mokre zdi a plisen
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat mám problém a potřeboval bych pomoct. Ted k mému problémů tuhle zimu se začalo na zdi v rohu mokré pruhy a plíseň, byt je rohový. když je nad nulou steny jsou mokrý mírně když klesne vice teplota stény jsou vice mokrý a plíseň se vice siri . v pokoji se topí vetra , ceresit tam je, a stále bez výsledků. Plíseň jde od podlahy a od stropu. Chtěl bych vas poprosit, jak postupovat dále aby spolecenstvi s tím něco udělalo, jelikož oni co se týká zateplení atd neslyší.zda mám nějaké moznosti,abych každý rok maloval to se mi opravdu nechce a ještě když v tom pokoji bude male dítě. Děkuji
My máme celkem dobré zkušenosti s přípravkem biorepel. Obsahuje to chytrou houbu a používali jsme to ve sklepě (máme obyvatelný sklep), jen máme problémy s cirkulací vzduchu a v některých místech se tvořila stále dokola plíseň, vyčistili jsme a natřeli biorepelem a zabralo cca na 8 měsíců, potom jsme opakovali a zatím máme zase půl roku pokoj.
Teploměr ano, stupně max 21°.termostaticky hlavice jedou naplno a stejně je tam chladno.a vlhkoměr nemám, ale mel jsem pujceny který meri do určité hloubky a do 1cm hloubky zdiva byla graficky znázorněna 100% vlhkost.
Vlhkost se do vaší rohové místnosti musí odněkud dostávat a měla by se v první řadě srážet na oknech, ale neměla by se srážet na zdi. Vlhkost na oknech se dá snadno odsát pouhým utíráním oken. Zajímalo by mne, když topíte a větráte, odkud se tam ta vlhkost dostává? Pokud je místnost poblíž kuchyně, při vaření na sporáku musíte důsledně zavírat dveře od rohové místnosti. Máte v té rohové místnosti květiny? Pokud ano, dejte je jinam, rostliny jsou velkým zdrojem vlhkosti. Při teplotách pod nulou bývá venkovní vzduch málo vlhký. Větrejte v tu dobu krátce, než se zbavíte vlhkosti i často, ale velmi intenzivně, aby se do místnosti rychle dostal sušší venkovní vzduch zvenčí a přitom aby stěny neprochladly. Vymrzlý suchý vzduch zvenčí by zdi měl vlhkosti postupně zbavit. Pokud se nezbavíte vlhkosti, těžko se zbavíte trvale plísně. V žádném případě bych nedával do místnosti, kde je plíseň, dítě. Pokud máte pocit, že za vlhkost v bytě může někdo jiný, než vy, tak bych se stěhoval jinam, kde zdi jsou suché.
Jožin
Dobrý den,místnost je úplně prázdná a je tam jedna kvetina která se zalévá max 1× za týden. Vlhkost v pokoji je 54% . je to pokoj nejdále od všeho jako kuchyň a koupelna a na oknech není nic,žádny kondenzát. Vetra se každý den intenzivně.to bych taky rad věděl odkud se tam vlhkost bere.
Pokud je to tak, jak říkáte, dejte i tu jedinou rostlinu jinam. Větrejte zásadně, když bude pod nulou – rychlá výměna vzduchu několikrát za den a vlhkost musí za nějakou dobu zmizet. Nesmíte větrat dlouho – jen krátce, aby stěny neprochladly. Po týdnu by mělo být patrné zlepšení, pokud vytrvají mrazy.
Jožin
Sledujte vlhkost a teplotu průběžně, jestli vlhkost z nějakých (bytově provozních) důvodů někdy nestoupne. Je divné, že se nerosí okna. Mimochodem, jaká jsou ta okna a co znamená to „intenzivní větrání“?
Vaše větrání by bylo nedostatečné i pro neobývaný byt. Větrání suchého neplesnivého bytu znamená vyměnit všechen vzduch každé dvě hodiny. U vlhkého samosebou mnohem častěji.
Čili topit na vyšší teplotu a opravdu větrat.
Vlhkost se samozřejmě bere ze vzduchu v místnosti. Pro teplotu vzduchu 22°C a relativní vlhkost 55% je teplota rosného bodu 12.5°C. Viz http://www.akime.cz/…y/rosny-bod/.
Má-li tedy povrch stěny teplotu 12.5°C nebo nižší, dojde ke stálému srážení vodních par. Výsledkem je voda, která se vsakuje do zdiva a ještě více zhoršuje jeho izolační vlastnosti. Tím dále klesá povrchová teplota stěny – a máte nekonečný zdroj vlhkosti zdánlivě „odnikud“. Mokrá místa pak přetrvávají i po zvýšení vnější teploty.
Obraťte se na odborníka, který provede měření teploty povrchu stěny (nejlépe termokamerou) a sdělí Vám, zda jde o stavební závadu – nedostatečnou tepelnou izolaci vnějšího zdiva. Může ovšem jít i o jinou závadu, např. vsakování dešťové vody zvenčí do fasády.
lake
Děkuji za vysvětlení. Položím zde k tomuto tématu rovněž dotaz, možná, že se někomu bude zdát hloupý. Ale může mít na plíseň v místnosti vliv také to, že vlastník bytu o patro níže v místnosti pod místností, kde se vyskytuje plíseň vůbec netopí (námět při odečtu má nulový). Plíseň se vyskytuje v rozích na stěně, kde je okno.
Udivuje mě, že se k tomuto tématu vyjadřuje a dává rady tolik lidí, když neznají základní údaje o objektu, jeho topném systému, rozložení bytů aj. a doporučují nesmyslná opatření.Opravdu s tím českým národem není něco v pořádku. K dotazu pana „ik“ sděluji, to, že majitel bytu pod vámi v místnosti netopí zcela určitě přispívá ke vzniku plísně.
To mate pravdu,soused pod námi netopiy jde od něj zápach jak z kostela. A ještě jsem zkouset merit ten roh co je mokrý tak jeho teplota je 9° a o metr dal je16°
Poslední komentáře