Mimořádný vklad do fondu oprav

Vložil Anonymous, 10. Prosinec 2013 - 23:25 ::

Dobrý den,

Na schůzi SVJ byl nadpoloviční většinou vlastníků (přes 70%) schválen mimořádný příspěvek do fondu oprav. Jeden z vlastníků, který se schůze nezúčastnil (prý na blbosti nemá čas) odmítá mimořádný příspěvek zaplatit a vyhrožuje právníkem. Musí s mimořádným vkladem souhlasit 100% vlastníků? Onen vlastník se ohání tím, že v bytě nebydlí a ani ho nepronajímá, ani ho nijak neužívá (byt nechává chátrat).

Děkuji za radu.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 11. Prosinec 2013 - 9:11

    Fond oprav neexistuje, nebo je to vnitřní věc SVJ, zda si zřídilo či nezřídilo nějaký fond. Ať si jej naplňuje z vlastních zdrojů. To se vlastníka nijak netýká. Vlastník jednotky nemá zákonnou povinnost přispívat na „fond oprav“.

    Vlastník má povinnost přispět na konkrétní náklady správy domu, např. na opravu domu, na jeho údržbu, na provozní náklady. Křečkování tajemného příspěvku na jakémsi fondu SVJ není samozřejmě nákladem na správu domu. Proto vlastníkovi nevznikla povinnost takovou nesmyslnou platbu uhradit.

    Moje rada výboru tedy zní: pohněte mozkem, přestaňte používat nezákonné pojmy a uvědomte si, zda se má jednat o přispívání na správu domu, nebo o zálohu na přispívání na správu domu. To jsou dvě navzájem velmi odlišné platby. Žádné jiné důvody zákon nezná. Je věcí SVJ, aby se jasně vymáčklo co z toho tedy má vlastník platit.

    Jde-li o příspěvek (úhradu konkrétního prokazatelného nákladu na správu domu), můžete úhradu vymoci úspěšně soudně. Nejste-li však schopni prokázat, že existuje takový konkrétní náklad, na který má vlastník přispět, nebudete u soudu úspěšní (pokud nenarazíte na neználky v taláru).

    Oprávněnost předpisu mimořádného příspěvku nelze nikdy prokázat hlasováním, ani kdyby bylo 100% (ale ve vašem domě nešlo o 100%, jak jste napsal).

    Vznik povinnosti přispívat na správu domu podle § 15 odst. 1 ZoVB zákon nespojuje s žádným hlasováním. O povinnosti přispívat na správu se zkrátka nehlasuje. Ta povinnost zde buď objektivně je, nebo není, i bez jakéhokoliv hlasování. SVJ to musí vlastníkovi prokazovat stejně jako soudu, účetními doklady či dalšími listinami (obdrženými předpisy plateb, uzavřenými smlouvami či dohodami, ze kterých objektivně plyne vznik nákladu na správu).

    Pouhé kolektivní zvedání rukou na shromáždění a blouznění o jakémsi „příspěvku na fond oprav“ takovým důkazem není. Vlastníci jednotek se chovají jako malé děti a výbor to nedokáže usměrnit.

    lake

    Vložil Karel Jíša (bez ověření), 11. Prosinec 2013 - 9:49

    Vážený pane lake, pokud mi usnesením plyne povinnost platit jakési zálohy na budoucí opravy a údržbu (DZOÚ) ale nejsou jasně specifikované účel cena termín ani není předložen plán těchto oprav byť dlouhodobý ani rozpočet k akcím – zkrátka vlastníku plať do klobouku a někdy v budoucnu asi bude na zateplení a střechu, výbor neřeší rozdíl mezi investicí a nutnou opravou :))… mohu přestat platit tyto nejasné zálohy a nebýt přitom SVJ žalován? Názory se velmi různí a mě zajímá velice ten Váš. děkuji Karel Jíša

    Vložil Miroušek (bez ověření), 11. Prosinec 2013 - 12:52

    Karlíku o co ti jde? Zkus trochu přemýšlet, tak jako bys měl svůj barák. Postupně bude nutno v domě vše opravovat. Od střechy, přes stupačky a jiné. Nikdo nedokáže přesně říct za kolik let to bude třeba opravit. Takže každý rozumný hospodář si dopředu šetří peníze, které pak v případš nutnosti nějaké opravy použije. A pokud nebudou peníze, tak co! Složíš třeba 50.000 Kč na opravu střechy nebo něco jiného? To by ses teprve šprajcoval.Tak používej zdravý rozum. Mirek

    Vložil Karel Jíša (bez ověření), 11. Prosinec 2013 - 13:28

    Miroušku trochu úcty, slušnost nade vše! Jen se ptám a potřebuji poradit, takovou radu jako od Vás nepotřebuji, to velí selský rozum. Evidentně jste nepochopil na co se ptám. Jsme veliký dům s téměř 150ti členy a nemůžeme se dohodnout. Jako asi všude nikdo nic neví a výbor si rajtuje jak chce. Oslovil jsem především odborníka. Karel Jíša

    Vložil svjdukelská111, 11. Prosinec 2013 - 13:20

    Jedna z námitek, proč neplatit slepě SVJ. Na účtu SVJ máme od banky „výhodný úrok 0,035% p.a.“, což je při 1.000.000 Kč 350 Kč, po zdanění 297,5 Kč čistého za rok. Pokud si, Miroušku, nechám vámi zmiňovaných 50.000 Kč na svém účtu (např. u ING) mám za rok připsáno 510 Kč čistého. Z toho důvodu je pro mne lepší peníze, které by ležely na účtu SVJ mít na svém účtu a případné zhodnocení si ponechat. Ovšem pro lidi, kteří nejsou schopni udržet korunu v ruce jiná možnost, jak vybrat peníze na budoucí opravy tj. pravidelná platba, asi není.

    Vložil Jaroslav Jaroslav, 12. Prosinec 2013 - 8:49

    a jste připraven, až u Vás předseda zazvoní, že chce složit na opravu výtahu 25 tis.Kč a to do 10 dnů! A kolik Vašich sousedů je toho schopno ??

    Vložil Karel Jíša (bez ověření), 12. Prosinec 2013 - 10:21

    Já toho schopen jsem a rád zaplatím svým podílem konkrétní opravu schválenou či havarijní. Ostatní ať si šetří na účtu SVJ na nějaké budoucí cosi.Je to jejich volba. Nevím proč by mne měl někdo nutit platit zálohu na – opakuji se – virtuální věci. Možná se mýlím a tuto povinnost mi určuje nějaká zákonná norma. Jsem zcela neznalý práva a tak žádám o radu odborníky. Karel Jíša

    Vložil . (bez ověření), 12. Prosinec 2013 - 8:55

    Jaroslave Jaroslave, výtah se projednává na schůzi shomáždění, ne zvoněním na zvonek u dveří. Předseda chce složit na opravu výtahu 25 tisíc Kč. To jste mě rozesmál. Předseda chce, no a co, předseda je bůh nebo co?

    Vložil Jaroslav Jaroslav, 12. Prosinec 2013 - 10:23

    ne napsal jste, že nechcete mít peníze u SVJ, ale na svých báječně úročených účtech.
    Jak předseda vyřeší havárku – nefunkční výtah ?? v 6.patře máme pána na vozíku v 8. paní o francozských holích. myslíte, že nadšeně počkají, až výbor připraví pozvánky na schůzi, počká zákoných 21 dní, pak projedná, objedná a začne realizovat ??

    Vložil lake, 12. Prosinec 2013 - 11:45

    Pane Jaroslave Jaroslave, Vámi naznačený postup při opravě výtahu je sice možný, ale osoba jednající s péčí řádného hospodáře by takto nepostupovala. Jste-li členem výboru, je třeba, abyste se orientoval v celostátně platných právních předpisech.

    Mylně se domníváte, že k uvedení výtahu do provozuschopného stavu po havárii výtahu je nutné získat předem souhlas shromáždění. Není tomu tak.

    Vlastník stavby má podle zákona č. 183/2006 Sb. Stavební zákon povinnost udržovat stavbu a zařízení stavby po celou dobu její existence. Tato povinnost je veřejnoprávní a vynutitelná orgány státní moci. K tomu patří i udržování výtahu v provozuschopném stavu, jestliže budova byla s výtahem projektována, postavena a zkolaudována.

    SVJ tedy nepotřebuje souhlas shromáždění a nemusí na nic čekat. Opravou výtahu plní správce domu za vlastníka to, co je vlastník povinen činit sám v rámci své zákonem uložené povinnosti.

    Navíc by věc mohla být posouzena také jako odvracení hrozící škody podle ObčZ, jsou-li v domě osoby se sníženou pohyblivostí, plně závislé na přepravě výtahem.

    lake

    Vložil JČ (bez ověření), 13. Prosinec 2013 - 8:51

    Vaše příspěvky většinou mají hlavu patu, drží poměrně pohromadě a dávají slušné návody. Teď si ale očividně protiřečíte ve svých vyjádřeních.

    Máte naprostou pravdu, že výbor může výtah opravit sám, protože je o akutní / havarijní situaci.

    Pokud ovšem nikdo nebude platit do fondu dlouhodobých záloh (většina tomu říká fond oprav), tak pokud se situace sejde nepříznivě, tak výbor nebude mít z čeho to zaplatit. Bude mít předepsané zálohy na služby a správu a pokud se sejdou správně faktury, tak zaplatí správci, úklid, poplatí energie a je cca na nule. A na výtah za desítky tisíc mít nebude. A ta částka je reálná, ze dne na den. U dvou výtahu v posledním roce a půl – 5 let staré výtahy v novostavbě, bez varování.

    A konkrétně tohle si prostě do střednědobého výhledu údržby nedáte, není žádný rozumný důvod to předpokládat, zvlášť když se každý měsíc dělá kontrola.

    Takže jaké je Vaše řešení? Takovýhle náklad v „reserve study“ nemáte, protože ho neočekáváte, vlastníci tedy na něj žádné zálohy neplatí, proplatil jste služby a fond dlouhodobých záloh máte prázdný, protože vlastníci „nejsou blbci a neplatí co nemusí“ :)

    Vložil lake, 13. Prosinec 2013 - 12:08

    Pane JČ,
    na co si vlastně stěžujete? Jsou-li ve Vašem SVJ řádně schváleny zálohy na správu domu a pozemku, může je SVJ vymáhat i soudně. Ovšem pokud vlastníci jednotek ve Vašem domě neschválili dlouhodobé zálohy, nemají ani vytvořený „finanční polštář“ pro případ poruch a havárií. Takže budou chodit při poruše výtahu do schodů pěšky, dokud se na opravu nesloží. To je jejich věc a jejich problém. Proč se s tím obracíte na mne? Mám to vyřešit za vlastníky a za Váš výbor?

    O zálohách a jejich výši na následující měsíce a roky rozhodují vlastníci jednotek ve Vašem domě hlasováním. Pokud výbor nesestavil Reserve Study a vlastníci si neodhlasovali dostatečné zálohy s dlouhodobým výhledem, o s tím mám já společného? Obraťte se s výzvou raději na členy Vašeho SVJ.

    Možná je vlastníkům milejší neplatit zálohy, nýbrž složit příspěvek teprve až nastane potřeba. Možná jim výbor prostě neřekl kolik peněz bude v následujících 30 letech dům potřebovat a kdy. Zkrátka – vyřešte si to ve Vašem SVJ: o plánu záloh na správu rozhoduje většina přítomných (§ 11 odst. 2 ZoVB).

    lake

    Vložil JČ (bez ověření), 13. Prosinec 2013 - 12:49

    Já si nestěžuju, nemám to zapotřebí. U nás zmíněná situace nehrozí.

    Ale Vám se to evidentně nehodí do krámu, takže akorát začnete dštít síru okolo sebe. To mě na Vás fakt s**e, jinak máte názory většinově dost užitečné.

    Modelová situace je ta, že i když uděláte vaši svatou Reserve study, tak do ní prostě nebudete dávat u novostavby desítky tisíc např. na výtah hned z počátku, protože životnost je řádově větší, náte pravidelný servis, etc. etc. A v takovém případě všechny Vaše rady vedou k tomu, ať vlastníci nic neplatí a na opravy nebude.

    Obecně sice máte pravdu, ale s realitou se míjíte na sto honů.

    A to ani nezmiňuju to, že pokud jsou v SVJ dlužníci, tak i pří sebelepším vymáhání to našim soudům bude trvat pár let. A mezitím těch pár set tisíc musí zaplatit ostatní. Podle Vašich návodů opět nebude z čeho brát, protože ostatní tam nemají posílat ani halíř navíc, že.

    Vložil lake, 14. Prosinec 2013 - 2:29

    Pane JČ, Vy jste prostě hádavý kverulant. Vymýšlíte si absurdní situace takové, aby neměly řešení, a pak tvrdíte, že za to může lake.

    Napsal jste: „Modelová situace je ta, že i když uděláte vaši svatou Reserve study, tak do ní prostě nebudete dávat u novostavby desítky tisíc např. na výtah hned z počátku“

    Nepochopil jste snad plánování ani účel dlouhodobých záloh. Pak není divu, že se zde vyjadřujete jako brouk Pytlík. Když udělám Reserve Study, pak právě do ní budu dávat rovnoměrně a od samého počátku rozložené VŠECHNY budoucí náklady s výhledem na 30 let dopředu. Pokud to nechápete, pak jste nepochopil k čemu slouží v SVJ dlouhodobé zálohy.

    Jde právě o to, že každý, kdo dům „vybydluje“, by měl zálohově přispívat na budoucí nutné opravy. Jestliže máte v domě pět let starý výtah za milion, vyjde Vám v Reserve Study, že za 30 let se výtah bude generálkovat. Má se tedy skládat ihned ode dneška 2381 Kč měsíčně, aby SVJ ten milion za 35 roků mělo na kontě. Nediskutujte o zálohových platbách, když nevíte o co jde a na co jsou určeny.

    A prosím nepište zase ty stesky že si to vlastníci neodsouhlasí. To je pouze Váš problém a problém vlastníků ve Vašem domě, vážený pane. To není problém který by způsobil lake. Až se vám pokazí výtah a nebude na opravu, choďte do schodů pěšky. Já Vám to ze srdce přeji, pokud nejste schopni v domě sestavit dlouhodobý plán a vlastníci nechtějí skládat zálohy podle něj. Každý má to, co si zaslouží.

    A pomalost soudního vymáhání v tomto státě také nezpůsobil lake, vy popleto. To už jsou u Vás paranoidní představy – že lake má prsty ve všem. Možná jsem způsobil i povodně v roce 2008 a sucho v létě 2012. Jak jsem napsal: jste kverulant a stěžujete si stále dokola jen proto, abyste si stěžoval.

    Napsal jste: „Ale v reálném světě to tak nefunguje a z něčeho SVJ ty faktury zaplatit musí.“

    Nu, je vidět, že o reálném světě nevíte nic. Jen vymýšlíte příběhy, které se nestaly ani nestanou. Pokud jsou vlastníci jednotek ve vašem domě stejně natvrdlí jako výbor a nedokázali jste si ani schválit a vybírat přiměřené zálohy podle zákona, ani jste si nezajistili přes SVJ úvěrové financování, pak věřitelé budou dlužnou částku vymáhat na ručitelích ze zákona. A ručiteli za závazky SVJ jsou vlastníci jednotek. Přečtěte si ZoVB alespoň jednou, tam to najdete.

    Prosím odpovězte:
    Jestliže – podle Vašeho příkladu – vlastníci ve Vašem domě nehradí ani předepsané zákonné zálohy na správu domu a Vy to z nich nemůžete vymoci (pro údajnou pomalost soudů), proč se tedy domníváte, že budou poslušně a ihned hradit Vámi předepsané protiprávní zálohy na budoucí havárie?

    lake

    Vložil Neználek' (bez ověření), 13. Prosinec 2013 - 15:29

    pokud jde o dlužníky:
    prý stačí za 550.000 natáhnout nové stupačky na TEP, TV i ST + čipy na výtah – což je cena za dva dlužníky – a dát na veškerá OM mincovní automaty.

    Víte ono je moc pěkný „mít z čeho brát“ – jenže dle mého se vracíte do doby pobělohorské. Přesvědčení, že že budu dobrovolně platit do „kádě“ aby mělo SVJ „z čeho brát“ – zavání kafi…ií.

    Neználek'

    Vložil JČ (bez ověření), 13. Prosinec 2013 - 15:59

    Já netvrdím, že má SVJ každý rok preventivně zvednout zálohy o 50%, aby mělo obrovské rezervy. Ale úplně dokonale korektně nula od nuly pojde prostě taky fungovat nelze.

    Neočekávané situace se dějí a musí je něco pokrýt.

    Dlužníci existují a dodavatele to nezajímá. Kdyby soudy fungovaly do 1–2 měsíců, tak se splatností faktur není problém. Ale v reálném světe to tak nefunguje a z něčeho SVJ ty faktury zaplatit musí.

    Já jsem schválně tu situaci na Laka přestřelil až na hranu, protože mě zajímá, jak by to chtěl řešit. Protože pokud by všichni vlastníci fungovali podle všech jeho pouček, tak to přesně tak dopadne.

    Vložil Neználek' (bez ověření), 13. Prosinec 2013 - 17:12

    …Já netvrdím, že má SVJ každý rok preventivně zvednout zálohy o …

    • já zase netvrdím, že to tvrdíte, ale pokud SVJ nelze nijak přinutit k transparentnosti protože Stanovy jsou pro ně jen „tvrdý klozeťák“ – pak Vám jako menšinovému vlastníku nezbude, než se držet citace zákona PŘESNĚ cit. „…dopředu tak, aby byly kryty předpokládané náklady, které bude nutné vynaložit v následujících…
      A já se nedomnívám, že lze v uvedeném §-fu spatřovat povinnost „syslení“ na sanaci dluhů nějakého dlužníka.

    …v reálném světe to tak nefunguje a z něčeho SVJ ty faktury zaplatit musí …

    • no nemusí. V krajním případě dojde k odpojení stejně jako to činí telefonní operátoři nebo dodavatelé energií jednotlivým fyzickým osobám. Je na „svobodné“ volbě zda se Společenství rozhodne předcházet takovéto situaci mincovními automaty (nebo jiným modernějšími sledovacími a zabraňujícími metodami) nebo zda – jako u nás – po 8 letech soudních/exeku­torských tanců MUSÍ akceptovat, že dlužník spokojeně zhebnul, dědiců nemaje a cena bytu za který jej lze v místě prodat dosahuje pouze 80% všech pohledávek co dlužník měl.
    • jaký rafinovaný návod máte na tuto zcela běžnou situaci pocházející z „reálného světa“ ??
      (svědčilo by o značné neznalosti světa „za plotem“ myslet si, že jde o výjimku Neználkova SVJ)

    …pokud by všichni vlastníci fungovali podle všech jeho pouček, tak to přesně tak dopadne…

    • to si nemyslím. V reálném světě většinou akceptujeme zlo se kterým nechceme nebo nemůžeme nic dělat. Zlem je i to „plutokratické hlasování“ – většinou nejde o to že by někdo „něco nechtěl“ ale o to, že ti co uchvátili moc nekomunikují a chovají se na cizím jako na svém na panském.

    Neználek'

    PS: myslíte „hony“ podle Hájkovy kroniky nebo podle Zemských desek? :))

    Vložil . (bez ověření), 12. Prosinec 2013 - 11:45

    Oprava běžné poruchy výtahu si nevyžaduje žádnou mimořádnou splátku. Na možnost případné havárie v důsledku špatného technického stavu upozorní každá slušná servisní firma dostatečně dlouho dopředu. Pokud to Jaroslav Jaroslav neřeší a nechá to dojít až do skutečné havárie, ať si v domě kde bydlí předepisuje vlastníků teď hned mimořádou splátku. U nás by mu to neprošlo.

    Vložil Krupp, 12. Prosinec 2013 - 12:09

    Spálení motoru nastane zničeho nic. Nic vás na to neupozorní. Náklad 80 tis. před 6 lety. Teď zřejmě víc. Voda taky praskne, aniž by vám to předem oznámila. Jirka

    Vložil . (bez ověření), 12. Prosinec 2013 - 12:21

    Pokdu nemáte na výměnu motoru rezervní prostředky, tak máte úžasný výbor. No a netušil jsem, že rozvody vody u vás vedou výtahovu šachtou.

    Vložil Jaroslav Jaroslav, 12. Prosinec 2013 - 13:40

    nevedou výtahem, jen voda má tu nepříjemnou vlastnost, že proteče na nejnižší patro, a tam na nejnižší bod – dno výtahové šachty – to je tam, co se skládají kabely zavěšené pod výtahem :-)

    Vložil Jaroslav Jaroslav, 12. Prosinec 2013 - 13:38

    co jsem napsal a čeho jsem si vědom,

    • havárii můžu odstranit bez souhlasu shromáždění (to tvrdil kolega) Já jsem psal,
    • že prostředky musí být na účtu SVJ, a ne na termínovaném vkladu majitelů, protože ne každý je schopen v případě havárie reagovat.

    pokud se jedná o reserverd study nebo střednědobý plán údržby – kdo to umí, kdo je schopen zpracovat ?? V Praze, ne v Severní Karolíně a hlavně jeho údaje jsou relevantní ?? kontakty, zkušenosti, uvítám !!!!!!!!!!!!!!!!

    Vložil . (bez ověření), 12. Prosinec 2013 - 10:38

    Vážený pane předsedo, pokud necháte dojít výtah až do stavu havárky a ješte k tomu víte, že máte v 6. patře vozíčkáře, tak na svém místě nemáte co dělat. Kdybyste mi zazvonil u dveří, že chcete na výtah 25. tisíc, vyrazil bych s vámi dveře.

    Vložil KC (bez ověření), 11. Prosinec 2013 - 23:15

    … i s bankami se da domluvit na lepsim uroceni, nebot kde je vule, tam je cesta a zaroven i odstranena namitka.

    Vložil svjdukelská111, 11. Prosinec 2013 - 23:46

    My jsme se s bankou domluvili. Proto máme „zvýhodněný“ úrok 0,035%. Jinak by jsme měli 0,01%, což by bylo z 1.000.000 Kč 85 Kč čistého za rok.

    Vložil lake, 12. Prosinec 2013 - 6:45

    Důvod proč neplatit „naslepo“ nespočívá v tom jakou výši úroku si snad sjednalo SVJ. Výše úroku je bezvýznamná.

    Ten důvod je mnohem jednodušší: je normální neplatit nikomu nic bez právního důvodu. Pokud snad vlastník jednotky chce dávat svému SVJ nějaké dary do nějakého fondu, nebo do klobouku paní předsedkyně, je to jeho dobrovolné rozhodnutí, ale vymáhat to na něm nelze.

    Dobrovolný dárce si musí uvědomit, žte nebude oprávněn zjišťovat na co SVJ jeho dar použilo. SVJ mu není povinno poskytnutý dar vyúčtovat, ani mu nebude nic z jeho daru vracet. Pokud i za těchto podmínek chce věnovat nějaký „příspěvek do fondu“, je to jeho volba.

    Pan Miroušek není zřejmě schopen rozpoznat, že je rozdíl mezi rodinným domem a bytovým domem. Že je rozdíl spořit si sám, a nebo sypat peníze cizí osobě, která ani není schopna sdělit proč bych je měl hradit, a navíc mi z nich nikdy nic nevrátí.

    Já jako vlastník jednotky od SVJ nedostávám žádné peníze bezdůvodně a totéž platí i obráceně. Pokud si členové výboru ani nedovedou přečíst v zákonu č. 72/1994 Sb. jak se nazývají zákonem vyjmenované důvody k úhradě, pak má SVJ velký problém.

    lake

    Vložil Kamilka (bez ověření), 12. Prosinec 2013 - 9:27

    Pane Lake, potřebuji jednu radu. Jak vymoci finace na úhradu opravy havárie plynového kotle v domovní kotelně,když většina vlastníků má vzhledem k vysoké nezaměstnanosti v našem kraji O,– Kč. V domě jsou dokonce dva vlastníci, kteří mají vysoký úvěr na byt a neplatí ani zálohy na energie a správu ? Prostě nemají peníze. Příjem jim stačí sotva na splátku úvěru. Právní kličky a realita je velmi často značně rozdílná.Pro nás jsou jejich dluhy těžko vymahatelné . Náš výbor bude nadále předkládat všem vlastníkům ke schválení finanční plán a součástí bude tvorba provozní rezervy na havárie. Nebo si myslíte, že to nelze ? Děkuji za odpověď.

    Vložil lake, 12. Prosinec 2013 - 10:49

    Pokud nevíte jak má SVJ vymáhat pohledávky, je třeba se obrátit na právníka. Při exekuci se obstavují příjmy, sahá se po penězích na bankovních účtech, zabavují se a zpeněžují věci dlužníka.

    Pokud by se jednalo o vymáhaný dluh vlastníka vůči ostatním vlastníkům jednotek (dluh ze správy domu, který ostatní uhradili za dlužníka), soud zřídí ihned s právní mocí rozsudku zástavní právo soudcovské k nemovitosti dlužníka.

    Tvorba rezervy na havárie je možná jedině dobrovolně, se souhlasem každého, kdo má takovou podivnou rezervu hradit. Nejde totiž o důvod platby podle § 15 odst. 2 ZoVB.

    Ve skutečnosti jde o nesmysl a ukázku špatného hospodaření SVJ: Pokud máte řádně sestaven dlouhodobý plán údržby a oprav na 30 roků a vybíráte podle toho odpovídající dlouhodobé zálohy, pak SVJ má dostatek volných prostředků k odstranění havárií.

    lake

    Vložil Kamilka (bez ověření), 12. Prosinec 2013 - 16:07

    Pane Lake, naši dva dlužníci nemají ani bankovní konto, ani úspory, auto a pod. V bytě mají pouze minimální osobní předměty. Mají pouze hypotéku na byt s dluhem na 30 let a se zápisem na Katastru zástavní právo smluvní. Na vymáhání smozřejmě používáme právníka . Na správu vybíráme čásku 18Kč/m2 za byt. Víc by většina vlastníků nezvládla. Nejsme v Praze. Jako společenství postupně podle plánu renovujeme panelák z r. 1973. Byli jsme dosud v pohodě, až do doby, kdy se vyrukovalo s novým OZ. Podle mě je šitý na míru právníkům a bankovním domům. Postrádá zdravý selský rozum . V současné době bohužel řešíme největší problém, nikdo z vlastníků nechce strčit hlavu chomoutu, který nový OZ vytvořil. Těžko se nám utváří nový výbor. Naše skutečnost není ani nesmysl, ani špatné hospodaření. Jen se pohybujeme v určitých mantinelech které nemůžeme ovlivnit. A ještě na závěr. Podivná rezerva nám byla dobrá v případě, kdy došlo v jedné b.j. k požáru k poškození i společných prostor a než společenství obdrželo finanční prostředky od pojišťovny

    Vložil Neználek' (bez ověření), 12. Prosinec 2013 - 11:06

    …Pokud máte řádně sestaven dlouhodobý plán údržby a oprav na 30 roků

    • podle mne je 30 roků málo… 50,70 nebo 100 roků zní lépe. Docela bych rád viděl takový – 30-ti letý plán. Mám ale za to že jde o „jitrnici co svět neviděl“. (jediné co lze občas vidět u různých SVJ – je splátkový kalendář na půjčky co si SVJ berou na své „kratochvíle“ jako jsou zateplení či renovace výtahů…)
    • pokud lze „havarijní rezervu“ plnit jen dobrovolně, pak dost těžko může být obsažena „dlouhodobým plánu údržby a oprav“. To by byla použita jiným než způsobem na který byla vybírána. §15/2 uvádí cit. „…tak, aby byly kryty předpokládané náklady, které bude nutné vynaložit v následujících měsících i v dalších letech…“. Je tedy „odstranění havárií“ tím předpokládaným nákladem?
      Nu já míním že nikoliv. Havárie (nikoliv v důsledku zanedbávání technického stavu nemovitosti) je ze své podstaty nahodilá událost kterou řeší mimořádný příspěvek (§15/1) a následně případně pojištění nemovitosti.

    Neználek'

    Vložil lake, 12. Prosinec 2013 - 12:24

    Neználek napsal: „Docela bych rád viděl takový – 30-ti letý plán.“

    Jak je libo. Stačí se podívat. Na stránce https://www.google.com/… najdete odkazy na desítky vzorových dokumentů Reserve Study.

    Viz také http://en.wikipedia.org/…eserve_study.

    V USA z celkového počtu 50 států zavedlo povinnost sestavovat, schvalovat a pravidelně aktualizovat Reserve Study více než 30 států, viz http://www.reservestudy.com/legislation. V ostatních se uvažuje o zavedení.

    lake

    Vložil Neználek' (bez ověření), 13. Prosinec 2013 - 15:03

    …Jak je libo. Stačí se podívat. Na stránce https://www.google.com/… najdete odkazy…

    • chtěl jsem 30-ti letý plán oprav vytvořený nějakým nefiktivním SVJ z českých luhů a sídlišť třeba nějakého Lakemu známého, existujícího SVJ. Třeba Lakeho SVJ. Rád bych se poučil tam, „kde to dělají dobře“. Tam kde mají „jitrnice“. Tam kde mají pouze „střívka“ a dělají pouze 3-leté plány, tam se kvalitně poučit nelze.

      Prošel jsem několik RS z Googlu z adresy Lakem doporučené, ale RS ze které by prima facie plynulo kde SVJ (Kondominium) vezme na neočekávané provozní havárie jako je na „spálený motor výtahu“ (jako u „Krupů“) tam není. Kde se případně syslí i na sanaci nákladů za sociální služby pro vlastníky na kolečkových křeslech nebo s francouzskými holemi, kteří budou nárokovat náklady na tyto služby, poté co bude výtah se spáleným motorem měsíc mimo provoz a účet jim vystaví soukromá asistenční služba …

    Co by mohl dlouhodobý plán (RS) zahrnovat, je obecně uvedeno třeba zde, jenže to není ta „jitrnice“ kterou zde většina nás neználků čeká. Ehm.

    Neználek'

    Vložil . (bez ověření), 12. Prosinec 2013 - 13:34

    Už jsem tady měli chozrasčot, pětiletky a přežijeme i reserve study. Zůstat u zdravého selského rozumu je přece jenom nejjistější varianta.

    Vložil lake, 12. Prosinec 2013 - 13:41

    Zkuste ten zdravý selský rozum také používat, ne jemom o něm povídat. Bez dlouhodobého plánu nejste schopen prokázat oprávněnost výše záloh na správu domu.

    Takže já a jiní vlastníci, obdaření selským rozumem, nezaplatíme na dlouhodobých zálohách vůbec nic, protože k tomu neexistuje důvod. Toho jste chtěl docílit?

    lake

    Vložil . (bez ověření), 12. Prosinec 2013 - 14:11

    Ne, to nechci docílit. Když používám zdravý selský rozum,tak mám taky plán. Ale Reserve Study mu rozhodně říkat nebudu. Většinu s vašimi názory souhlasím, ale tu vaši americkou study dělat rozhodně nebudu. Žádnou americkou Reserve Study tady nemáme povinnost dělat.

    Vložil Jaroslav Jaroslav, 11. Prosinec 2013 - 10:28

    SVJ může žalovat koho chce (tedy – nebýt přitom SVJ žalován? – teze neplatí)
    a jak takový soud dopadne ?? – zkuste před vánoci koupit křišťálovou kouli nebo můžete najmout kartářku (na hádání z ruky, stejně jako na předpověditelnost soudních rozhodutí nevěřím).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".