(ne)informovanost vlastníků - výbor nekomunikuje
Náš výbor v domě nebydlí,jeden člen výboru vlastní skoro 40% podílů, výbor jako celek odmítá poskytnout informace,ignoruje výzvy k jednání,proto jsme svolali Shromáždění podpořené 1/4 vlastníků.
Vyzvali jsme výbor k účasti a předložení zpráv o činnosti výboru včetně hospodaření za uplynulý rok 2011 a 2010. Tyto informace nemáme.Když se nikdo z výboru nedostaví a nadále nebudou jeho členové ochotni předkládat informace a dokumenty,jak se můžeme domáhat práv nahlížet do dokumentů týkajících se SV ?
Nutno poznamenat,že na výbor podala skupina vlastníků trestní oznámení pro podezření z jednání v neprospěch vlastníků žijících v domě a pro nehospodárné nakládání s finančními prostředky. Věc šetří policie. Kontrolní komise zjistila únik financí ve prospěch lidí z výboru. Od té doby je zle.
Na posledním shromáždění nás výbor přehlasoval (s malinkou převahou hlasů,měli totiž plné moci od dalších vlastniků) a z KK odvolal jednu členku. Podle stanov musí být KK tříčlenná,čímž činnost komise omezil.Převahou hlasů zvolil do výboru za předsedu neznámého člověka. Ten je naprosto nedostupný, nebydlí v domě, nekomunikuje s vlastníky, kteří zde bydlí a je jen nastrčenou figurkou předchozího předsedy. Lidé z výboru své byty pronajímají.
Můžeme se domoci informací o hospodaření, když výbor s vlastníky nekomunikuje a výzvy ke schůzce ignoruje ????
K trestní odpovědnosti členů výboru:
Dá se předpokládat, že trestní oznámení bude odloženo. Neexistuje
trestný čin „jednání v neprospěch vlastníků žijících
v domě“, ani trestný čin „nehospodárné nakládání
s finančními prostředky“.
Český právní řád neukládá členům statutárního orgánu SVJ základní povinnost, aby o svěřený majetek pečovali s péčí řádného hospodáře. Proto nejsou zákonné sankce, ani trestní odpovědnost.
Existuje trestný čin podle § 220 a § 221 TrZ „Porušování povinností při správě cizího majetku“. Doplatíte však na to, že SVJ nemá písemnou smlouvu o výkonu funkce s členy statutárního orgánu, která by jim ukládala nějaké povinnosti při správě majetku SVJ. K nezbytnosti takové smlouvy viz zákon č. 40/2009 Sb. trestní zákoník, § 220 a § 221 odst. 1 (http://business.center.cz/…cast2h5.aspx). Píši zde o tom poměrně často.
Své peníze nejspíše už neuvidíte, pokud v občanskoprávním sporu neprokážete např. porušení právní povinnosti SVJ (§ 420), bezdůvodné obohacení SVJ (§ 107) nebo jednání SVJ v rozporu s dobrými mravy (§ 3 ObčZ). I když to prokážete, za Vaši pohledávku vůči SVJ si budete ručit Vy sám spolu s ostatními vlastníky jednotek. Toto je české právo.
Členové výboru se vám budou smát do tváří. Vymáhat náhradu škody na členech výboru by totiž mohlo pouze SVJ – právnická osoba. Dejte mi prosím vědět, až členové výboru budou ochotni jménem výboru žalovat sami sebe …
lake
Děkuji za odpovědi. Smutné.
Až výbor dosáhne toho,že se z domu vlastníci odstěhují, budou mít vyhráno. Vznikne jakási ubytovna, v režii jednoho schopného nemorálního člověka. Zákony v našem státě leckdy lumpům umožňují se beztrestně obohacovat.
Odstěhuji se a bude po problémech (možná).
K právu na informace o hospodaření:
Informací se domoci můžete. Zřejmě jedině soudně, občanskoprávní
cestou. Což bude za rok, či dva, když to půjde dobře. Zkuste na
nadcházejícím shromáždění výboru uložit poskytování informací
o hospodaření. Nebude-li to odhlasováno, obraťte se na soud jako
přehlasovaný vlastník.
Český právní řád přikazuje vlastníkovi jednotky platit naslepo, aniž by mu zároveň přiznal právo na informace o hospodaření s těmito prostředky. V civilizovaných zemích je to samozřejmě zařízeno jinak, viz např. Ontario Condominium Act 1998 (http://www.portalsvj.cz/…avo-nahlizet#…)
Můžete raději postupovat individuálně: požádat prokazatelně o nahlédnutí do veškerých dokumentů SVJ (smlouvy, ostatní dokumenty, účetnictví, řekněme od 1.1.2010). Nebude-li Vám vyhověno, okamžitě přestaňte hradit veškeré zálohy na správu domu a skládejte je do úschovy. Ze záloh na služby hraďte ty, které jsou poskytovány bez problémů (zejména voda a teplo musí být za dům placeny) a SVJ oznamte prokazatelně na jaký konkrétní účel tyto zálohy dáváte.
Buďte pro jistotu v kontaktu s dodavateli vody a tepla: nebudou-li tyto dodávky hrazeny výborem včas a v potřebné výši, je to právní důvod přestat na účet SVJ skládat i zálohy na tyto služby a vyjednat přímou platbu na účet dodavatele.
Jestliže výboru takto vyschne zdroj prostředků, nebudou mít už prostor k manipulacím s nimi.
lake
Poslední komentáře