meranie tepla
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či sa dajú skontrolovať (nejakou nezávislou firmou), či merače tepla nainštalované na topení správne merajú. Pred rokom nám vymieňali staré merače za nové. Pri kontrole spotreby tepla, som zistila, že sme pretopili za necelý rok 2× až 2,5× viac ako za minulé roky. Bývam v jednom byte už 10 rokov a stále sme mali približne rovnakú spotrebu.Až teraz ako máme nové merače, tak sa spotreba dosť zvýšila. Merače nám umiestnili vyššie ako boli, ale to si myslím, že je správne- stred merača je v 75% výšky topení. Je možné, že keď mám pustené topení naplno a potom ho úplne vypnem, tak mi spotreba ešte vyskočí o 3 dieliky? Ďakujem za odpoveď.
Miriamko, mýlíte se. Přístroj na vašem radiátoru není žádný „měřič tepla“. Nic neměří. Jde o indikátor, který sčítá „dílky“. Každý typ přístroje počítá dílky jinak. V přístroji může být navíc naprogramován korekční koeficient.
Je tedy bezvýznamné, zda dílky ne displeji se liší od toho, co bylo na displeji přístroje jiného typu před rokem. Ty údaje nelze navzájem porovnávat.
Náklady se určují poměrově, takže je úplně jedno, jaký počet dílků přístroj zaregistroval. Rozhodující bude pouze poměr náměrů.
lake
Ďakujem za odpoveď,ktorá ma naviedla, trochu som sa pošťúrala vo vyúčtovaní. Indikátory menili v 06/2014. Takže za rok 2014 mám dve vyúčtovania. V každom vyúčtovaní boli použité iné koeficienty. Výsledok- vo vyúčtovaní na nový indikátor som mala viac dielikov (ako vo vyúčtovaní na starý indikátor), ale platila som menej. Takže som sa plašila predčasne. Každopádne ďakujem „lake“ a „topičovi“ za odpovede a ich čas, ktoré mi pomohli, čím som zistila, že nemám porovnávať staré s novým :) . Uvidím, keď mi príde vyúčtovanie za rok 2015, ak budem platiť dva-krát viacej, tak sa ozvem. Pekný večer !
- je to stejný typ „měřiče tepla“ jako předešlý?
- nebyly naprogramovány jiné koeficienty?
- spotřebu tepla myslíte v GJ nebo kWh?
- je to možné, zvlášť pokud je to litinový radiátor.
Myslím si, že merače fungovali na rovnaký spůsob. Len teraz máme novší typ, ktorý už sa dá odčítať na diaľku, nikto nemusí chodiť do bytu. Či neboli naprogramované iné koeficienty-tak to neviem, ani neviem, že je to možné.Som v tomto smere laik, preto aj spotrebu som odpočítavala v „dielikoch“, čo mi ukáže merač. Takže loni som mala spotrebu za celý byt cca 1700 dielikov a teraz už okolo 4000. Mám pocit ako keby dieliky naskakovali rýchlejšie. Radiátor je litinový – rebrový.
Pokud je to nový typ= stejný výrobce, typová řada, tak předpokládám, že se od předchozího liší jen možností radiového odečtu. Jenže může být na přání zákazníka přeprogramovaný/doprogramovaný a na tom to stojí a padá co ukazuje za „dílky“. Předtím mohl ukazovat jen „dílky“, které se pak přepočítavaly na SPJ a teď může už ukazovat přímo SPJ. Tady je potřeba mít všechny údaje o starém i novém „měřiči“ naprosto přesně, aby se dalo něco vyvodit. Takto je to věštění z křišťálové koule. Pak je také otázka, o kolik byly posunuté nahoru oproti stávajícím. Už jednotky centimetrů ukazují při ploše radiátoru zásadně rozdílné náměry. Třeba Siemens WHE30Z musí být montován s přesností +/- 5mm od předepsané montážní výšky. Obrátil bych se na montážní firmu o všechny potřebné informace co je jinak oproti starému „měřiči“. Litina má velkou tepelnou setrvačnost, takže po zastavení topení ještě dlouho drží povrchovou teplotu a „měřič“ to registruje, takže toto chování je v pořádku. Možná máte velký průtok vody radiátorem a zbytečně vracíte moc tepla zpět nebo máte příliš vysokou teplotu vody. Rozdíl mezi přímou a zpátečkou by měl být orientačně asi 20°C. Já to mám seřízené na přímá=teplota vody (+/-58°C a zpátečka +/-30°C ani ne).
Poslední komentáře