Může SVJ vlastnit nemovitost?
Chci teď koupit byt v osobním vlastnictví, součást koupě měl být i podíl na zahradě, kterou SVJ kupovalo loni v létě od města. Ale při nahlížení do katastru jsem objevil problém. Na listu vlastnictví totiž nejsou zapsáni jednotliví členové SVJ, ale je tam přímo napsáno „Společenství vlastníků to a to“. Nestala se při zápisu do katastru chyba? Myslel jsem, že SVJ nemůže vlastnit nemovitost. V bance mi řekli, že to nelze, že se stala chyba a loňská kupní smlouva na zahradu bude nejspíš neplatná, aniž by to někdo ze SVJ věděl.
Vše už zde jednou bylo, jen vědět kde... Odkazuji na příspěvek pana Pavla Společenství může nabývat nemovitosti (13. Březen 2009).
Šlo o koupi pozemku pro parkoviště obyvatel domu. Krajský soud věc schválil.
lake
Ano, SVJ může vlastnit nemovitost. Zákon o vlastnictví bytů vymezuje účel, k němuž může nemovitost být pořízena.
Podle § 9 odst. 1 ZoVB "... společenství je právnická osoba, která je způsobilá vykonávat práva a zavazovat se pouze ve věcech spojených se správou, provozem a opravami společných částí domu (...), popřípadě vykonávat činnosti v rozsahu tohoto zákona a činnosti související s provozováním společných částí domu, které slouží i jiným fyzickým nebo právnickým osobám.
Společenství může nabývat věci, práva, jiné majetkové hodnoty, byty nebo nebytové prostory pouze k účelům uvedeným ve větě první."
Bankéřům prosím vyřiďte, ať se věnují tomu, čemu bezpečně rozumějí - tedy penězům.
lake
No právě, že zahrada je na vedlejším pozemku, není v katastru spojená s domem. Přístup k domu je přes jiný pozemek, který je ve společném vlastnictví. Navíc byla SVJ nabyta až 8 let po vzniku SVJ. Takže ani trochu neodpovídá § 9 odst. 1, což znamená, že ji SVJ nemá právo vlastnit.
K Vaší konkrétní situaci:
Bance do věci celkem nic není, jde o majetek právnické osoby; Vy jej s bytem nenabýváte.
Skutečnost, že zahrada je na vedlejším pozemku, je pro věc bezvýznamná. Jsou běžné případy, kdy SVJ odkupuje od města např. parkoviště, které nepřiléhá bezprostředně k pozemku pod domem, avšak slouží jeho obyvatelům.
V katastru není pozemek zapsán jako "věcně příslušný k domu", což je logické, neboť jeho vlastník není totožný s vlastníkem domu; není tedy splněna podmínka § 121 odst. 1 Obč.Z..
Otázka kudy vede přístup je podle mne právně bezvýznamná.
Námitka, že nabytí zahrady neodpovídá § 9 odst. 1, je námitkou zásadní povahy, jak jsem psal v prvním příspěvku. Až nejvyšší či ústavní soud jednoznačně vyloží pojem "věci spojené se správou, provozem a opravami společných částí domu", pak budeme všichni vědět, co si lze pod tímto pojmem vlastně představit.
Až se stanete členem SVJ, můžete navrhnout:
- nechat věc být,
- obrátit se na příslušný správní soud s určovací žalobou,
- umístit na pozemku skládací židle, stolky a slunečníky a určit jej usnesením shromáždění za "pozemek pro konání shromáždění a schůzí výboru" (využití nutno zdokumentovat fotograficky, pak to bude neprůstřelné),
- upravit užívací právo vlastníků k pozemku smlouvou podle § 21 odst. 4 ZoVB,
- převést pozemek do podílového spoluvlastnictví vlastníkům jednotek a zároveň jej vložit do Prohlášení vlastníka jako "pozemek věcně příslušný k domu",
- a jistě jsou i další řešení...
lake
15.10.2009 (fish) byl do vlákna Lampy na tomto portále zaslán tento příspěvek:
"V knize Moc a nemoc medicíny (autor J. Hořejší) je citován úryvek z projevu dr. Cyrila Hoschla při udělení jeho profesury (1991):
„Třetina obyvatelstva ČR je slabá duchem, každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik a zhruba polovina obyvatelstva má podprůměrný intelekt.“"
Co Vy na to ?
možná, že anonymní Ema chtěl(a) tímto způsobem odkázat na jiný můj příspěvek Co je v SVJ povoleno a zakázáno
V diskusi o opičkách v SVJ šlo o movitý hmotný majetek, a hlavně o právo členů společenství určit svým rozhodnutím, co spadá pod "správu" a co již nikoliv. V tomto vláknu jde o nemovitost, nicméně problém je podobný. Určit hranici činností spadajících pod "správu domu a pozemku" ve smyslu ZoVB bude v mezních případech vždy obtížné, neboť zákonodárce mlčí o definici tohoto pojmu.
Můj návrh učinit pořízenou zahradu místem pro rozhodování SVJ - což pod správu bezpečně spadá - je jedním z možných legitimních řešení.
lake
Pane anonymní „lake“,
pasoval jste se do vševědoucího rádce a to ve všech tématech. Členové společenství a zejména výbory musí bohužel řešit právní problémy, které někdy nevyřeší ani právníci a musí rozhodnout ústavní soud, protože právem v této zemi je neprávo, tato země není právním státem. V některých věcech skutečně dobře poradíte těm lidičkám, co jsou při bydlení ve svém vlastnictví taháni za nos někdy svými sousedy, někdy správcem a někdy sami mají nesmyslné požadavky a chtějí je realizovat bez ohledu na své sousedy.
Vy ale pane anonymní „lake“ nemáte ve všem pravdu a některé Vaše rady jsou přímo nesmyslné.
Emo-Enno,
základní chybou Vašich (tří) příspěvků je jejich naprostá nekonkrétnost.
Umíte-li vyvrátit co jsem napsal, učiňte tak a zachraňte ostatní tazatele před mými "nesmyslnými radami".
Umíte-li tazatelům poradit lépe, učiňte tak bezodkladně a neztrácejte čas psaním mlhavých poznámek do prázdna.
Jde-li Vám hlavně o "právní stát" a kauzy řešitelné teprve u Ústavního soudu, pravděpodobně nejste na tom správném portálu. I když - kdo ví? Pokud položíte SROZUMITELNÝ dotaz, možná Vám někdo odpoví.
lake
Umím si představit, že by mohla být zahrada využita jako centrum odpočinku pro maminky s dětmi i pro ostatní obyvatele domu. Proč ne? Jeden z návrhů nového ZoVB s tím taky počítal.
N. Klainová
Problém je, jak ostatně nastínil p Lake, co vše lze zahrnout pod „správu, provoz a opravy společných částí domu“.
Účelem zakoupení zahrady není správa společných částí domu, nýbrž její užívání vlastníky jednotek za účelem relaxace a zábavy.
Naproti tomu nemovitost např. pozemek – parkoviště pro správce nebo jednotka – kancelář pro výbor, požadavek zřejmě beze zbytku splňuje.
Není to jednoznačné. Před časem tu byl příspěvek citující, že v případě nákupu zahrady apod. se jedná o správu domu v širším smyslu, jakožto aktivitu směřující k lepšímu využití domu.
Motivace jít do varianty nákupu do majetku SVJ je však jasná: menší administrativní náročnost (jeden kupující) oproti variantě převodu do společného majetku všech vlastníků jednotek. Podle mého názoru však vlastníci jednotek nemají automaticky právo tento pozemek užívat, když je ve vlastnictví SVJ.
G.X.
Poslední komentáře