat, ze nema ani predpis plateb, vyuctovani a nevi co a kam ma platit, na to se vzdy muze vymluvit a prokazete opak u soudu?
Pri te prilezitosti bych ji sdelil, ze pokud do 3 dnu dluh vyrovna, nebudu za SVJ kontaktovat notare s pohledavkou a dotazem, zda byt uziva dcera a jeji muz opravnene a kdo uhradi cerpane sluzby…
Ja se domnivam, ze cerpane sluzby uhradi dedic, alespon 3 ze 3 realitnich makleru (ja vim ze niceho nevedi) mi rekly, ze dluhy prechazeji, ja doplnim, ze jen pokud neni dohodnuto jinak.
- ale ne moc. Jako statutární zástupci máme pojistku. Máte pravdu, právník bude v tomto případě nutný. Je to totiž složitější, než se zdá. Zajímali jsem se od počátku. Několikrát jsme je doporučeně obesílali, měsíc co měsíc jsem tam zvonila. Dokonce byl vystaven splátkový kalendář, který si vyžádali a pak ho převážně ignorovali. Nevím, jak se to podařilo, ale plynoměr a elektroměr má na sebe napsán dceřin manžel. Dokonce si pro sebe nechal od manželky podpsat plnou moc na veškeré úkony (vyjma dědického řízení). Navíc z něj jde opravdu strach – už „seděl“ za pokus o vraždu. Myslíte, že by je tudíž měla právo vykázat policie?
V takovém případě jste se vyvinili ze způsobené škody. Akorát se dotažte notářky PÍSEMNĚ S DORUČENKOU , zda ti dva byt, který je v dědickém řízení a má být zajištěn pečetí, užívají oprávněně a na základě jakého právního titulu. To je ta červená nit, která se táhne dotazem a ta rozhodne o dalším postupu, až bude jistota o jejich ne/zákonném užívání bytu. Jestli nemají, tak je musí notářka nechat vykvindovat policií a byt zapečetit. Pak můžete vzniklou škodu vymáhat po notářce za nesprávný úřední postup a nebude muset okolo nich chodit oklikou, že jste na ně poštvali policii.
Poslední komentáře