K trestní odpovědnosti členů výboru:
Dá se předpokládat, že trestní oznámení bude odloženo. Neexistuje
trestný čin „jednání v neprospěch vlastníků žijících
v domě“, ani trestný čin „nehospodárné nakládání
s finančními prostředky“.
Český právní řád neukládá členům statutárního orgánu SVJ základní povinnost, aby o svěřený majetek pečovali s péčí řádného hospodáře. Proto nejsou zákonné sankce, ani trestní odpovědnost.
Existuje trestný čin podle § 220 a § 221 TrZ „Porušování povinností při správě cizího majetku“. Doplatíte však na to, že SVJ nemá písemnou smlouvu o výkonu funkce s členy statutárního orgánu, která by jim ukládala nějaké povinnosti při správě majetku SVJ. K nezbytnosti takové smlouvy viz zákon č. 40/2009 Sb. trestní zákoník, § 220 a § 221 odst. 1 (http://business.center.cz/…cast2h5.aspx). Píši zde o tom poměrně často.
Své peníze nejspíše už neuvidíte, pokud v občanskoprávním sporu neprokážete např. porušení právní povinnosti SVJ (§ 420), bezdůvodné obohacení SVJ (§ 107) nebo jednání SVJ v rozporu s dobrými mravy (§ 3 ObčZ). I když to prokážete, za Vaši pohledávku vůči SVJ si budete ručit Vy sám spolu s ostatními vlastníky jednotek. Toto je české právo.
Členové výboru se vám budou smát do tváří. Vymáhat náhradu škody na členech výboru by totiž mohlo pouze SVJ – právnická osoba. Dejte mi prosím vědět, až členové výboru budou ochotni jménem výboru žalovat sami sebe …
lake
Poslední komentáře