Likvidační zálohy
Dobrý den,
Před pár měsíci jsme se nastěhovaly/koupila byt v bytovém baráku, ve kterém existuje SVJ. Byly mi „nadiktovány“ zálohy, které se mi zdají velmi vysoké, a nesouhlasím s nimi. V bytě bydlí 2 osoby a pro představu:
Dlouhodobé zálohy na opravy 2500 Kč Poplatky za správu = 1000 Kč Záloha na vytápění = 1500 Kč Záloha na ohřev TUV = 900Kč Záloha SV pro TUV = 350 Kč Záloha SV = 950 Kč
Celkem tedy 8200 Kč. Mám malé miminko a tyto zálohy jsou pro mě likvidační. Bavila jsme se s předsedou sdružení a zálohy jsou dané historicky a odhlasované. Maximálně mi může udělit výjimku na vodu a ohřev vody a to ještě pouze možná.
Musím jako vlastník bytu souhlasit s takovýmto diktátem? Musím platit takto vysoký „fond“ oprav? Souhlasím s platbami za mou spotřebu a s přiměřenými platbami za barák, ale 3500 Kč měsíčně je pro mě opravdu moc.
Chyba byla, že jsem si tuto informaci nezjistila před koupí nemovitosti a chytla se do této pasti.
Budu opravdu moc ráda a vděčná za jakoukoliv radu.
Nevíme, jak velký máte byt a v které části republiky, zda se dodává teplo a TUV nebo máte vlastní kotelnu. Měla byste ale vědět, co se bude z DZ platit nebo co se platí a co se platí z poplatků za správu. Jestliže byla odsouhlasena platba, s tím nic nenaděláte. Co je to za zálohu SV pro TUV, když je tam i záloha na ohřev TUV. Zálohu na SV máte vysokou, na to, že jste 2 a máte malé dítě. Dneska se neperou plenky, tak by stačilo 450 – 500 Kč. Záloha na vytápění by odpovídala, ale ty zálohy na TUV jsou taky dost vysoké. Taky si myslím, že částka kolem 6000 Kč měsíčně by odpovídala.
Něco se platit musí .. to každý chápe…mě to vyšlo na 7.200,– Kč.
Neuvádíte jak velký je byt, v jakém stavu barák.
Sama uvádíte, že jste si tu informaci nezjistila dříve, u nás většinou vždy je tato informace realitce podávána.
Dlouhodobé zálohy … přiměřená částka je 30,– Kč/m2 ( 2.500 )
Topení je u zatepleného paneláku cca 115 – 300,– Kč/m2, podle toho jak s tím kroutíte.
Voda u normálních lidí dělá cca 40 – 60 m3 na osobu na rok ( evropský průměr, průměr v Africe je 9 m3 )
Nevím jestli 2 osoby jsou s miminkem, nebo miminko není osoba.
Pokud je to panelákový byt zateplený … domnívám se že přiměřená částka by mohla být někde okolo 5.800 za byt okolo 70 – 80 m2
Doplnění
Dlouhodobé zálohy … přiměřená částka je 30,– Kč/m2 ( 2.500 ) měsíčně
Topení je u zatepleného paneláku cca 115 – 300,– Kč/m2 ročně
přiměřená částka by mohla být někde okolo 5.800 za byt okolo 70 – 80 m2 – měsíčně
Nastavení plateb má „vycházet“ ze zkušeností minulých let a předpokladů potřeb pro zajištění „bydlení“.
Zálohy na služby na služby mají být stanoveny s ohledem na zkušenosti a přepokládanou spotřebu (např. počet osob). Stanovení lze řešit a ovlivnit „dohodou s vedením“. Snížením spotřeby lze ušetřit. Realitu zjistíte až po prvním vyúčtování, kdy buď doplácíte nebo dobíráte přeplatek.
Platba dlouhodobé zálohy by měla odpovídat předpokladům potřeb údržby a oprav společného majetku v budoucnosti, a měla by být uvedena v plánu oprav, a následně pak i v rozpočtu.
Požadujte konkretizaci této platby a specifikaci jednotlivých položek přepokládaných nákladů.
Pravděpodobně se jí však nedočkáte.
Jak je psáno níže, zjistěte si co konkrétně si vlastníci odhlasovali, jaká výše je stanovena, většina SVJ to tak má, za 1 m2 na účet dlouhodobé zálohy a jaká na správní činnost. Zúčtovatelné zálohy (tj. teplo, voda, popelnice atd.) většinou vychází z vyúčtování minulých let – jejich výše by měla být stanovena tak, aby nebyly nižší než předpokládaná spotřeba (pořád budu vycházet z minulých vyúčtování), aby Vaši domácnost až do ročního vyúčtování nedotovali ostatní případně finananč.prosředky na účtu SVJ. Vždy to bude individuální podle konkrétního domu. Moje dcera např. bydlela v bytě 1+1 o výměře 38 m2, dům po revitalizaci, úvěr cca 8milionů, za 1m2 pak vycházelo 35,0 Kč ,tzn. jen na dlouhod.zálohu platila cca 1350,0 Kč, měla-li by 3+1 o výměře 68 m2 pak by to bylo 2 100,00 Kč. Taky dost velká pálka jako ve Vašem případě. Prostě bydlení není a asi nikdy nebude levné, zvláště platby za teplo a vodu se neustále zvyšují. To je realita. Já si pamatuji dobu, kdy jsem se těsně po „revoluci“ nastěhovala do 2+1 a byťák mi vystavil výměr za nájem, teplo a vodu 298,00 Kč (ještě mám schovaný evidenční list), no a kde dnes, jak se říká, ty loňské sněhy jsou.
Milá paní, bylo by žádoucí, aby Vám pan předseda veškeré Vám předepsané zálohy doložil, to jest jakým způsobem byly pro Vás stanoveny, zda jsou předepsány v souladu se schválenými stanovami či prohlášením vlastníka nebo příslušného právního předpisu. Dále jaké konkrétní opravy se mají realizovat, kdy mají být realizovány a kolik mají jednotlivě stát. Dále co je přesně obsahem položky „Poplatky za správu“. Nechte si udělat kopie těch podkladů. Až toto budete vše vědět, pak se můžeme poradit co s tím dál. Pozn.: Tuším, že podle názvu „Poplatky“ provádí tomuto společenství nějaké bytové družstvo, že?
Odhlasovaný příspěvek na správu domu a pozemku ten neovlivníte pokud je schválený. Ovšem zálohy na služby jako vodu nebo topení ovlivnit můžete, v zákoně je stanoveno že každý vlastník musí uzavřít smlouvy budto sám nebo prostřednictvím zástupce což je obvykle SVJ.
Jinak to máte fakt vysoké, my máme „FO“ 727 Kč, St.vodu 3600 Kč, Teplo 14316, TUV 3600 Kč atd. ,ale ročně.Nemáte to též ročně?
Píšete pěknou hloupost. Jak byste uzavíral s sám smlouvu na topení,
nebo na vodu?
Tazatelka by ale měla napsat, jak je velký dúm a z čeho sestávají
náklady 1000,– Kč na správu. To mi připadá naprosto nehorázné. Co se
týče plateb na opravy, musí se zeptat, na jaké opravy to je. Nejspíš to je
nějaké spoření na nějaké (možná) budoucí opravy, které teď nikdo
neumí definovat. Tedy platba na nejasný účel. Radil bych náklady na
nejasný účel neplatit. Musí se dozvědět, na co konkrétně ty peníze
jsou. Hned se ale stane kverulantem.
Co se týče záloh na služby, může se domluvit na nějakém snížení, ale
pokud nebude šetřit, bude mít nedoplatek a platby se zase zvýší. Tady se
dá ušetřit jenom snížením spotřeby a u tepla to moc neplatí, protože
80% zaplatí stejně a dítě asi teplo potřebuje. Jirka
§ 4 Výše záloh za služby a způsob změny jejich výše
(1) Poskytovatel služeb má právo požadovat na příjemci služeb placení záloh na úhradu nákladů na služby poskytované s užíváním bytu. Výši záloh si poskytovatel služeb s příjemcem služeb ujednají, nebo o ní rozhodne družstvo, nebo společenství.
Zákon č.67/2013 Sb.,
Například na odpady má u nás smlouvu každý vlastník zvlášt s městem a platí městu přímo. SVJ do toho vůbec nevstupuje, ani platbama, ničím.
Být vámi, tak si vyhledám, co schválilo shromáždění a co si můžete
určit sama. 2 500 za opravy, to nic neříká, kolik je za metr? Hradím
přes 2 500. Jsou plánovány nějaké opravy? V jakém stavu je barák? Mám
zálohu 1 600 na topení, co vám to říká?? Voda? Podle spotřeby bych
hádal, že se někteří ani moc nemyjí, nevaří, nesplachují. My si zase
rádi poležíme ve vaně.
Nechte si předložit, co bylo a jak schváleno, jaké jsou náklady, jak
dopadlo vyúčtování za několik let. A na co máte měřák a hradí se
dodavateli? Vy je nemáte?
Každé SV to má přece jinak, je to na vlastnících! Je třeba do toho
systému vniknout, čtěte normy. Až tam budete rok či více, tak můžete
srovnávat, i co vám vrátí. Teď víte nic. Šetřete.
Kde stojí dům (ve kterém městě), jak velký máte byt, jsou všechny byty v domě stejně velké, kolik bytů je v domě, jak velké byly průměrné náklady na vytápění čtverečního metru za rok 2015 v domě, je dům zateplený, splácí SVJ půjčku u banky, kolik stál kubík studené vody, kolik teplé vody, jak vysokou měsíční spotřebu vody máte? Bez znalostí odpovědí na tyto otázky je těžká radit. I když vypnete topení, zaplatíte ze zákona 80% průměru nákladů na čtvereční metr vytápěné plochy. Připravuje se nějaká nákladná oprava v domě? Kolik má peněz SVJ na účtě? Případný přeplatek ze záloh na studenou a teplou vodu a na topení se Vám vrátí při ročním vyúčtování záloh na služby. Jste-li sociální případ, obec Vám může dát příspěvek na bydlení. Zajděte si na obec a tam Vám řeknou, zda máte na příspěvek na bydlení nárok. Naše SVJ má na rejstříkovém soudu vyvěšené účetní závěrky, z nich si může kupec vyčíst podstatné informace a pokud si nechá od prodejce bytu předložit roční vyúčtování záloh na služby, nemůže být nemile překvapený, protože se může dopředu dovědět, do jakého domu vstupuje koupí bytu.
Zálohy na opravy se předepisují podle spoluvlastnickéh podílu. U vás to může být i jinak. Musíte si zjistit, na základě jakého rozhodnutí vám tuto výši předepsali. Zálohy na vytápění a ohřev TUV se zdají být reálné, závisí jakou máte kotelnu. Pokud centrální, tak jsou reálné. Záloha SV – ta závisí od spoteby a ceny vody u vás. Pak taky závisí od vlastní spotřeby. Záloha může být reálná a nemusí. Pro náš případ je to hodně. Máte vysoké zálohy na opravy. Musíte si zjistit, z čeho těch 2500 Kč vyplývá, protože to je podle mne hodně. Splácíte tam nějaký dluh, např. na zateplení, nebo proč 2500 Kč? Chytla jste se do pasti, pokud předepsané zálohy nebudete platit, tak budete neplatička a nakonec zaplatíte daleko víc. Jenom pro srovnání, u nás platíme měsíčně něco přes 4 tisíce a ještě nám vrací. Jsme rodina 3 členové, máme ovšem v domě vlastní kotelnu. Takže musíte vypátrat, z čeho vyplývá výše vašich záloh, proč vám je předepsali právě v té výši, kterou uvádíte. Váš předseda kecá, žádné historicky dané zálohy neexistují. V SVJ by měly být schválená pravidla, jak se výše záloh vlastníkům předepisuje (všech záloh). Měly by existovat schválená kriteria. Neexistují pouze nějaké kecy typu, že je to dané historicky. Historicky byste taky mohla platit celkem např. 250 Kč/měsíc.
Poslední komentáře