Nefunkční výbor SVJ a co dál?

Vložil radekhampl, 2. Červenec 2012 - 9:48 ::

Dobrý den, co je třeba učinit pro to, aby byl nefunkční výbor SVJ odvolán (to více méně vím) a dále aby bylo možné pověřit výkon práv a povinností výboru jinou (například právnickou) osobu? Tj. aby ta dotyčná osoba měla práva a povinnosti (včetně ručení, atd.) jako výbor. Děkuji za odpověď, Radek Hampl

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 2. Červenec 2012 - 13:10

    Doměnka že daná osoba bude mít nějaké vymahatelné povinnosti a „ručení“ je pouze přání, nikoliv právní realita. K tomu, aby daná osoba skutečně převzala povinnosti a nesla odpovědnost za škody způsobené při výkonu funkce by s touto osobou musela být uzavřena smlouva o výkonu funkce.

    lake

    Vložil radekhampl, 2. Červenec 2012 - 16:02

    No v tom problém nevidím. Takže obecně to lze udělat tak, že nějaká osoba (fyzická nebo právnická) uzavře s SVJ smlouvu o výkonu funkce. Kdo za SVJ to podepisuje? Výbor už je schůzí odvolán (někde jsem četl, že ještě 3 měsíce po tom může fungovat). Případně, že není právoplatně zvolen výbor a uběhly již ony tři měsíce, kdo to potom za SVJ podepíše? A jak onu funkci smluvně nazvat?

    Vložil lake, 2. Červenec 2012 - 16:27

    Možná jsem se nevyjádřil dostatečně podrobně. Pojmem „smlouva“ jsem mínil smlouvu o výkonu funkce statutárního orgánu SVJ, nebo smlouvu o výkonu funkce člena statutárního orgánu SVJ.

    Jak je zřejmé z názvu, takovou smlouvu lze uzavřít jedině s osobou, která je statutárním orgánem nebo členem tohoto orgánu. To znamená musí do této funkce být řádně zvolena. Šlo Vám přece o to, aby dotyčný měl stanovené povinnosti a ručil za vzniklou škodu. Bez smlouvy toho nedosáhnete.

    Vy to nějak směšujete s (mandátní či jinou) smlouvou o správě, kterou SVJ může uzavřít se správcem.

    lake

    Vložil radekhampl, 3. Červenec 2012 - 8:07

    Díky za odpovědi, já to nesměšuji s ničím, já potřebuji zjistit, jak to funguje a je mi jasné, že mandátní smlouva mi nic takového nezajistí, proto se ptám. Takže pokud SVJ na své schůzi zvolí nějakou právnickou osobu za statutární orgán (kolika hlasy – 50 %, 2/3 nebo 75 %?) a následně s touto právnickou osobou uzavře smlouvu o výkonu funkce statutárního orgánu SVJ (kdo to za SVJ podepíše?), pak je vše v pořádku a ta právnická osoba má pravomoci, povinnosti a odpovědnost, jaké by jinak měl výbor SVJ? Ještě je možné zvolit tu právnickou osobu ja člena statutárního orgánu a pak by se uzavírala smlouva o výkonu funkce člena statutárního orgánu SVJ. Chápu to dobře? Samozřejmě za předpokladu, že to stanovy umožňují, jinak by musely být změněny i stanovy za přítomnosti notáře.

    Vložil lake, 3. Červenec 2012 - 9:23

    Napsal jste: „… ta právnická osoba má pravomoci, povinnosti a odpovědnost, jaké by jinak měl výbor SVJ? “

    Nikoliv. Neexistuje žádné „jinak“, už jsem Vám to napsal. Tato osoba bude mít takovou míru odpovědnosti, která bude výslovně uvedena v písemně uzavřené smlouvě o výkonu funkce. Nic více a nic méně. Z hlediska trestního postihu bude možno se dovolat pouze těch povinností, které byly v písemné smlouvě o výkonu funkce vyjmenovány.

    Neexistují zákonné (automaticky převzaté) odpovědnosti, které by měl mít výbor SVJ bez uzavřených smluv o výkonu funkce. Členové výboru volbou do funkce nepřebírají žádnou odpovědnost za škodu způsobenou při výkonu funkce, ani nejsou postižitelní trestně za porušení povinností spravovat SVJ s péčí řádného hospodáře. Stanovy jim samozřejmě většinou podrobně ukládají povinnosti, ale nesplnění těchto povinností není prakticky postižitelné.

    Smluvními stranami v případě písemné smlouvy budou SVJ na straně jedné a a fyzická či právnická osoba na straně druhé. Kdo činí právní úkony jménem právnické osoby (tedy podepisuje smlouvy) je uvedeno v obchodním rejstříku, nebo pro SVJ v § 9 odst. 13 ZoVB.

    lake

    Vložil radekhampl, 3. Červenec 2012 - 9:34

    Fajn, takže když na schůzi zvolí jako člena výboru nějakou právnickou osobu, stává se ta členem výboru a může být zvolena jako předseda výboru. Pak bude navenek jednat za výbor a při podpisech písemných smluv (dle ZOVB) nebo dalších písemností připojí svůj podpis statutár(ři) té právnické osoby a alespoň jeden další člen výboru. A v tomto případě není třeba ani smlouvy o výkonu funkce, neboť je tato právnická osoba schůzí zvolena jako člen výboru a výborem pak jako jeho úředseda. Ne?

    Vložil G.X, 2. Červenec 2012 - 12:13

    Dobrý den,

    Neexistuje jiný způsob, než tuto osobu zvolit do výboru nebo jako pověřeného vlastníka.

    G.X.

    Vložil radekhampl, 2. Červenec 2012 - 15:57

    Byť například nějaká právnická osoba (která by měla vykonávat v podstatě výkon výboru v rámci správy SVJ) v tom bytovém domě nevlastní žádnou bytovou jednotku? To mi nějak neštymuje se ZOVB §9…

    Vložil G.X, 2. Červenec 2012 - 18:21

    Je pravda , že není-li osoba vlastníkem v domě, pak nemůže být zvolena jako pověřený vlastník.

    Může však být zvolena do výboru jako jeden z členů tohoto orgánu. /V tom vás mohou omezit stanovy, ty však můžete měnit./

    G.X.

    Vložil radekhampl, 3. Červenec 2012 - 8:04

    Díky za odpověď…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".