Motorové vozidlo ve společných prostorách
ve společných prostorách domu parkuje jeden v vlastníků bytové jednotky skůtr a odmítá ho odstranit i přes mnohá upozornění. Jak ho můžeme přinutit motocykl odstranit?
Zadejte si do kolonky hledat např.:
„Motocykl ve sklepě“ a pročtěte si všechny diskuze k tomuto tématu.
nebo např:
Home » Poradna
Motorka ve společných prostorách Vloženo: 25. 9. 2013
OTÁZKA: Dobrý den. Rád bych se zeptal zda může být z požárního hlediska motocykl chopper ve sklepě v bytovce. Domovník souhlasil, ale po čase mi oznámil, že tam nesmí motocykl být, údajně kdyby hořelo, tak by pojišťovna neuhradila vzniklou škodu. Nesmí to být, či může? A pokud ne, nestačí pouze mít prázdnou nádrž? Podotýkám, že chopper je v prvotřídním tech. stavu, takže nějaký požár zapříčiněný touto motorkou je nesmysl. A při vypnutém zapalování je přívod proudu od baterie odstaven. S poděkováním a přáním hezkého dne
ODPOVĚĎ: Asi Vás nepotěším, je nutné vycházet z ověřené projektové dokumentace na váš dům, ve kterém bydlíte. Obecně lze garážovat motocykl jen na místech k tomu určených, což klasický sklep nesplňuje. Současně platná projektová ČSN 73 0833:2010 umožňuje u tzv. budov skupiny OB2 rovněž vytvoření místnosti pro úschovu jízdních kol a malých motocyklů s obsahem do 50 cm3. V některých případech bývala kočárkárna a místnost pro úschovu citovaných motocyklů totožná, kdy tvořila jednu místnost. Váš chopper bude mít pravděpodobně vyšší kubaturu, takže ve sklepě a ani v této místnosti nemá co dělat, patří do garáže.
Z výše uvedeného vyplývá, že odpověď naleznete v projektové dokumentaci vašeho objektu. V případě jiného užívání objektu (nepovoleného parkování malého motocyklu) se jedná minimálně o porušení stavebního zákona.
Obdobné dotazy již v této poradně byly řešeny – Poradna 201– 238, Poradna 320– 365, Umístění skůtru v kočárkovně panelového domu
Ing. Petr Bohuslav
konec citace
Přeji hezký den.JaVa
ČSN ale není právní normou a sama o sobě není právně závazná. Povinnosti nám může ukládat pouze zákon (Povinnosti mohou být ukládány toliko na základě zákona).
Což je sice hezké ALE, Ústavní soud judikoval svým nálezem č.j.: Pl. ÚS 40/08–1 ze dne 26.5.2009
to, že odkazuje-li nám na normu nadřazený právní předpis (stačí indikativně),
stává se norma závaznou a obecně platnou.
Tedy: Zákon Vám uloží povinnost
a Vyhláška spolu s normami Vám řeknou jak ji splnit.
Mimochodem, tohle platí od roku 2009 (!) a konkrétně se to týkalo Vyhlášky 23/2008 o technických podmínkách požární ochrany staveb… ;-)
Takže Javo, prvně jste to napsal správně, nenechte se zmást, stále nám platí svatá čtveřice Z183/2006, Z133/1985, V246/2001 a V23/2008.
Děkuji za upřesnění.Zřejmě právě proto je v z.č.89/2012 Sb., § 1175
(1) Vlastník jednotky má právo svobodně spravovat, výlučně užívat a uvnitř stavebně upravovat svůj byt jakož i užívat společné části, nesmí však ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv ani ohrozit, změnit nebo poškodit společné části.
konec citace
Ve stavební dokumentaci k bytovému domu, je u všech stavebně oddělených i neoddělených částí uvedeno, k jakému účelu jsou zkolaudovány.
Přeji hezký zbytek dne.JaVa
Taky jsme to u nas resili.Ja kdysi citoval zákon o požární ochraně a těch pokutách a ono to zabralo :).
Poslední komentáře