Pak bych to viděl v základu takto:
SVJ odsouhlasilo provedení opravy. Vstup na pozemek vlastníka (souseda) je nutný. Zde by mohl nastat problém, když by vlastník nebyl ochoten umožnit vstup – docela slušná peripetie, která může skončit až u soudu.
Obecně řečeno „manipulace“ s domkem, bych se pokusil vyřešit dohodou. Vlastník domku je zároveň vlastníkem bytu, tedy členem SVJ. Neboli v SVJ má také své peníze. A tady vstupuje do hry cena opravy domu. Sedl bych si s oním člověkem a začal počítat, kolik ta manipulace s domkem bude celkem stát.
Pokud bych chtěl aby to zaplatil celé on z vlastní kapsy, tak se stopro vzepře (na jeho místě bych se vzpouzel taky).
Pokud bych to chtěl platit z peněz pouze SVJ, více než pravděpodobně se vzepře některý nebo několik vlastníků (logicky = majitel domku si při stavbě měl a musel být vědom, že soused = SVJ bude mít někdy potřebu oprav se vstupem na jeho pozemek).
Můj subjektivní názor bez znalosti kokrétního místopisu a podrobností:
šel bych cestou dohody, kdy ideální poměr by byl 50:50 (mám za to, že to neprojde).
Nastupuje institut smlouvání; v Čechách dost neoblíbený a neznámý institut, kdy bych šel s nabídkou SVJ až do poměru 80:20 v neprospěch SVJ.
Při jakékoliv shodě bych to nezapoměl hodit na papír jako dohodu a pro sichr bych jí nechal podepsat statutáry SVJ, vlastníkem domku a jako svědka 1 nebo 2 vlasttníky. Slovní obsah dohody bych pečlivě zvažoval. Každé slovo v budoucnu by mohlo mít „cenu zlata“. V dohodě neopomenout hlavičku dle obchoďáku, definovat účastníky, datum podpisu u každé ze smluvních stran, finanční vyjádření – slovně i číselně, termíny plnění a smluvní sankce.
Extrémní řešení – právní a soudní cestu nebudeme předjímat – viz názor Lolka. Tomu jsem se tady snažil vyhnout. Ale i to je cesta.
Přeji úspěch při vyjednávání.
Votočka
Poslední komentáře