Náklady na služby v roce 2014

Vložil evikaevik (bez ověření), 21. Květen 2014 - 5:42 ::

Mám dotaz. Má někdo jasno, jakým způsobem se budou od 1. ledna 2014 počítat náklady na služby, co se bude počítat do nákladů. Konkrétně se jedná o náklady na výtahy, ale třeba taky kam patří náklady na revize např. kotelny, komínu. Patří náklady na revize a náklady na drobné opravy zařízení od 1. ledna do služeb, je to někde definováno? Domnívám se (někde jsem to snad četla), že od 1. ledna se tyto položky do služeb nepočítají. Může prosím někdo upřesnit jak je to s náklady od letošního roku.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 21. Květen 2014 - 9:07

    SVJ má dvě možnosti: buď bude rozúčtovat službu podle zákona č. 67/2013 Sb., nebo bude dodavatelem zboží podle NOZ a dalších předpisů.

    Pokud SVJ postupuje pouze jako rozúčtovatel, to jest nakupuje zboží a energie + rozúčtuje náklady, pak do těchto rozúčtovaných nákladů nelze zahrnout náklady na revize a opravy. Jde o náklad u vlastníka technického zařízení (67/2013 Sb. § 2 písm. d).

    Pokud SVJ (nebo jiný subjekt) vystupuje jako dodavatel služby vlastníkům na smluvním základě, započte do ceny veškeré své uznatelné náklady. K tomu viz např. metodika ERÚ ke kalkulaci věcně usměrněné ceny tepla. Sem patří i náklady na opravy a revize, které hradí provozovatel zařízení, ovšem tyto náklady nevcházejí do ceny přímo.

    Rozdíl bude patrný například předají-li vlastníci plynovou kotelnu smluvně provozovateli, který se zaváže ji vlastním nákladem provozovat a pro dům dodávat teplo.

    • Prodejní cena tepla mezi dodavatelem a odběratelem (SVJ) bude kalkulována podle metodiky ERÚ.
    • Odběratel (SVJ) bude vlastníkům pouze rozúčtovat náklady na službu „vytápění“. Do nákladů vcházejí „faktury“ od dodavatele tepla za zúčtovací období.

    Mohl by existovat i model, ve kterém provozovatel kotelny dodává teplo přímo vlastníkům jednotek (zpravidla přes měřidla tepla (kalorimetry)). Cena tepla bude samozřejmě kalkulována podle metodiky ERÚ. Takový způsob však zákon podmiňuje uzavřením smluv mezi dodavatelem tepla a všemi odběrateli ve zúčtovací jednotce.

    lake

    Vložil Klára Mráčková (bez ověření), 30. Červenec 2014 - 13:53

    Omlouvám se, ale úplně nerozumím odpovědi. Pokud tedy SVJ dostane fakturu za revizi např. výtahu, jak jí pak rozúčtuje nebo rozdělí na majitele bytů? Předem děkuji za vysvětlení.

    Vložil lake, 30. Červenec 2014 - 16:36

    Pokud SVJ je provozovatelem výtahu a kalkuluje cenu služby, pak tato cena kryje veškeré náklady na energie, opravy, údržbu, revize, kontroly, prohlídky zařízení, atd. Náklady na revizi patří jednoznačně pod provozní náklady, ze kterých se sestavuje kalkulace ceny.

    Že náklady na revize patří pod provozní náklady, judikoval i Nejvyšší soud a potvrdil to Ústavní soud v usnesení I. ÚS 399/99 ze dne 16. 2. 2000: http://www.portalsvj.cz/…poctu-osob-2#….

    Pokud SVJ nekalkuluje cenu služby, nýbrž pouze přeúčtuje náklady, pak revize „jdou“ (podle zákona č. 67/2013 Sb.) za vlastníkem výtahu jako náklady na společné technické zařízení domu. Se službami to v tomto případě nemá žádnou spojitost.

    Takto si to vymysleli autoři zákona č. 67/2013 Sb. a považuji to za rozporné s judikaturou Ústavního soudu, se zákonem o daních z příjmů, i se zákonem o účetnictví.

    lake

    Vložil Klára Mráčková (bez ověření), 31. Červenec 2014 - 8:14

    Děkuji, už je mi to jasné.

    Vložil avikaevik (bez ověření), 21. Květen 2014 - 17:18

    Díky za navigaci.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".