Nedobrovolné SIPO
Hezký den,
Jsem vlastník bytové jednotky v bytovém domě kde je nadpoloviční většina bytů v soukromém vlastnictví, zbytek je ve vlastnictví SBD, platby předepsaných záloh byli prováděny každý měsíc prostřednictvím SIPO, správu domu provádělo SBD a s jednotlivými vlastníky mělo „Smlouvu o zajišťování správy společných částí domu“ kde bylo smluvně ujednáno, že měsíční platby budou prováděny prostřednictvím SIPO.
V prosinci 2015 založeno SVJ (první schůze, notářský zápis, schváleny stanovy atd.), zápis SVJ do obchodního rejstříku v březnu 2016. Předpokládám, že původní individuální smlouvy mezi dosavadním správcem a jednotlivými vlastníky bytů pozbývají tímto okamžikem účinnosti tj. dnem zápisu SVJ do OR, tedy v mém případě v březnu 2016 viz:datum-vzniku-svj
SVJ uzavřelo s původním správcem tj. SBD v lednu 2016 mandátní „Smlouvu o zajišťování správy společných částí domu“, kde co se týče plateb jsou zde tyto klíčová ustanovení:
- Jestliže příslušný orgán objednatele neschválí výši příspěvku na správu domu pro příští období (uvedených v odst. 2., písm. b) a c) tohoto článku) je správce oprávněn vybírat od vlastníků platby ve výši schválené pro předchozí období. Nebudou-li schváleny zálohy na služby, stanoví správce vlastníkům zálohy v souladu se zákonem č. 67/2013 Sb.
- Správce se zavazuje vybírat platby od vlastníku, případně další platby související se spravovanými nemovitostmi, na účet objednatele vedený u banky.
Ve stanovách společenství jsou pouze tyto klíčová ustanovení co se týče plateb:
- Člen společenství má povinnosti určené v obecně závazných právních předpisech, těchto stanovách a v rozhodnutích orgánů společenství, a to zejména c) včas platit stanovené zálohy na úhradu služeb a uhradit nedoplatek z jejich vyúčtování nejpozději do 4 měsíců od doručení vyúčtování, e) v případě prodlení s peněžitým plněním ve prospěch společenství, které přesahuje 5 dnů ode dne jeho splatnosti, uhradit společenství poplatek z prodlení ve výši stanovené jiným právním předpisem
Současná situace je, že mě (ale i ostatním členům SVJ) odcházejí platby SIPO ve stále stejné výši jako před založením SVJ (předpokládám, že chodí na účet staronového správce tj. SBD), SVJ nemá vlastní bankovní účet ani smlouvu s Českou poštou o službě SIPO . Co se týče způsobu placení záloh není ve stanovách žádná konkrétní informace, ani se toto při založení SVJ neprobíralo a vlastně běží všechno automaticky postaru. V minulosti mi SBD odmítlo změnu plateb záloh jiným způsobem než prostřednictvím SIPO (bylo to ve smluvním vztahu mezi mnou jako vlastníkem a SBD na základě „Smlouvu o zajišťování správy společných částí domu“). Čekal jsem, že založením SVJ se placení záloh prostřednictvím SIPO konečně zbavím, ale ono se nic nezměnilo, SVJ mě odkazuje na SBD ať si to s nimi dojednám, ale staronový správce tj. SBD na SIPO trvá.
Je staronový správce oprávněn mi předepisovat platby SIPO, jaký je můj právní vztah k němu? Mám SBD vyzvat k ukončení plateb SIPO popř. odvolat souhlas se zpracováním osobních údajů, mám se s SBD vůbec bavit?
Od SVJ nemám žádný předpis plateb a vlastně jsem nic od SVJ neobdržel. Co mám udělat proto, abych se zbavil SIPO plateb? Mám natvrdo přestat platit platby SIPO, vyzvat SVJ k dodání předpisu plateb včetně platebních informací, nebo jak bych měl postupovat?
Pokud chcete nějaké další informace pro posouzení rád je poskytnu
Děkuji
Pane Zdeňku,
můžete hradit poštovní poukázkou, směnkou, šekem, hotovou tuzemskou měnou, v bitcoinech, jak je libo. Rovněž by Vám mohla vyhovovat služba Donáška hotovosti na adresu.
To je super, jestli se to dá hradit i v bitcoinech. To se hodí no. Zatím jich sice moc nemám, ale snažím se co to jde. Jinak co jsem tak četl tady https://jaknakrypto.cz/…s-bitcoinem/ tak se s ním dá platit čím dál více zboží a služeb, což je dost zajímavé. Prostě žijeme v digitální době no.
Pokud chci změnit způsob platby tak si ze svého zálohového listu přečtu číslo účtu kam mám platit a variabilní symbol. Pokud tyto údaje v předpisu záloh nenajdete (a tento zásadní nedostatek jste nereklamoval ihned po přijetí) tak si tyto údaje od SVJ vyžádám. Písemně a prokazatelně. SIPO zruším a začnu platit bankovním převodem.
Předpis záloh mám starý 2 roky (od SBD, tedy staronového správce), zatím jsem žádný nový předpis záloh neobdržel.
Když nemá SVJ svůj bankovní účet, tak má minimálně dva problémy.
1)v případě insolvenčního řízení na správce, majitele bankovního účtu kam přichází peníze od členů SVJ, se peněžní prostředky stávají součástí konkurzní podstaty. Netvrdím, že se tak stane, ale pokud by se tak stalo, tak půjde o porušení § 159 NOZ ze strany členů výboru.
2)v účetnictví SVJ se bude nepravdivě uvádět účet, který nepatří SVJ.
Doporučuji seznámit členy výboru s výše uvedeným a požadovat zřízení bankovního účtu SVJ a převedení plateb členů SVJ na tento účet.
Problém zda platit prostřednictvím SIPO nebo ne považuji k výše uvedenému za marginální. Sám platím trvalým příkazem.
Hezký den!
Pavel
Tento příspěvek ruším, odpověd sdělena a vysvětleno níže
"v účetnictví SVJ se bude nepravdivě uvádět účet, který nepatří SVJ"
O vedení účetnictví SVJ či jiných právních subjektů nemám žádné znalosti.
Je nutné číslo bankovního účtu uvádět? Existuje povinnost pro SVJ mít bankovní účet?
"v účetnictví SVJ se bude nepravdivě uvádět účet, který nepatří SVJ"
O vedení účetnictví SVJ či jiných právních subjektů nemám žádné znalosti.
Je nutné číslo bankovního účtu uvádět? Existuje povinnost pro SVJ mít bankovní účet?
Jestliže nemá SVJ bankovní účet, tak kam budou vlastníci zasílat své platby? Na cizí účty, př. SBD, jiný správce, soukromý účet předsedy? Nebo budou dávat platby do ruky, bude se střádat do krabičky? Nemít SVJ vlastní účet, je to nezodpovědnost statutárního orgánů a lhostejnost vlastníků.
Znám jiný případ.SVJ má svůj bankovní účet.ale vlastníci jednotek=„ovčani“,s vyjímkou jediného vlastníka jednotky,všichni stále hradí veškěré měsíční povinné platby na účet cizí právnické osoby =„SBD“.Přesto,že ve svých stanovách mají jednoznačně uvedeno,že jsou povinni hradit všechny své platby na účet SVJ,pokud shromáždění nerozhodně jinak.Shromáždění souhlas k platbě na účet SBD nikdy neschválilo,ale „Družstvo“(původní vlastník a nynější externí správce)jede vesele dál ve vyjetých kolejích z dob socialismu i přes to, že v příkazní smlouvě mezi SVJ a SBD je uvedeno,že veškěré platby vlastníků jednotek se platí na účet příkazce tj.na účet SVJ. JaVa
To je ale problém SVJ, že neupomíná vlastníky o platbu. Platby posílané na účet SBD se SVJ nijak netýkají. Jirka
Mohl by jste to prosím upřesnit.Kdo přesně má koho upomínat že nepostupuje dle platných zákonů a znění stanov,tím že posílá peníze na cizí účet,když osobou pověřenou správou SVJ a předsedou SVJ je SBD,jemuž tento účet patří a totéž „družstvo“,které v domě ještě vlastní 36%,také platí své platby na svůj účet a nikoliv na účet SVJ?Děkuji za radu. JaVa
Ještě bych se zeptal, kdo je předsedou SVJ. Mám tomu rozumět, že nemáte výbor, ale předsedu a tím je SBD? I tak musí být jmenována konkrétní osoba, která právnickou osobu zastupuje. Hlavně nechápu, proč jste tak nesmyslně přistoupili k volbě. Nějaké SBD přeci nemůže stav domu a dění v něm zajímat. To má své ekonomické zájmy a ty se rozhodně nemohou shodovat se zájmy ostatních vlastníků. Jirka
O tom ,že je to ve zmiňovaném SVJ tak jak jsem zde popsal rozhodlo SBD svoji vahou 36% a „tupé ovce“,které stále tvrdí,že to tady „družstvo“ 40 let vede nejlépe.SBD má svůj bankovní účet u ČSOB rozdělený na tzv.podúčty svých středisek do kterých automaticky přiděluje i již vzniklá(72/1994) nebo nově založená(89/2012) SVJ.„Ovčani“ si schválili stanovy dle SČMBD z dílny JUDr. Kubelkové,včetně příkazní smlouvy o správě jejich majetku ušité na míru SBD.JaVa
No jo, ale pokud někdo platí na účet SVJ a ostatní na účet SBD, jak je možné dělat účetnictví? Vlastníci nemohou, nebo by neměli by platit totéž, co platí členové SBD. SBD má nejspíš nějaký profesionální aparát, který je potřeba platit, atd. Pak nechápu, proč jste převáděli byty do svého vlastnictví, když jste i nadále vazaly nějakého molochu.
Upomínat je povinností SVJ. Výkonný orgán je výbor. Jak si to výbor
zařídí už je jeho věc. Pokud má SVJ ve smlouvě se správcem uvedeno, že
to bude dělat správce, měl by to dělat správce, ale odpovědnost je pořád
na výboru SVJ.
Ještě by mě zajímalo, jak platí SBD ze svého účtu na tentýž účet
platbu za sebe pro SVJ. Jirka
http://www.portalsvj.cz/…-po-7-letech http://www.portalsvj.cz/…ni-vlastniku http://www.portalsvj.cz/…-starych-svj http://www.portalsvj.cz/…k-ruci-bance http://www.portalsvj.cz/…-cleny-scmbd To je jen část z toho co se tady o mé kauze napsalo.Pokud jste to nečetl,tak vřele doporučuji a hned budete v obraze.
JaVa
Jestli má SVJ přidělené IČ, tak by měli si založit účet u banky a nechávat si veškeré platby od vlastníků a nájemníků zasílat na účet. Ne že posílají veškeré platby na účet SBD. Je to nezodpovědnost výboru. Nové měsíční předpisy plateb podepisuje předseda SVJ, ne SBD. My jsme dostali seznam, kdo platí přes účet nebo prostřednictvím SIPO. Kdo si to chtěl změnit způsob platby, měl možnost. Správce nemá, co do toho mluvit, ale pokud jste s nimi sepsali tak „dobrou smlouvu“? SIPO jen na dům, pokud je málo jednotek, je nevýhodné. Stojí to peníze. Družstvo většinou má smlouvu s Českou poštou ohledně SIPO. My jsme zpočátku taky nechali platby za služby a ostatní ve stejné výši, jak bylo v SBD. Měnili jsme jednotlivé položky až po ročním vyúčtování služeb po dohodě s vlastníky. Příspěvky na správu, pojištění a odměny výboru jsme si odhlasovali na shromáždění. SVJ by měla uzavřít nové pojištění domu, nové smlouvy ohledně dodavatelů tepla, vody, elektřiny, opravy a servis výtahu, úklidu, odpady, apod. SBD nahlásí ukončení, např. u dodavatelů elektřiny, vyúčtuje se, zaplatí se nedoplatek nebo dostane přeplatek. SBD by mělo provést vyúčtování a převést finanční prostředky na účet SVJ a provést vyúčtování vlastníkům a nájemcům družstva. Vy jste ve vztahu se SVJ, tzn. řešit by to měl výbor.
SVJ má přidělené IČ. Včera jsem mluvil s předsedou SVJ a bylo mi sděleno, že SVJ nemá bankovní účet. Na druhou stranu SVJ uzavřelo s původním správcem tj. SBD v lednu 2016 mandátní „Smlouvu o zajišťování správy společných částí domu“, kde je v jednom odstavci toto:
Správce se zavazuje vybírat platby od vlastníku, případně další platby související se spravovanými nemovitostmi, na účet objednatele vedený u banky. Dispoziční práva k účtu se zřizují jak pro objednatele, tak pro správce. Správce je oprávněn z účtu objednatele poukazovat výhradně platby, k nimž je oprávněn na základě této smlouvy na základě smluv uzavřených se třetími osobami nebo na základě faktur písemně schválených objednatelem.
Tak teď jsem z toho blázen, asi tady někdo lže.
Ze zákona je správcem pouze SVJ,které může na základě příkazní smlouvy pověřit některými činnosti souvisejícími se správou domu a pozemku jinou právnickou nebo fyzickou osobu.Ta se pak nazývá osoba pověřená správou.JaVa
Co to v mém/našem případě prakticky znamená?
V mandátní „Smlouvě o zajišťování správy společných částí domu“ mezi SVJ a staronovým správcem tj. SBD je:
- 8. Správce se zavazuje vybírat platby od vlastníkú, případně další platby související se spravovanými nemovitostmi, na účet objednatele vedený u banky. Dispoziční práva k účtu se zřizují jak pro objednatele, tak pro správce. Správce je oprávněn z účtu objednatele poukazovat výhradně platby, k nimž je oprávněn na základě této smlouvy, na základě smluv uzavřených se třetími osobami nebo na základě faktur písemně schválených objednatelem.
- g) uplatňování a vymáhání plnění povinností vůči jednotlivým vlastníkům jednotek, které jim ukládají jiné právní předpisy nebo vyplývají ze stanov společenství vlastníků jednotek a z usnesení shromáždění vlastníků jednotek přijatých v souladu s jinými právními předpisy a se stanovami společenství vlastníků jednotek
Co to znamená? Domnívám se, že pokud vlastník jim platbu SIPO na měsíční zálohy vlastně "dobrovolně" zaplatí (vlastně bez právního závazku vůči SBD), SBD ji vybere a zařadí, ale domnívám se, že není povinností vlastníka jim zaplatit, nebo se mýlím?
Použijeme-li termín „správce“=„příkazník“ pro právnickou osobu pověřenou správou domu a pozemku(jak níže uvádí Kubík) a pod pojmem „objednavatel“neboli „příkazce = právnická osoba SVJ“,pak je zde jednoznačně uvedeno na jaký bankovní účet se mají platby poukazovat.Je to na účet „objednatele=příkazce= SVJ“,na který má přístup nejen SVJ,ale i externí správce jehož pravomoci jsou jasně vymezeny vámi uvedenou větou: Správce je oprávněn z účtu objednatele(příkazce)poukazovat výhradně platby .....atd. Tudíž je zcela jednoznačné,že veškeré platby mají být odesílány pouze na účet SVJ a nikoliv na účet SBD.Samozřejmě pokud vaše SVJ má svůj bankovní účet na soudem přidělené IČO zřízen!Jednou z prvních povinností předsedy SVJ po jeho zapsání do RS a po přidělení IČO je zřízení samostatného bankovního účtu Společenství vlastníků jednotek.Pokud tak doposud neučinil,žádejte písemné vysvětlení s upozorněním na porušování ZOÚ 563/1991 Sb.§ 4 odst.1,kde je jasně uvedeno,že účetní jednotka(SVJ),je povinna vést samostatné účetnictví ode dne svého vzniku a dle § 1414 z.č.89/2012 Sb.,nesmí externí správce mísit svůj majetek s majetkem,který spravuje.
JaVa
Předseda SVJ tvrdí, že bankovní účet nemáme (ještě se ho znovu zeptám).
Takže vídím řešení mé situace následující:
1) pokud SVJ bankovní účet nemá - požádám o písemné vysvětlení s upozorněním na porušování ZOÚ 563/1991 Sb.§ 4 odst.1 ....viz přípěvek výše
2) pokud SVJ bankovní účet má - protože jsem zatím žádný nový předpis záloh neobdržel požádám o předpis záloh včetně uvedení platebních informací (2 roky starý předpis záloh od SBD, tedy staronového správce nemohu asi považovat za platný).
3) Počkám 1 měsíc a
a) pokud platební informace a předpis záloh obdržím použiji je a poté prostě SIPO platby předepsané staronovým správcem nezaplatím.
b) pokud platební informace a předpis záloh neobdržím také prostě SIPO platby předepsané staronovým správcem nezaplatím (předpokládám, že s SBD nemám žádný právní vztah a nejsem povinnen platit jeho předepsané platby záloh v SIPO).
Má můj postup nějaké vady, hrozby, otazníky? Doporučíte mi tento postup popř. s jeho nějakou úpravou?
Předseda Vám to,že Vaše SVJ cca.2 měsíce od zápisu do RS nemá svůj bankovní účet a nevede samostatné účetnictví sdělil ústně nebo to máte písemně?Veškerou svoji korespondenci zasílejte na adresu vašeho SVJ uvedenou v RS(neboť pouze k SVJ jste v právním vztahu) a to písemně s doručenkou.Je velmi důležité při jakémkoliv sporu mít všechno písemně potvrzeno,jelikož„huba není papír“.Pro Vás je momentálně směrodatné, co máte napsáno o zřízení bankovního účtu a povinnosti kam hradit své měsíční platby ve svých stanovách.Můžete je sem někam pověsit, abychom se zbytečně neblamovali.Možná jste si na nějakém shromáždění odhlasovali,že své platby budete zasílat na účet externího správce.Pokud máte notářský zápis se stanovami ve sbírce listin na RS,tak stačí IČO vašeho SVJ.Děkuji.JaVa
P.S. A právě v tento okamžik, se vždy do probíhající diskuze nás laiků vložil „Lake“,aby nás usměrnil radou nebo kopancem.To byl jeho hlavní přínos pro tento web.
Doufám,že mě mínusovači řádně oznámkují.
"Předseda Vám to,že Vaše SVJ cca.2 měsíce od zápisu do RS nemá svůj bankovní účet a nevede samostatné účetnictví sdělil ústně nebo to máte písemně?"
Sdělil ústně.
"Pro Vás je momentálně směrodatné, co máte napsáno o zřízení bankovního účtu"
Kde by něco takového mělo být napsáno? Ve stanovách nic o zřízení bankovního účtu není a ani o povinnosti kam hradit své měsíční platby.
Link na stanovy SVJ a jeho IČO naleznete v tomto textovém souboru. Taktéž jsem do tohoto textového souboru vložil klíčové odstavce smlouvy mezi staronovým SBD a SVJ.
JaVa,
o nevedení samostatného účetnictví myslím, že nebyla řeč. Spíše předpokládám, že se samostatné účetnictví vede, jen neznáme, jak je řešen v účetnictví běžný účet. Přikláním se k názoru, že by SVJ mělo mít účet zřízen, a v tom není dodržena mandátní smlouva a zřejmě ani účetnictví, pak se Zdeněk může jeho zřízení dožadovat. Souhlasím s tím, že nevíme, co je o běžném účtu a o platbách uvedeno ve stanovách, to je podstatné.
Zdeňku, to že dostáváte předpis od SBD může být v pořádku, pokud bylo družstvo k tomu zmocněno společenstvím.
"pokud bylo družstvo k tomu zmocněno společenstvím"
Souhlasím, ale bylo zmocněno? Uvítám, pokud i Vy se vyjádříte a poskytnete Váš názor na řešení mé záležitosti. Kompletní a potřebné dokumenty popř. info naleznete ZDE
Díky
Vaše stanovy skutečně neuvádějí na jaký účet mají odvádět vlastníci své platby.
Paní Klainová se v diskusi, ale už v r. 2007 (nevím nakolik je ještě dnes aktuální), zmínila o povinnosti zřídit běžný účet " Zákon zatím nepředepisuje SVJ povinnost mít vlastní běžný účet." v příspěvku zde: http://www.portalsvj.cz/…-zalozit-svj#…
Nejsem účetní,ale pro mě je přijatelný názor pana Pavla,že účetní jednotka SVJ,která vytváří rezervy na opravy svého majetku(dlouhodobé zálohy) nevede ze zákona 563/1991 Sb., samostatné účetnictví, pokud nemá jako právnická osoba s IČO svůj samostatný bankovní účet na toto IČO vedený u bankovního domu.To,že to velká SBD nerespektují a vedou účetnictví SVJ na podružných účtech svého bankovního účtu je věc jiná.Já si jako laik myslím,že je to v rozporu se ZOÚ. JaVa
Právě jsem provedl registraci na tomto webu. Přestože se považuji za pokročilého uživatele IT musím se přiznat, že nevím jak si vyžádat Váš email od admina.
V sekci "Domů » Můj účet » Zdeněk888 je formulář "kontakt", kde jsem napsal žádost "Žádost o emailovou adresu ...." a odeslal, ale tato žádost přišla mně na email. Tak zatím nevím, jak Vás přímo emailem kontaktovat., pomůžete mi?
Díky
V levém sloupku klikněte na „kontaktujte nás“ a pomocí odeslání emailu, požádejte admina o odeslání vaší emailové adresy na můj email.JaVa
Teď jste oba už registrovaní uživatelé, tak kontakt mezi vámi je přece jednoduchý. Zdeňku klepněte na JaVa, zobrazí se Vám účet JaVa s nábídkou zobrazit, sledovat, kontakt. Klepněte na kontakt a můžete vesele mailovat. Zrovna tak JaVa může klepnout na Zdeněk888 (v příspěvku, který zapsal Zdeněk už jako registrovaný) a odeslat zprávu uživateli JaVa.
Máte pravdu, ovšem osoba pověřená správou domu může být ve smlouvě označena zkratkou „smluvní správce“ nebo „správce“.
Pane Kubíku,
navrhl jste, aby se obě smluvní strany pro přehlednost označily stejným slovem. Zkuste ještě nějaké další vylepšení, dobře se to čte, a určitě s tímto přístupem uspějete v životě i u soudu.
Třeba byste mohl všechny vlastníky jednotek označit stejně, třeba pan Vlastník. Zjednodušilo by to zápisy ze schůzí i vzájemnou komunikaci: „Pan Vlastník požaduje, zatímco pan Vlastník navrhuje, a Správce podle smlouvy se Správcem s panem Vlastníkem nesouhlasí.“
Sv. Petře zavádíte,
jednak jsem nenavrhl, že se mají obě strany označit stejným slovem. Pouze jsem připustil, že ve smlouvě může být osoboba pověřená správou označena jako „smluvní, správce“ nebo „správce“. Vím, že je to v praxi běžné. O „přehlednosti“ jsem už nehovořil vůbec, to jste si zcela vymyslel. V takových smlouvách, i když je osoba odpovědná za správu označena „správce“ bývájí obě strany přesně označeny, takže je ze smlouvy zcela zřejmé, kdo je příkazník (mandatář) a kdo příkazce (mandant). To je i náš případ, jak uvedl správně JaVa ve svém příspěvku http://www.portalsvj.cz/…volne-sipo-0#…
Poslední komentáře