Majetek vlastníka
Dobrý den, může mi někdo poradit, jak se má SV zachovat v případě, že SV chce provést o kopové práce kolem domu a to z důvodů provedení protivlhkostních izolací. V místě kde bude veden okop je postaven „zahradní domek“ jednoho z vlastníků. Tento „domek“ stojí na soukromém pozemku vlastníka/zahrádce náležící k bytové jednotce vlastníka. Vlastník se dotazuje, zda a jak budeme zahradní domek demontovat, abychom mohli provést okop i pod „domkem“. Moje otázka zní: Je SV povinno tento „domek“ demontovat, aby práce mohli být provedeny, či má tuto úlohu provést vlastník sám neb se jedná o jeho soukromí majetek, který brání provedení práce. Či má toto provést SV, neb máme zájem provést tyto práce. Děkuji kikiHP
Zahradní domek v těsné blízkosti bytového domu? A co jiná údržba? Omítky? Nechci být vědma, ale pravděpodobně je domek postavený bez stavebního povolení… V tom případě by měl majitel domek rozebrat a být pěkně tiše.
Budte radi, ze s demontazi vubec souhlasi. Samozrejme musite domek demontovat a znovu smontovat na svuj naklad.
To není tak jisté, že souhlasí, to jeden z mnoha dotazů a podmínek, které si vlastník klade. Ještě vůbec není jisté, zda nám vůbec cokoliv povolí.:o(
Vidím to jako značně problematickou otázku. Z právního hlediska si musíte odpovědět na několik dotazů:
Sousedí onen pozemek bezprostředně s pozemkem, na kterém stojí váš dům?
Kdo je vlastníkem pozemku – dle výpisu z KN?
Potřebujete nezbytně na tento pozemek vstoupit vzhledem k zamýšlené opravě?
Kdo je vlastníkem domku – dle výpisu z KN? Velikost domku v m2; tato plocha a určení užívání určuje zda k jeho výstavbě bylo potřeba poviolení + kolaudace nebo je to stavba pouze na ohlášení?
Oprava domu podléhá povolení nebo ohlášení nebo nepodléhá ničemu?
Na odboru výstavby (stavebním úřadě) by Vám s tímto měli umět poradit a vysvětlit. Podle toho by se měl odehrávat další postup.
Pak nastoupí vlastní jednání, kdy si budete moci dohodnou daší. V této fázi je dle mého na stole příliš mnoho otázek na jednoznačný názor nebo radu.
Votočka
Dobrý den,
- Ano pozemek sousedí v bezprostřední blízkosti domu – vstup současně do bytové jednotky vlastníka.
2)vlastníkem pozemku je vlastník, tzv. kačírek v kterém práce mají probíhat je sporný, zda je součástí domu tedy náleží SV, či je vlastníka. Nicméně i tak na pozemek vlastníka musíme vstoupit jinak nelze. 3)na pozemek musíme, pokud chceme udělat izolace kolem celého domu. 4)zmíněný domek, není úplně domek – dál by se přesněji označit velká psí bouda. Zahradní domek to nazval vlastník. Tím odpadají jakékoliv další úřední náležitosti. Tolik pro doplnění. S pozdravem
Pak bych to viděl v základu takto:
SVJ odsouhlasilo provedení opravy. Vstup na pozemek vlastníka (souseda) je nutný. Zde by mohl nastat problém, když by vlastník nebyl ochoten umožnit vstup – docela slušná peripetie, která může skončit až u soudu.
Obecně řečeno „manipulace“ s domkem, bych se pokusil vyřešit dohodou. Vlastník domku je zároveň vlastníkem bytu, tedy členem SVJ. Neboli v SVJ má také své peníze. A tady vstupuje do hry cena opravy domu. Sedl bych si s oním člověkem a začal počítat, kolik ta manipulace s domkem bude celkem stát.
Pokud bych chtěl aby to zaplatil celé on z vlastní kapsy, tak se stopro vzepře (na jeho místě bych se vzpouzel taky).
Pokud bych to chtěl platit z peněz pouze SVJ, více než pravděpodobně se vzepře některý nebo několik vlastníků (logicky = majitel domku si při stavbě měl a musel být vědom, že soused = SVJ bude mít někdy potřebu oprav se vstupem na jeho pozemek).
Můj subjektivní názor bez znalosti kokrétního místopisu a podrobností:
šel bych cestou dohody, kdy ideální poměr by byl 50:50 (mám za to, že to neprojde).
Nastupuje institut smlouvání; v Čechách dost neoblíbený a neznámý institut, kdy bych šel s nabídkou SVJ až do poměru 80:20 v neprospěch SVJ.
Při jakékoliv shodě bych to nezapoměl hodit na papír jako dohodu a pro sichr bych jí nechal podepsat statutáry SVJ, vlastníkem domku a jako svědka 1 nebo 2 vlasttníky. Slovní obsah dohody bych pečlivě zvažoval. Každé slovo v budoucnu by mohlo mít „cenu zlata“. V dohodě neopomenout hlavičku dle obchoďáku, definovat účastníky, datum podpisu u každé ze smluvních stran, finanční vyjádření – slovně i číselně, termíny plnění a smluvní sankce.
Extrémní řešení – právní a soudní cestu nebudeme předjímat – viz názor Lolka. Tomu jsem se tady snažil vyhnout. Ale i to je cesta.
Přeji úspěch při vyjednávání.
Votočka
Děkuji Vám mnohokrát za nastínění možného řešení. Stejně jako za níže uvedenou informaci o povinnostech vlastníka vůči SV. Já osobně jsem pro dohodu, pokud ovšem je zájem se dohodnout a to bohužel v našem případě zatím moc nevypadá:o( Přesto ještě jednou děkuji za veškeré informace a podněty. Krásné dny.
Vlastníci sousedících pozemků jsou povinni umožnit na nezbytnou dobu a v nezbytné míře vstup na své pozemky, popřípadě na stavby na nich stojící, pokud to nezbytně vyžaduje údržba a obhospodařování sousedících pozemků a staveb. Vznikne-li tím škoda na pozemku nebo na stavbě, je ten, kdo škodu způsobil, povinen ji nahradit; této odpovědnosti se nemůže zprostitNafotíte stav před a po, čímž dokážete zda případná tvrzená „škoda“ existovala před nebo po akci…
lolek
Poslední komentáře