merice tepla - kdo ma provest vymenu?

Vložil Marek (bez ověření), 2. Prosinec 2013 - 11:21 ::

Dobry den, prosim o radu, jak postupovat pri vymene mericu tepla. Podle Prohlaseni vlastnika jsou vyslovne uvedeny jako soucast bytu, tedy jsou majetkem kazdeho jednotliveho vlastnika jednotky. Jak muze SVJ zajistit jejich vymenu v pripade, ze nektery z vlastniku s ni nebude souhlasit? A dale – lze ji hradit z tzv. fondu oprav (neni to soucast spolecnych casti budovy) nebo si ji ma zaplatit kazdy z vlastniku (je to jeho vlastnictvi)? Jinak receno: povinnost overit/vymenit kazde 4 roky merice tepla dopada v tomto pripade na SVJ nebo na jednotlive vlastniky??? Predem diky za radu!

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 2. Prosinec 2013 - 12:55

    SVJ může zajistit výměnu měřiče tepla jedině na základě objednávky jednotlivého vlastníka jednotky.

    Zneužití vybraných záloh na správu k odlišnému soukromému účelu bez souhlasu všech bude trestným činem zpronevěry. Cožpak vám to není jasné, jak se hospodaří s cizím majetkem?

    Ani SVJ, ani vlastník jednotky nemá zákonnou povinnost ověřit či vyměnit měřiče tepla každé 4 roky.

    lake

    Vložil svj vn, 2. Prosinec 2013 - 16:31

    Dobrý den pane lake, je možno totéž vztáhnout i na kalibraci, potažmo výměnu vodoměrů? Výbor se nám snažil vnutit výměnu vodoměrů za rádiové, neboť je nutná povinná kalibrace. Potažmo, je povinnost jednotlivých vlastníků nechat si vyměnit vodoměry za rádiové, pokud odhlasováno většinou? Omlouvám se, že se možná ptám na notoricky známou věc, a že jsem si o tom dosud nevyhledal příslušnou vyhlášku – tak trošku jsem vsadil na Vaše znalosti.

    Vložil Marek. (bez ověření), 2. Prosinec 2013 - 13:05

    Dobrý den, díka za názor.Ohledně financování (tj. nelze z „FO“) jsem si to myslel. Překvapilo mne ale, že by to nebyla zákonná povinnost! Upřímně řečeno, to by bylo nejlepší :-) Můžete mi, prosím, napsat, na čem je tento závěr založen? Předem díky!

    Vložil lake, 2. Prosinec 2013 - 14:37

    Závěr je založen na skutečnosti, že žádný celostátně platný předpis neobsahuje zákonnou povinnost ověřit či vyměnit měřiče tepla každé 4 roky.

    lake

    Vložil Marek.. (bez ověření), 2. Prosinec 2013 - 15:16

    Mozna jsme si nerozumeli: nemam na mysli „rozpocitavace“ na radiatory, ale regulerni meric cejchovany v kWh umisteny na bytove stanici. Ten je razen mezi stejna meridla, jako jsou napr. vodomery. Proto by me prekvapilo (i kdyz mile) pokud by se overovat/menit nemusel, protoze neni zrovna levny…

    Vložil Petr Patočka, 2. Prosinec 2013 - 15:29

    Již víceméně zde klasická odpověď snažící se tazatele nachytat na špatném výkladu.

    Existuje předpis, který definuje povinné ověření stanovených měřidel.

    Neexistuje předpis, který nařizuje jejich použití. Pokud jsou použita, musejí být ověřena.

    Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

    Vložil Marek... (bez ověření), 2. Prosinec 2013 - 15:42

    Dekuji. Ma otazka trva: na koho tato povinnost (tj.ověřit je) dopadá? Na SVJ (které je nevlastní) nebo na vlastníky bytů(kteri jsou de iure jejich vlastniky)? Dekuji za odpoved.

    Pripadne dalsi dotaz: je vztah SVJ a vlastniku jednotek vztahem zavazkovym? Nedochazi v zde prece k prodeji cehokoli, SVJ pouze spravuje sverene finance formou zaloh na nakup sluzeb (napr.tepla)… Diky event. i za tuto odpoved.

    Vložil Petr Patočka, 2. Prosinec 2013 - 16:06

    Podle mě, je v tomto případě tato povinnost na straně majitele měřidla. SVJ jen nesmí toto měřidlo použít k rozúčtování služeb, není-li ověřeno.

    To jestli dojde k nějaké dohodě mezi vlastníky o hromadném ověření, které zajistí SVJ je záležitost možné dohody (toto je můj názor, který jistě bude označen za „…“).

    Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

    Vložil lake, 2. Prosinec 2013 - 17:36

    Už jsem napsal, že právní povinnost vyměnit či nechat ověřit měřidla neexistuje.

    Majitel měřidla nemá takovou povinnost. Pane Marku, máte zkrátka vadné Prohlášení vlastníka: měřidla nejsou společná. SVJ nemá k cizím měřidlům žádný vztah a nemůže vlastníky k ničemu donutit. Vlastník není povinen své měřidlo ani měnit po čtyřech letech, ani je nemusí nechat metrologicky ověřovat.

    Ani SVJ takovou povinnost nemá. Znovu: Pro SVJ neexistuje zákonná povinnost k používání stanovených měřidel v závazkových vztazích. Například náklad na spotřebu vody a její ohřev je možno rozúčtovat podle směrných čísel potřeby vody, službu vytápění je možno rozúčtovat podle indikátorů na radiátorech.

    Pokud ale SVJ stanovená měřidla používá k tomuto účelu, odpovídá za to, že všechna budou mít platné metrologické ověření. K tomu je SVJ povinno vést seznam těchto měřidel včetně výrobního čísla a data ověření. Při tom je bezvýznamné kdo je vlastníkem používaných měřidel. Při kontrole se nikdo nebude ptát kdo je vlastníkem kterého měřidla.

    lake

    Vložil Jaroslav Jaroslav, 11. Prosinec 2013 - 10:32

    může být povinnost mít byt vybaven platnými měřidli stanovena vlastníků ve stanovách ?? (prohlášení vlastníka o měřidlech nemluví, kupní smlouva říká, že vše co je na rozvodech vody za hlavním uzávěrem je ve vlastnictví majitele bytu)

    Vložil Petr Patočka, 11. Prosinec 2013 - 10:13

    Jen taková úvaha: Ono to stanovené měřidlo, je stanovené pro obě strany obchodního vztahu. Tedy je to stanovené měřidlo, které je v majetku majitele bytu. Majitel bytu má povinnosti plynoucí mu z vlastnictví stanoveného měřidla. Mezi povinnosti patří povinné ověření dané vyhláškou viz http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2002-345#p2.

    Já tu tedy tu povinnost poměrně jednoznačně vidím. Pokud to tak není prosím o předložení nějakých důkazů (mezi ně nepatří odkaz na něčí již dříve publikovaný nezávazný názor).

    Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

    Vložil lake, 11. Prosinec 2013 - 18:31

    Pane Patočko, Vaše úvaha je nesprávná a nepodložená. Neexistuje žádné „povinné ověřování měřidel“ jen z důvodu, že někdo vlastní stanovené měřidlo. Ani v zákonu, ani ve vyhlášce nic takového uvedeno není. Důkaz o opaku byste musel podat Vy, když toto tvrdíte v rozporu s právními předpisy.

    Z pouhého vlastnictví měřidla nevyplývají pro vlastníka naprosto žádné povinnosti. Nikdo nemůže mít uloženu povinnost jinak, nežli zákonem. Viz ústava tohoto státu.

    lake

    Vložil Petr Patočka, 11. Prosinec 2013 - 19:33

    Zákon o metrologii 505/1990 Sb. § 3 odst. 3
    Stanovená měřidla jsou měřidla, která Ministerstvo průmyslu a obchodu (dále jen "ministerstvo") stanoví vyhláškou k povinnému ověřování s ohledem na jejich význam
    a) v závazkových vztazích, například při prodeji, nájmu nebo darování věci, při poskytování služeb nebo při určení výše náhrady škody, popřípadě jiné majetkové újmy

    Zde je jasné pověření, že vyhláška vyjmenuje měřidla k povinnému ověření. Vyhláška pak jasně vyjmenovává, která měřidla podléhají tomuto zákonu.

    Takže dle mého, je zde jasně daná povinnost pro majitele stanoveného měřidla, jak se k němu má chovat. Je-li to vlastník bytu, má povinnosti plynoucí mu ze zákona 505/1990 Sb. on.

    Pokud je někde jinde napsáno, že stanovená měřidla ve vlastnictví majitele bytu nepodléhají zákonu o metrologii, pak prosím. Ale o ničem takovém zde nikde psáno nebylo. Prosím o uvedení nějakého právního dokumentu, který jasně stanoví, že se majitele bytu zákon o metrologii netýká. Jinak je to jen "nepodložený" právní názor.

    Petr Patočka
    VIPA CZ s.r.o.

    Vložil anonPa (bez ověření), 12. Prosinec 2013 - 5:53

    Pane Patočko,

    dovolím si poopravit Váš názor.

    Cituji ze zákona 505/1990 Sb. – § 1 Účel zákona: Účelem zákona je úprava práv a povinností fyzických osob, které jsou podnikateli, a právnických osob (dále jen „subjekty“) a orgánů státní správy, a to v rozsahu potřebném k zajištění jednotnosti a správnosti měřidel a měření.

    Již z úvodního ustanovení zákona je tedy zřejmé, že zákon nestanovuje povinnosti fyzickým osobám (tedy např. vlastníkům bytů, kteří díky Prohlášení jsou i vlastníky měřidel tepla), ale „subjektům". Měřidla tepla v SVJ se používají „při poskytování služeb“ dle § 3 odst. (3) a) zákona, jsou tedy měřidly stanovenými, musí mít platné ověření. Rozpočítání nákladů na teplo provádí nebo zajišťuje SVJ („subjekt“). Tento subjekt je tedy uživatelem stanoveného měřidla. A toto SVJ bude případně ČMI kontrolovat, zda měřidlo užívá v souladu s § 11 zákona.

    Domnívám se, že zákon o metrologii se opravdu vlastníka bytu (fyzické osoby) netýká. On měřidlo nepoužívá, jen ho má nainstalované v bytě. Pokud by ho SVJ pro rozúčtování nepoužívalo, ani by stanoveným měřidlem nebylo. Jakékoliv měřidlo se stane fakticky měřidlem stanoveným podle zákona a vyhlášky až tehdy, pokud se začne pro účely stanovenými v § 3 odst. (3) zákona používat. I nainstalovaný vodoměr, měřidlo tepla,… nemusí být ověřeny, pokud nejsou používány pro uvedené účely. Vlastníkovi měřidla pak slouží pouze pro potřebu orientačního sledování spotřeby.

    Závěrem poznámka: je hodně nešikovné, pokud vodoměry a měřidla tepla používaná v SVJ pro rozúčtování nákladů, jsou součástí bytu. Pro vlastníka měřidla z metrologických předpisů povinnost ověřovat měřidla nevyplývá, on je nepoužívá. A pro SVJ je pak většinou problém domluvit se s vlastníky nejen na ověření, ale i na hromadných výměnách, stejných typech,.. (zřejmě řešit ve stanovách?). Obdobně platí i pro indikátory spotřeby tepla (výměny, typy).

    Můj názor, snad srozumitelný, snad správný, Pavla

    Vložil lake, 11. Prosinec 2013 - 22:06

    Petr Patočka napsal: „Zde je jasné pověření, že vyhláška vyjmenuje měřidla k povinnému ověření. Vyhláška pak jasně vyjmenovává, která měřidla podléhají tomuto zákonu.“

    O tom zde vůbec nediskutujeme, jste mimo téma. Měl jste prokázat, že zákon něco ukládá vlastníkovi měřidla. To jste neprokázal. Zákon se vůbec nezmiňuje o vlastníkovi měřidla. V celém zákonu č. 505/1995 není slovo „vlastník“ použito ani jednou. Vaše chybná tvrzení pramení pouze z vaší neznalosti zákona o metrologii.

    Až si přečtete § 23 zákona (pokuty subjektům), zjistíte jak se věci ve skutečnosti mají. Ve výčtu důvodů k udělení pokuty není uveden ani jediný právní důvod, který by dopadal na vlastníka měřidla.

    Je třeba nevymýšlet si co v zákonu není obsaženo. Vlastník jednotky nemá žádnou povinnost ohledně stanovených měřidel, pokud sám není dodavatelem, který takové měřidlo používá a podle něj něco účtuje.

    lake

    Vložil Marek, (bez ověření), 2. Prosinec 2013 - 17:25

    Diky. Pak je ovsem otazkou, jak teplo rozuctovat, pokud nekdo z vlastniku odmitne si poridit nove meridlo… Teplo se totiz odebira nejen pro ucely vytapeni, kde by slo uplatnit plochu bytu, ale i pro ohrev vody v bytove stanici a spotrebu teto ohrate vody nemame jak zjistit, takze bychom nedovedli celkovou spotrebu tepla v danem byte nijak stanovit…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".