Litinové radiátory
Jsme SVJ o 36 byt.jednotkách. Dle výpisu z KN jsou litinové radiátory součástí bytu. 12 bytů má štítové stěny, které SVJ hodlá zateplit. 2 pokoje, které jsou u štítové stěny mají každý 23 litinových žeber. Stejné pokoje, které nemají štítovou stěnu mají jen 11 litinových žeber v pokoji. Mám 3 dotazy:
- musí se 24 bytů, které nemají štítovou stěnu podílet také na
zateplení?
Zateplení celého domu se zatím neplánuje.
- Když se štítové stěny zateplí, musí se počet litinových žeber
také snižit
na 11? Kdo musí zaplatit demontáž těchto žeber když jsou součástí bytu.
- Při stavbě domu projektant počítal s tím, že byty u štítové
stěny potře-
bují větší počet litinových žeber aby zajistil stejnou teplotu ve všech
bytech.
Je vůbec možné nějaké spravedlivé řešení? Bíza.
Dobrý večer,
podělím se s vámi o našich zkušenostech a pokusím se malinko zpřesnit doporučení Lake (i když problematiku v podstatě popsal správně). Po zateplení jsme směrem k vytápění udělali tyto základní opatření:
- termostatické ventily radiátorů jsme osadili citlivějšími termostatickými hlavicemi (s gelovým nábojem, který citlivěji uvolňuje termostatický ventil);
- odborníkem na termoregulaci byl zpracován projekt pro vyregulování otopné soustavy. Jedná se o to, že původní způsob přívodu tepla byl tzv. „přiškrcen“ na teplotu, kterou stanovuje známá otopná vyhláška (parafrázuji:„…teplota ve vytápěné místnosti má být max. 21,5 °C). V našem případě jsme tuto "max. teplotu“ posunuli na 23°C, ale především proto, že jsme pořídili další termoregulační regulační jednotku, která přes rádiová poměrová měřidla vyhodnotí, kolik vlastně tepla celý dům optimálně potřebuje.
Závěrem:
- po zateplení není vůbec nutné se zabývat počtem žeber, ale je nutné „přiškrtit“ přívod tepla do domu a pak ho co nejoptimálněji rozvést do všech vytápěných pokojů. Pokud totiž neprovedete ono „přiškrcení“, bude v domě (vzhledem k faktu zateplení) nadbytek tepla a uživatelé ho budou odvětrávat: tedy nakonec k žádné úspoře nedojde. Zde platí více než kdekoliv jinde, že nejlevnější je ta energie, která není odebírána a tudíž se za ní nemusí platit.
Zbývá poslední upozornění vycházející z principu, že veškerá tepelná úspora vychází z kaskádovitého „přiškrcování“ dodávaného tepla konečnému uživateli:
- uživatelé bytů zpočátku „remcali“, že především v přechodných obdobích (kdy denní teploty jsou vyšší a noční razantně nižší) je jim stále zima. Za tento stav z 90% mohlo doposud zaužívaný způsob vytápění: vypínání topení, když v bytě nejsem a očekávání, že když do bytu po 12 hodinách přijdu a topení opětovně zapnu, že bude v bytě rázem pokojová teplota. Trvalo dva roky, než uživatelé pochopili, že „restarty“ topení jsou ve svém důsledku dražší, než nechat celý den byt vytápět na pokojovou a nebo o něco menší teplotu. Těch zbývajících 10 % je dáno způsobem dodávek tepla CZT teplárnou. I tato teplárna musí v souladu se zákonem „přiškrcovat“, když jsou venkovní teploty teplotně příznivé.
Steve
můžete prosím sdělit jméno firmy, která Vám vše uvedené provedla. zajímám mne zejména projekt a nastavení termoregulace
děkuji na email fido.pce @ post.cz
- Zateplení domu je technické zhodnocení. Protože se to týká společných částí, podílejí se na nákladech všichni vlastníci jednotek podle svých spoluvlastnických podílů. Samozřejmě pokud se (všichni) nedohodli nějak jinak.
- Jak jste přišli na ten nesmysl snižovat počet žeber na 11? Rohová místnost má vždy podstatně vyšší tepelné ztráty než místnost středová. I kdyby stěny byly zatepleny. To by Vám vysvětlil každý projektant ÚT. Po zateplení budou tělesa v některých místnostech poněkud předimenzovaná, ale to ničemu nevadí. Chcete-li snižovat počty žeber (což považuji za zbytečné), pak jedině po výpočtu tepelných ztrát budovy, což provede odborník. Vy jím nejste.
- Jistěže. Ale žádnou otázku k tomu nekladete. O přetápění po zateplení se nemusíte starat, na všech tělesech jsou přece termostatické ventily.
Ptáte se na „spravedlivé řešení“. Spravedlivé řešení máte uvedeno v ZoVB a ve vašich stanovách, nemusíte tedy vůbec nic vymýšlet:
72/1994 Sb. § 12 Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou vlastníci jednotek oprávněni a povinni v poměru odpovídajícím velikosti jejich spoluvlastnických podílů (§ 8 odst. 2). |
Poznámka: Nový výpočet tepelných ztrát místností budete potřebovat v každém případě – pro stanovení nových koeficientů polohy pro každou místnost. Toto je nutný předpoklad pro rozúčtování nákladů na teplo pomocí indikátorů.
lake
Lake, čtu vaše příspěvky a musím konstatovat, že z 95 % mají váhu a opodstatnění. Ale řekněte mi (tedy spíše napište), proč se vyjadřujete tak arogantně? Proč nejste ochoten zvolit přívětivější „tón“ svých příspěvků? Já nepopírám, že některé dotazy nebo příspěvky jsou „jak z jiného světa“. Ale i tak, ta „arogance“ ve vašem formátu je zbytečná a na škodu věci ..... Steve
„Byty“ se nepodílejí na ničem. Budete to mít tak, jak si to odhlasujete. Když se rozhodnete zateplit dům jen částečně, bylo by vhodné přeprojektovat topení, koeficienty atd.
Podívejte se do Prohlášení, čí jsou tělesa.
Poslední komentáře