Může si SVJ opravdu brát úvěr za který ručí všichni ???
Dobrý den, na shromáždění bylo odhlasována oprava fasády. Ale zároveň také její zateplení. A poté také úvěr který si vezme údajně SVJ (právnická osoba) – prý to takto chce banka. Můžete mi prosím poradit:
- proč to takto může banka (údajně) chtít? – i spekulace, díky
(místopředseda mi řekl: „že přes to vlak nejede. Prostě to tak banka chce a tak to bude… a konec debaty“) - jsem ochoten zaplatit svou část ihned (zatím ale nevím zda musím hradit
i zateplení) ale výbor se o tom nechce bavit. Prostě si údajně vezme
úvěr (SVJ) a pokud prý uhradím prostředky navíc ihned – tak mi je buď
(na písemnou žádost) vrátí nebo je budou považovat z mé strany pouze
jako „dobrovolnou mimořádnou, mimořádně velkou zálohu“ dle §15/2
zákona. Na snížení výše úvěru tyto mé prostředky ale nepoužijí
z důvodu již uvedeného – banka poskytne (údajně) úvěr pouze na SVJ a
na celou výši akce dle fakturace
A ještě mne odkázali na §13/7 zákona o bytech. Takže i když CHCI zaplatit svou část ihned – mohu ale stejně zaplatím jako za úvěr a stejně budu ručit za spoluvlastníky až je za 2–3 roky začne krize řádně škrtit (již nyní máme 3-neplatiče – to prý ale pro banku není problém, právě proto že si úvěr bere SVJ)
Sám jsem se do zákona 72/94 díval – je tam nějaký §9/1 ale oprávnění že by si SVJ mohlo vzít úvěr na SVJ-právnockou osobu nenašel. Je tam POUZE §9/2 ale tam je uvedeno že lze sjednat „smlouvu o zástavním právu " ale POUZE se svolením konkrétního vlastníka jednotky. Není mi proto jasné – když se zde v příspěvcích často objevuje, že úvěr si SVJ vzít může (většinou mi plyne, že "silově“ – prostě kdo nesouhlasí má smůlu a na úvěrové smlouvě je prostě SVJ – jak řekl náš místopředseda „konec debaty“) a když mne odkázali na §13/7 zákona zda tedy opravdu nelze nebýt vystaven riziku, které naši 3-neplatitči nepochybně v budoucnu způsobí.
mým cílem je:
- oprávněnou část uhradit ihned
- neručit za úvěr o kterém již nyní vím, že za pár let bude „klasifikovaný“
děkuji za rady,
Karel
Banka samozřejmě žádné ručení po SVJ nepožaduje, protože SJV žádný použitelný majetek nemá. Fígl spočívá v tom, že společníci tj. vlastníci bytových jednotek explicitně vlastní majetek použitelný na sanaci dluhu – své byty. Pokud tedy dojde k nesplácení dluhu, mají poctiví společníci jedinou možnost, platit splátky i za nepoctivé (dobře: i za ty neschopné splácet), jinak banka dá návrh na exekuci majetku všech společníků bez rozdílu, zda svou část již splatili, či platí správně a včas svůj podíl. Jediný protifígl spatřuji v prozíravém uvalení zástavního práva na svou vlastní bytovou jednotku již v předstihu, a to ve prospěch někoho, kdo mi byt neprodá pod „zadnicí“. Ve skutečnosti ani toto můj byt absolutně neochrání, protože v ultimativním případě se z majitele zástavního práva stane stejný spoluvalstník, jako jsem jím byl sám. Z tohoto nerovného postavení vyvozuji jednoznačně nutnost jakoukoliv úvěrovou smlouvu uzavírat pouze s jednohlasnou podporou všech vlastníků – tedy jinými slovy právo vetovat uzavření úvěru kterýmkoliv společníkem. Proti přehlasováním „většinovým“ rozhodnutím popřípadě proti rozhodnutí „výborovému“ lze, doufám, vést, ve světle výše uvedeného, správní při a s ohledem na možnou výši škody se primárně bránit žádostí o vydání předběžného opatření.
Dobrý den,
je potřeba rozlišovat „účetní“ splátky daného úvěru a ručení za SVJ.
První lze velmi jednoduše. Nikdo nemůže nutit (respektive může, ale vlivem síly a nevědomosti) vlastníka k přistoupení k úvěru, pokud má možnost splatit již na začátku. Toto právo je nutné ošetřit v zápisu ze schůze, kde se rozhoduje o úvěru. O tuto částku je snížen úvěr (pro banky standardní) a tedy vlastníkovi není účtována rozpočítaná splátka úvěru. Jelikož se u SVJ povětšinou nepožaduje zástava (je nutný výběr instituce, která to nepožaduje), není nutné ani toto řešit.
SVJ je však právnická osoba, která si na sebe může vzít úvěr, nicméně za tento úvěr ručí všichni vlastníci. Je důležité pochopi, že pokud by si úvěr měli vzít jednotlivý vlastníci, bylo by to velmi složité či nemožné (věk vlastníků, životní poměry, atd.). Jako sdružení rozhoduje o společném majetku a závazcích. Rozhodnutím je potom zápis ze schůze. Do zápisu je možné uvést, že svou část úvěru daný vlastník splatit a že nadále se na úvěru nepodílí. Je to do jisté míry jen symbolické gesto, ale banky k němu mohou přihlédnout (zejména pokud se bude jednat o malý problém ve splácení). V úvěrové smlouvě to žádná neuvede, navíc neexistuje judkatura. V případě velkého problému, bude banka požadovat splacení po celém SVJ, tedy i po vlastnících, kteří svou část mají splaceno.
SVJ má svá pozitiva i negativa jako vše. Nehledě na to, že při dnešních úrocích z úvěrů pro SVJ kolem 2,5 – 3%, je pro většinu lidí výhodnější využít úvěru SVJ a své volné peníze spořit (napříkald i s vyším úrokem) nebo je použít na něco jiného. U úvěru pro SVJ nejsou jednotliví vlastníci zanášení do úvěrových registrů!!!
Finanční produkt úvěr je obdobná služba jako dodávka tepla nebo odvoz odpadu atd. vlastník participuje na nákladech služby jen takovou měrou jakou ji využívá. Nikdo vlastníka nemůže nutit aby danou službu využíval pokud ji nechce a netýká se to společnou nýbrž individuální potřebu. A pokud vlastník službu nevyužívá pak by neměl být zatížen částečnou úhradou služby ev. jištěním či jiným omezením týkající se jeho osoby. SVJ produt úvěru by mělo pořídit jen v takovém objemu, jaký je potřebný pro financování části inv. akce vlastníky nedisponující vlastním finančním prostředkem. Tato skupina vlastníků pak sdílý náklady služby poměrem potřeby peněz z úvěru a omezení z jištění atd. Ostatní vlastníci za tento závazek SVJ neručí. Toto pravidlo by mělo být součásti zápisu rozhodnutí o pořízení úvěru pro nárokující osoby.
napsal dopis s doručenkou výboru SVJ, který po předchozím ústním jednání bych nazval pokus o smír. Oznámil bych jim, že svůj podíl na opravě domu uhradím převodem na účet SVJ a žádám o sdělení částek a termínů plateb. Závazek úvěru nesmíte stvrdit svým podpisem. Následně bych si pohlídal, že do mé platby nejsou zahrnuty náklady na úvěr. Ty bych pochopitelně odmítl uhradit. Jak si banka zajistí úvěr je její věc. Vaším bytem to ale nebude. Naštěstí nejste družstevník ale vlastník.
Tedy „žádat“ můžete až se z Vás bude kouřit. Jde o to,
že reálně snad platíte zálohy a to jednou souhrnnou sumou jak „na
služby“ tak na „na správu“. Reálně jsem také viděl že hodně SVJ
má v pravidlech pro hospodaření uvedeno že závazek vlastníka se takto
neurčenými (anebo tam toto vůbec uvedeno nebylo) uhrazují v pořadí
1. na „na správu“ (a to všechny doposud nezapočtené) 2. teprve
co zbude „na služby“
A jak by jste si „Následně bych si pohlídal“? Jak reálně si toto
pohlídáte: dejme tomu, že platíte 5000 měsíčně cash jako neurčenou
zálohu, takže „pohlídat“ si můžete až roční vyúčtování →
které Vám ale zahrne pouze „služby“. Neviděl jsme reálně že by
jakékoli mně známé SVJ rozepisovalo vlastníkům jak a na co se použila ta
jejich záloha (na správu) skutečně. Už proto že účetnictví skoro
1/4 SVJ v mém městě provádí jedna účetní tlupa a ta své zvyky
(informační vaakuum. lži, strašení soudy, rozeštvávání uvnitř
SVJ) opustiti nehodlá.
Takže ještě jednou uveďte „do poslední čárky“ použitelný postup a
ne jen „prázdnotu“ ve formě doporučení nějakých „psaníček“
Pane Krobote, než začnete „radit“ seznamte se s § 13 odst. 7. Právě tímto ustanovením si banka zajistila úvěr. Pokud by nebylo výslovně uvedeno v úvěrové smlouvě, že se někoho ručení netýká, tak se ručení týká všech, včetně těch, kteří svůj podíl na úvěru zaplatili dopředu. Nevím co sem pletete družstvo, v družstvech se také nevyznáte.
nikoliv pouze svym bytem. Nepomuze byt zadluzit u teticky, rucite i Vasi chatou ci cennym obrazem, tedy celym majetkem atd.
Muj zaver je pozadovat 100% kvorum na schvaleni uveru za ktery VSICHNI ruci. I ti co splati svioji cast.
Požadovat 100% může pouze teoretik, který netuší jak se to v praxi. Ale od člověka, který neumí diakritiku nelze nic jiného čekat.
Banka poskytně úvěr SVJ, ale ručí VBJ svým majetkem. V případě nesplácení budou platit šichni členové (vlastníci BJ, )ať již jednorázově zaplatili nebo ne. SVJ nic nevlastní a za nic neručí (ručí VBJ). Ve vašem případě je jediná možnost odvolat ZSVJ a úvěr si nebrat. S pozdravem Fanda
Dobrý den,já si zde dovolím něco poznamenat k uvedenému dotazu.Když naše SVJ si bralo úvěr na zateplení,tak Banka na nás požadovala potvrzení,že nemáme neplatiče. Prostě když by byl byť jeden neplatič, úvěr by nám Banka neposkytla. A to jsme opravdu v té době řešili jednoho vlastníka a návrh byl,že to budeme platit za něj a potom si to od něho vymůžeme,ale nebylo to nic platné. Takže pod pohrůžkou,že jej SVJ necjhá vystěhovat či jinak,dá k soudu s návrhem na exekuci,tak to pomohlo a nyní je vše v pořádku. Nevím, jestli je to tahle všude,ale dal jsem Vám zde náš případ. S pozdravem Brouček Jirka.
Nevím,jak je to v zákoně,ale u nás jsme to řešil takto :
- měli jsme projekt,věděli jsme kolik budeme potřebovat peněz,
- vlastníci věděli,kolik je jejich částka a měli možnost sdělit výboru,kolik z toho zaplatí v hotovosti, (vše nebo část),
- na zbytkovou potřebnou částku jsme si vzali úvěr,
- faktury jsme platili jak přicházeli, v „hotovosti“ z našeho účtu a nebo je proplácela banka z úvěru (není žádný problém dělení faktury na části z hlediska účetního),
- po roce,kdy jsme obnovovali úvěrovou smlouvu jsme opět nabídli možnost doplatit zbytek nebo část,takže nám zůstalo jen 6 z vlastníků ze 13
- a nyní se k tomu chystáme opět,a protože jsme dostali Zelenou úsporám, vypadá to, že zůstanou již jen 4 vlastníci
- ti budou platit dalších 13 let úvěr, sami na sebe,náklady se rozpočítávají jen mezi ně,ostatní vlastníci s tím již nemají účetně nic společného
Úvěr si opravdu musí vzít SVJ na sebe.
Poslední komentáře