měřiče tepla
Máme na radiátorech měřiče Techem, zajímalo by mne, v jaké výši radiátoru a podle čeho mají být namontovány. Děkuji George
Kdysi jsem prováděl montáž poměrových měřidel Metrona. Od výrobce jsme měli k dispozici katalog topných těles s přesně zakresleným místem montáže. U běžných typů radiátorů se montáž prováděla opravdu v horní třetině radiátoru, stranově - na střed (při lichém počtu žeber blíže ke kohoutu).
Jsou to poměrová měřidla, takže je podstatná jednotná montáž v celém domě.
rychtarikova52 (at) gmail.com
Dobrý den, jelikož jsou to měřiče poměrové, tak zásadní kritérium je, aby byly na všech radiátorech namontovány stejně. Bývá obvyklá montáž v horizontálním směru na střed a ve vertikálním směru v 1/3 od shora. s pozdravem, Petr Vávra
Vážení, radiátory stejné být nemusí (možná si již původní typ ani nevyrábí, použije se nejvhodnější dle rozměrových poměrů), musí se dodržet princip, že místo litinového se montuje nově opět litinový, místo plechového opět plechový. Je nutné provést technické srovnání obou radiátorů (otopných těles) z pohledu odporu průtoku a případně přepočítat a přenastavit regulaci diferenčních tlaků a průtoků. Dále je nutné opravit údaje pro zadání rozúčtování nákladů tepla v položce „tepelný výkon“ radiátoru (otopného tělesa. Matějka
Pane Matějko mám na Vás otázku. Máme u nás 2 případy nepovoleného zvýšení počtu článků na litinových radiátorech, (z projektovaných 11 na 18 a 17 na 27). Po zavedení domovní předávací stanice (napojeno 24 bytů) se topí úsporněji a některé byty (hlavně pod střechou) si stěžují na nedostatek tepla. Ptal jsem se energetika družstva zda uvedené zvýšení článků nemůže být příčinou těchto stížností a dověděl jsem se, že při instalaci termoventilů na radiátory byly na nich nastaveny nějaké „omezovače“ (nejsem odborník), které snížily výkon na projektovanou hodnotu (což by muselo být téměř o 50%). Vícekrát jsem již četl, že nutnou podmínce pro úsporné vytápění je vyvážení celého rozvodu, které je náročnou záležitostí. Je tedy možné, aby se to v našem případě vyřešilo tak jednoduše. Nechci vyčerpávající odpověď ale spíše názor, zda se mám pouštět do nějakých šetření, nebo potlačit pochyby a spokojit se s tvrzením energetika družstva. Dodavatel rád zvýší dodávku tepla, ale jen se souhlasem dvou třetin nájemníků. Lidé mají snahu šetřit (většinou na nesprávném místě) a obávám se, že by se při malém počtu bytů uvedené dva byty, které mají zvýšením počtu žeber lepší podmínky, mohli stát posledním hřebíčkem do rakve návrhům na zvýšení dodávky tepla. Franta F.
Vážený pane Franto F. Přidání počtu článku má za následek změnu vyvážení otopné soustavy. Musí se přepočítat celý projekt a přenastavit vyvážení otopné soustavy včetně armatury na vstupu do radiátoru.
Další záležitostí je, že je zvýšen tepelný výkon radiátoru, máte-li RTN, je nutné tuto skutečnost oznámit rozúčtovateli nákladů tepla, má to významný vliv na náklady tepla pro daný byt.
Matějka
Když už jsme u toho, jakým způsobem je (technicky, právně je to jasné) možné přidávat žebra k radiátorům, případně z otopné soustavy odebírat vodu, aniž by bylo třeba vypustit ze soustavy vodu?
(V jistém severočeském městě druhé z obou popsaných jednání vyřešili přídavkem jakého si barviva do topného média, jak vyřešili první, nebylo zmíněno.)
Dříve se otopné soustavy připravené na odběr užitkové vody běžně projektovaly, jednu takovou máme v domě. Projektuje se ještě nyní něco takového? Jak je to s rozúčtováním odběru vody?
Taky máme poměrové indikátory tepla od Techemu. Váš dotaz směřujte k http://www.techem.cz/…/index.phtml
Poslední komentáře